O tebe

Nikoleta Vadoczka: O svojich snoch som mala jasný obraz

Nikoleta Vadoczka: O svojich snoch som mala jasný obraz Počet fotiek v galérii: 3

Niky som prvýkrát stretla v deň mojej svadby. Počula som, že je šikovná vizážistka, a tak som to riskla. Neoľutovala som. Vtedy mala len 23 rokov a za sebou už celkom slušnú kariéru. Dnes má o päť rokov viac a pri líčení z nej cítiť, že patrí k šťastlivcom, ktorí svoju prácu vnímajú ako hobby.

Známi a úspešní ľudia tvrdia, že v detstve chceli byť astronautmi, požiarnikmi, lekármi... Čím chcela byť malá Niky? 

V detstve som milovala film Osobný strážca a hlas Whitney Houston vo mne vyvolával túžbu stať sa speváčkou. Rodičia mi kúpili kazetu s jej pesničkami a ja som si na prázdnu pásku nahrávala moje spevácke výkony. Potom prišla éra aranžovania kvetín, takže som chcela byť aranžérka. Dokonca som chodila aj na rôzne aranžérske krúžky a súťaže. Nuž a o pár rokov neskôr som v jednej relácii videla vizážistku, ktorá rozprávala o svojej práci a to ma nadchlo. Už od siedmeho ročníka na základnej škole som vedela, akým smerom sa budem uberať.

Nikdy by mi ani nenapadlo, že budem pracovať v televízii. Takže rok 2008 sa stal rokom, kedy sa začali plniť moje sny. Začiatky neboli ľahké, často som si poplakala, ale všetky veci, všetky skúsenosti ma posunuli vpred. Tak pracujem 9 rokov v televízii Joj a som šťastná a spokojná, pretože robím to, čo ma naozaj baví.

Keďže poznám tvoju prácu, mám pocit, že ťa robí dokonale šťastnou. Máš rada svoju profesiu?

Svoju prácu milujem a myslím, že je to aj cítiť na mojej robote. Práca s ľuďmi nie je jednoduchá, ale vždy si človek vie vymedziť svoje hranice, čo áno a čo nie. Našťastie nemám stereotypnú prácu a to je pre mňa na nezaplatenie. Cestujem po Slovensku, stretávam nových ľudí a je mi naozaj dobre :)

Kde hľadáš inšpirácie pre nové trendy v líčení?

Sledujem najmä sociálne siete - youtube, instagram, pinterest stále dookola. Často pozerám aj rôzne tutoriály, googlim si rôzne značky a predovšetkým testujem.

Čo je teda momentálne in?

V dnešnej dobe? Asi všetko! (smiech) Dnes sa naozaj môžeš nalíčiť do jemných zemitých tieňov a dať si „nude“ rúž, ale môžeš si dať aj hrubú retro linku a červený rúž a zakaždým budeš vyzerať inak a nikdy nie „out“. Ak samozrejme nezachádzame do extrémov. Lebo každý extrém je zlý. Ja si viem napríklad predstaviť modré tiene na očiach, aj keď si niekto môže myslieť, že to bude totálny gýč. Ak sú však modré tiene použité s citom, tak budú vyzerať dobre. Samozrejme, záleží aj od typu človeka. Veľmi dobrým príkladom je taká Rihanna. Tá môže byť nalíčená na fialovo, žlto aj červeno a vždy bude trendová. Takže zhrniem to - platí, že všetko s mierou.

Spomínaš si na prípad, kedy si odmietla zákazníčku učesať alebo nalíčiť podľa jej predstáv, pretože si vedela, že jej to nepristane?

So všetkými zákazníčkami komunikujem a snažím sa, aby k takémuto niečomu nedošlo. Ženy občas prídu s obrázkami dokonalých vyretušovaných žien s miliónmi príčeskov a povedia mi, že toto chcú. Ja sa im snažím vysvetliť, že taká linka by im nepristala a že daný účes nie je vhodný. Väčšinou vždy nájdeme nejaký spoločný kompromis. Ale priznám sa, že párkrát sa mi už stalo, že som si so zákazníčkou pracovne a ani ľudsky nesadla, a tak sa naše cesty rozišli. Vtedy si vravím, že všetko je tak, ako má byť.

Momentálne pracuješ v televízii Joj ako vizážistka. Bola tvoja kariérna cesta jednoduchá?

Ako som už hovorila - od základnej školy som vedela, čo budem robiť. Vedela som, ktorým smerom sa uberať, ale netušila som, čo všetko to bude obnášať. Na strednú školu som chodila do Bratislavy na Strednú odbornú školu na Račianskej ulici, odbor kozmetička - vizážistka. K tej kozmetike ma to moc nelákalo, aj keď teraz som vďačná za vedomosti, ktoré som si počas štúdia osvojila. Doteraz ich využívam pri svojej práci. Ja som si vždy tak rada maľovala. Nie na papier, ale na spolužiačky (smiech). Na škole sme sa učili vytvárať aj účesy, popri škole som líčila pre kamaráta fotografa, takže som sa stále zdokonaľovala. Potom prišiel štvrtý ročník a ja som sa mala rozhodnúť, čo ďalej. Vysoká škola pre mňa neprichádzala do úvahy, aj keď som sa dobre učila. Učenie ma jednoducho nebavilo a o svojich snoch som mala celkom jasný obraz. Keďže moja majsterka na líčení vo mne videla potenciál a vášeň k mojej budúcej profesii, odporučila ma mojej výbornej šéfke. Tá síce nehľadala nového človeka, ale osud a asi aj z časti moja šikovnosť, no hlavne skromnosť a samozrejme aj vzájomné sympatie, mi umožnili zostať a pracovať u nej. Nikdy by mi ani nenapadlo, že budem pracovať v televízii. Takže rok 2008 sa stal rokom, kedy sa začali plniť moje sny. Začiatky neboli ľahké, často som si poplakala, ale všetky veci, všetky skúsenosti ma posunuli vpred. Tak pracujem 9 rokov v televízii Joj a som šťastná a spokojná, pretože robím to, čo ma naozaj baví.

Práca v TV Joj je jej splneným snom.

Líčiš aj mediálne známe ženy. Dajú si od teba poradiť alebo naopak – majú presnú predstavu, ako majú vyzerať?

Keďže sa s moderátorkami poznáme už dlhé roky, tak viac menej viem, čo chcú a aké majú predstavy. Pred líčením si poprípade povieme, čo budú mať oblečené a podľa toho doladíme aj makeup a účesy.

Spomínaš si na netradičný príbeh z praxe?

Nezabudnem na dve príhody. Raz sme spolu s jednou moderátorkou cestovali na ples do Žiliny, a keďže sme kvôli dopravnej zápche nestíhali, tak som ju líčila počas cesty v taxíku. Pri osvetlení v aute, ktoré hrkotalo (smiech). Ruka sa mi hýbala hore dole, nič som nevidela, ale všetko sme stihli a náhodou, vyzerala celkom obstojne. Druhý príbeh sa mi spája s nevestou, ktorej vyberal svadobnú vizážistku manžel. Spomedzi všetkých som našťastie obstála :)

Je nutnosť, aby sa maskérka venovala aj účesom? V čom si lepšia?

Áno, venujem sa aj účesom. Nie je to síce nutnosť, ale je to príjemné plus, ak vizážistka ovláda okrem líčenia aj tvorbu účesov. Neviem, v ktorej oblasti som lepšia, ale bavia ma obidve.

Na netradičné účesy treba mať odvahu.

Máš za sebou slušnú kariéru v oblasti vizážistiky. Musíš stále navštevovať nejaký kurz alebo sa nejakým spôsobom stále musíš vzdelávať?

Tak ako všetci, aj ja sa stále učím. Kurzy nenavštevujem, ale pozorne sledujem trendy v účesoch aj v líčení.

Pracuješ s kvalitnou kozmetikou. Kde najčastejšie nakupuješ?

Nakupujem vždy podľa toho, čo momentálne potrebujem. Často si objednávam aj z internetových stránok, ale rada zájdem aj do kamennej predajne, kde si daný produkt môžem otestovať a zisti, akú má farbu, vôňu, či konzistenciu.

Svoju prácu milujem a myslím, že je to aj cítiť na mojej robote. Práca s ľuďmi nie je jednoduchá, ale vždy si človek vie vymedziť svoje hranice, čo áno a čo nie. Našťastie nemám stereotypnú prácu a to je pre mňa na nezaplatenie. Cestujem po Slovensku, stretávam nových ľudí a je mi naozaj dobre :)

Ktorá kozmetická značka je podľa teba najlepšia? Najkreatívnejšia?

To je ťažká otázka. Ani jedna značka nemá všetky produkty najlepšie. Z každej značky nakupujem niečo, čo mi vyhovuje. Make-upy skúšam stále nové a od rôznych značiek. Mám rada make-upy značky Chabel, L’Oréal a Collistar. Tiene mi vyhovujú od značky Artdeco a Zoeva. Mám rada aj Pupu, kde sú skvelé obočenky a bronzery. Na pery mám rada NYX matné lesky a mám rada rúže od značky Mac.

Väčšina vizážistiek tvrdí, že v súkromí sa takmer vôbec nelíčia. Ako si na tom ty?

Ja sa rada pekne nalíčim. Ale mám rada, aj keď pleť oddychuje. Takže doma a občas aj v práci nosím „nahý make-up“, ale často na sebe rada skúšam rôzne farby. Je to tak pol na pol.

TIP TOP

♠ Jedlo ♠ sviečková
♠ Kniha ♠ Malý princ
♠ Kaviareň ♠ Divná pani v Banskej Štiavnici
♠ Kozmetika ♠  vôňa od Stelly McCartney
Film ♠ The Last Word
♠ Aplikácia ♠ pinterest
 

Zdroj foto: archív N. Vadoczkej

Pred tromi rokmi som sa stala mamou. Myslela som si, že materstvo bude ospalé a oddychové obdobie. Ako veľmi som sa mýlila! Za tie tri roky, čo som bola s mojou Emkou doma, som stretla neskutočne veľa inšpirujúcich žien. Žien, ktoré robia to, čo ich baví, a ktoré to robia sakra dobre :) Rozhovory s nimi vám budem prinášať na www.onavie.sk
Jana Túry

 

 

Podobné články

O tebe

STYLEUNITS: Tanec berieme naozaj vážne

STYLEUNITS: Tanec berieme naozaj vážne

Manželia, ktorí stoja po svojom boku nielen v súkromí, ale i na profesionálnej dráhe. Roman Machata ...

O tebe

Jarmila Chudíková: Je dôležité odhadnúť mieru, kedy áno a kedy je to len, že antibiotiká budeme užívať „pre istotu.“

Jarmila Chudíková: Je dôležité odhadnúť mieru, kedy áno a kedy je to len, že antibiotiká budeme užívať „pre istotu.“

Pacienti sa často delia na dve skupiny – na tých, ktorí sa utiekajú k bylinkám, homeopatii a k inej ...