Knihy

Začiatok všetkých príbehov...

Začiatok všetkých príbehov... Počet fotiek v galérii: 1

Sofia alebo Začiatok všetkých príbehov, ako znie celý názov knihy, je špionážny triler pretkaný dvoma vášnivými ľúbostnými príbehmi. Odohráva sa v Damasku v roku 2010, krátko pred Arabskou jarou.  „Je to román o múdrych a odvážnych ženách, z ktorých jedna sa volá Sofia, preto kniha nesie jej názov,“ opisuje príbeh knihy Sofia jej autor, Rafik Schami. Ide vôbec o prvú knihu tohto sýrskeho spisovateľa žijúceho v Nemecku, ktorá vyšla v slovenskom preklade. Rafik Schami je považovaný za jedného z najdôležitejších predstaviteľov migrantskej literatúry.

Opisuje lásku mladej kresťanky Sofie a moslima Karíma. Najskôr – ešte za mladi – Sofia zachráni Karíma pred nepravdivým obvinením z vraždy a on jej za to sľúbi, že jej v núdzi kedykoľvek pomôže. O päť desaťročí neskôr Sofia Karíma prosí, aby zachránil pred neoprávneným väznením jej syna Salmana. Ten žije už päťdesiat rokov v talianskom exile a do Damasku sa vrátil len navštíviť rodné mesto a zostarnutých rodičov.

Príbeh zo Sýrie v rokoch 1927 až 2010. Román o predsudkoch kresťanov voči islamu, o spôsobe života v Damasku, o praktikách tajnej polície v Sýrii, ale aj o romantických miestach v starobylom Damasku. O náboženstve lásky, ktorým žije 83-ročný Karím a jeho 60-ročná priateľka Aida. O emigrácii a túžbe po domove.

 „Keby neexistival spisovateľ Rafik Schami, museli by sme si ho vymyslieť.“ Frankfurter Allgemeine Zeitung

Rafik Schami sa od vzniku konfliktu v Sýrii intenzívne zapája do verejnej diskusie. V roku 2012 založil v Nemecku charitatívny spolok Schams na podporu organizácií sídliacich v Libanone, Turecku a Sýrii, ktoré sa starajú o deti a mládež sýrskeho pôvodu bez ohľadu na vierovyznanie.

 „Napätia vo svete, ktoré sa navonok tvária ako náboženské, majú v pozadí vždy sociálny alebo politický obsah. Prvým dôvodom je nespravodlivosť v krajine a medzinárodne. Keď je ľud skľúčený a vyplienený, tak sa nečudujme, že hľadá útechu v náboženstve a potom beží za prvým demagógom, ktorý im sľúbi záchranu. Títo demagógovia pracujú ako populisti. Musia si nájsť nepriateľa, ktorému pripíšu zodpovednosť za celú tú mizériu. To je začiatok rasizmu, antisemitizmu a xenofóbie,“ povedal Schami pre vydavateľstvo Zelený Kocúr, v ktorom vyšla jeho prvá kniha.

Ďalším dôvodom napätí je podľa neho  predstieranie svetových veľmocí (USA, Rusko, Čína, Európa), že chcú demokraciu v regiónoch bohatých na nerastné suroviny. Naopak, posilňujú v arabských krajinách diktatúry, ktoré vytvárajú iba nenávisť. Za tretí dôvod považuje Schami miešanie politiky s náboženstvom, ktoré v celej histórii ľudstva vždy skončilo zle a viedlo ku katastrofám.

„Neexistuje jednoduché riešenie. Potrebovali by sme celosvetový obrat v politike, čo je takmer nemožné. Avšak to, čo môžeme urobiť, je upriamovať pozornosť na podnecovačov náboženskej a kultúrnej nenávisti. Tak ich môžeme izolovať, posilniť demokraciu a brániť hodnoty ľudskosti,“ uzatvára Schami.

Milan Buno, literárny publicista

 

Podobné články

Knihy

Napíše si konečne vlastný príbeh?

Napíše si konečne vlastný príbeh?

Tento ľúbostný príbeh dvoch mladých ľudí sa odohráva na hranici reality a literárnej fikcie. ...