Lifestyle

Nerobte tuctové fotografie

Nerobte tuctové fotografie Počet fotiek v galérii: 1

Aby fotky z dovolenky neboli len do šuplíka

Kto by si nechcel z dovolenky doniesť fotografie, ktorými sa bude môcť pochváliť svojim priateľom a rodine alebo ich hrdo vyvesiť na sociálne siete? Aj keď si veľa ľudí myslí, že vie skvele fotiť, ich výsledky svedčia o inom – rozostrená panoráma, záber s polovicou tváre alebo len obyčajná tuctová fotka, ktorá ničím nezaujme. Ako čarovať s fotoaparátom, aby vznikli dokonalé fotky, nie klišovité dovolenkujúce nohy na pláži či mikropostavička pred historickou pamiatkou, vám poradí fotograf a Nikon ambasádor Tomáš Hulík.

Možno si niektorí z vás spomenú ešte na klasické fotoaparáty s expozimetrom, ktorý reguloval prienik svetla na film. Ak sa vám podarilo dostať paličku do krúžku, mali ste správne exponovanú, teda nasvietenú fotografiu. A pri dnešnej fotke ide o to isté – alfou a omegou dobrej fotky totiž aj dnes zostáva správne svetlo.

„Svetlo je základnou esenciou, pretože vytvára jedinečnú atmosféru každej dobrej fotografie,“ hovorí fotograf a súčasne aj Nikon ambasádor Tomáš Hulík.

PROTISVETLO AKO STRAŠIDLO
Aj vy ste počuli radu, že sa nemá fotiť proti svetlu? Tak toto už dávno pri moderných fotoaparátoch neplatí. „Nebojte sa fotiť do protisvetla! Pokiaľ fotíte so slnkom alebo zdrojom svetla za chrbtom, krajina dostane plasticitu a omnoho zaujímavejší nádych ako ploché svetlo. Tak isto je lepšie využiť bočné svetlo - tiene nie sú vôbec na zahodenie,“ radí Tomáš. Práve zapadajúce alebo vychádzajúce slnko predlžuje tiene, ktoré zmenia celé okolie na magickú krajinu. Pri západe slnka je svetlo ploché a vytvára dlhé tiene, čo je úplne ideálne na peknú fotografiu. Rada od odborníka však znie: „Ešte lepší je východ slnka, ale tu si musíme, najmä v lete, veľmi privstať. Okrem toho, že si predĺžime deň, bude našou odmenou skoro ľudoprázdna scéna -teda okrem rovnakých šialencov, ako sme my, - a dokonalá fotografia.“

STRED UŽ NIE JE IN
Častokrát sa dovolenkári snažia zachytiť celú historickú pamiatku spolu s ľuďmi na jednu fotografiu. Výsledok si potom vieme veľmi dobre predstaviť. Aj tu platí, že menej je viac – stačí sa zamerať na jeden výrazný objekt alebo detail a výsledok je o poznanie pôsobivejší. Pri dovolenkových fotografiách je dobré vyvarovať sa aj tradičných klišé, ako podopieranie budov či chytanie zapadajúceho slnka do dlaní. Takýchto fotografií koluje po webe nepreberné množstvo. „Fotografia je určite aj o dobrom nápade a vlastnom štýle. Samozrejme, existujú pravidlá o zlatých rezoch a kompozícii obrazu na tretinky, ale na druhej strane, nebál by som sa tvorivých výnimiek! Skúste si radšej vymyslieť niečo vlastné,“ odporúča Tomáš.

PERSPEKTÍVA MÁ PERSPEKTÍVU
Pri fotografovaní ľudí, zvierat, ale aj krajiny sa skúste zamyslieť nad perspektívou. Vo väčšine prípadov platí, že z podhľadu pôsobia najmä ľudia a zvieratá majestátnejšie a dominujú fotografii. Ak chcete niekoho „zosmiešniť“, teda urobiť mu pomerne nelichotivú fotku, skúste nadhľad, no vo väčšine prípadov by ste mali byť minimálne na úrovni očí. Krajšie aj pôsobí, ak pohyby smerujú dovnútra fotografie, nie von. A najlepšie je priveľmi neštylizovať, ale fotiť skutočný život. Nikon ambasádor radí: „Pri fotení krajiny sa častokrát stáva, že ak by ste si pokľakli, presunuli sa o meter dopredu, dozadu či do boku, získate oku lahodnejší pohľad a vaša fotka aj správny šmrnc. Na zahodenie nie je ani panoramatická fotografia fotená za krásneho bočného večerného svetla. Fantázii sa skrátka medze nekladú, avšak nad fotografiou je dobré aspoň chvíľku rozmýšľať a nie hneď ´cvaknúť´ to, čo vám okamžite padne do očí. Rozmýšľať nad správnym uhlom pohľadu a kompozíciou je ďalšou esenciou fotografie.“

PODPORA NA NEZAPLATENIE
„Mnoho ľudí fotí svoju dovolenku na mobil a potom sa nestačí čudovať, prečo je veľa ich fotiek neostrých či zašumelých. Mobil totiž nedokáže zachytiť každú situáciu a počasie. Preto jednoznačne odporúčam fotiť na fotoaparát a trochu sa so záberom pohrať,“ vyjadruje svoj názor Tomáš Hulík. Okrem kvalitného fotoaparátu myslite aj na ďalšiu technickú podporu, ktorá zaručí, že nezostanete v štichu. Ak chcete mať skutočne dobré zábery z vašej dovolenky, myslite už pred cestou na náhradnú batériu, slnečnú clonu, krytku, tašku, prípadne aj adaptér, diaľkové ovládanie či USB kábel.

Tomáš dodáva: „Nikon má fotoaparáty, ktoré môžete jednoducho prepojiť so sociálnymi sieťami a tak pohodlne zdieľať všetky zábery. Zároveň sú vode a prachu odolné. Spájajú tak všetky rozhodujúce benefity a to je dnes na nezaplatenie.“

POD RÚŠKOM TMY
Aj keď si väčšina z nás pod dovolenkovou fotkou predstaví pláž, more či slnečné nebo, fotka nočnej oblohy, búrky či mrakov býva omnoho efektnejšia. „Ak sa chcete pochváliť niečím netradičnejším a priniesť si z dovolenky aj super spomienky, skúste odfotiť nočnú oblohu dlhou expozíciou. Ak máte statív a samospúšť, alebo aspoň nejaké miesto, kde sa dá fotoaparát zafixovať, nebojte sa použiť aj niekoľkosekundové časy. Dokážete krásne rozmazať vodu aj mraky, či ľahšie zachytiť búrku a blesky. Ak budete fotiť cez deň, budete potrebovať ND filter, ak budete fotiť večer a v noci, môžete sa zamerať aj na mliečnu dráhu, ktorá sa práve počas letných nocí ukazuje v tom najkrajšom šate,“ hovorí svoje tipy Tomáš Hulík.

A aká je najlepšia rada od profesionála na perfektné dovolenkové fotky, ktoré nám budú všetci závidieť? „Samozrejme, v prvom rade ide o nápad. Super nápad a pekne zakomponovaný,“ smeje sa Tomáš Hulík.

 

Podobné články

Lifestyle

Kaliforňan: Bratislavské ikonické misky

Zdroj: Kalifornan

S myšlienkou otvoriť si vlastnú prevádzku v gastrobiznise sa Šimon Smrtič pohrával už dlho. Príprava...

Lifestyle

Celulitída je pekná otrava. Otravuje život aj štíhlym ženám

Zdroj: Sarah Sarkozy

Na prípravu našej postavičky do leta stále nie je neskoro. Ak vás trápi škaredá "pomarančová" pokožk...