O tebe

Lucia Luknárová: Je to úžasný pocit, keď vám cudzí človek odporúča vašu vlastnú prácu

Lucia Luknárová: Je to úžasný pocit, keď vám cudzí človek odporúča vašu vlastnú prácu Počet fotiek v galérii: 1

Sedavé zamestnanie a hodiny strávené za počítačom je potrebné kompenzovať, inak nás bolí celé telo. Viete, na koho sa obrátiť, keď k tomu reálne príde? V tejto situácii vám môže poradiť fyzioterapeut, ale viete, ktorý je kvalitný a kde ho hľadať? Lucka Luknárová s manželom priniesli na trh úžasnú pomôcku pre všetkých, ktorí nevedia a tápajú. V nasledujúcich riadkoch sa dočítate viac.

Povedz nám niečo o tom, ako a kedy to celé začalo.. prečo ste s manželom založili portál, ktorý zastrešuje fyzioterapeutov na Slovensku?

S nápadom prišiel môj manžel, Filip. Sme dobrý tím. On niečo vymyslí, ja to zrealizujem. Ideálne do večera. Veľmi prakticky sa dopĺňame a dobre sa nám spolu pracuje. Baví nás to. Tento konkrétny projekt ho napadol, keď sme hľadali rehabilitáciu pre nášho krpca minulé leto. Napriek tomu, že sme sa pohybovali v brandži, trvalo nám dosť dlho, kým sme sa zorientovali a našli niekoho, kto sa venuje bábätkam.

Mala si už predtým skúsenosti s fyzioterapeutmi, že ste sa zamerali na túto „komunitu“?

Manžel vedie rodinné súkromné rehabilitačné zariadenie a keďže sme sa pohybovali v brandži, vedeli sme, že podpora fyzioterapeutov v akejkoľvek forme na Slovensku veľmi chýba. Videli sme tu príležitosť vzdelávať a posunúť veci dopredu. Aby si laická verejnosť nemýlila fyzioterapeuta s masérom a odborná s pracovníkom, ktorý zapája elektrinu a púšťa magnet.

S nápadom prišiel môj manžel, Filip. Sme dobrý tím. On niečo vymyslí, ja to zrealizujem. Ideálne do večera. Veľmi prakticky sa dopĺňame a dobre sa nám spolu pracuje. Baví nás to.

Pre koho je váš portál určený?

Pre fyzioterapeutov, laickú ale aj odbornú verejnosť. Našou snahou je zastrešiť tých najlepších fyzioterapeutov na Slovensku a najnovšie aj v Českej republike. Postupne zmeniť spôsob ich vyhľadávania a kontaktovania. Zároveň sa snažíme o postupné vzdelávanie verejnosti o úlohe a práci fyzioterapeuta. A to práve prostredníctvom odborných blogov, videí, interview a ďalšej komunikácie. Urcite si pozrite viac na www.fyzioportal.sk.

Aké sú najčastejšie dôvody, prečo ľudia vyhľadávajú fyzioterapeuta?

Bolesti pohybového aparátu, nech je ich príčina akákoľvek, najčastejšie ide o pooperačné a poúrazové stavy. Možno tiež poznáte frázu „sitting is the new smoking“? A je to tak, sedavé zamestnanie a hodiny strávené za počítačom je potrebné kompenzovať, inak nás bolí celé telo. Fyzioterapia je jednoducho povolanie budúcnosti. Našťastie fyzioterapia na Slovensku a v Čechách naozaj patrí medzi svetovú špičku.

Podľa čoho sa hodnotí kvalitný fyzioterapeut?

Na túto odpoveď si požičiam slová kolegynky, skvelej fyzioterapeutky, Evky Šmahelovej:
„Fyzioterapia je zdravotnícky odbor, ktorý má široké pole pôsobnosti, s čím súvisí aj rôzna úroveň a typ terapie, respektíve špecializácie praxou. Fyzioterapeuti pôsobia od nemocníc počínajúc, cez kúpele, športové kluby, po zdravotnícke zariadenia. Náplň práce a zameranie sa teda môže líšiť. V súčasnosti je realita taká, že rehabilitační pracovníci majú rozdielnu úroveň vzdelania, od nadstavby či strednej školy, cez diplomovaných špecialistov až po vysokoškolsky vzdelaných bakalárov či magistrov fyzioterapie. Kvalitní fyzioterapeuti by však aj napriek neucelenosti systému mali mať niečo spoločné: predovšetkým pohľad na človeka ako na celok, pretože pohyb je riadený z centrálnej nervovej sústavy a nie jednotlivými svalmi. Na to je nevyhnutné myslieť nielen počas diagnostiky ale aj počas následnej terapie. Ďalej, v záujme profesionálneho a odborného rastu, sa kvalitní fyzioterapeuti neustále vzdelávajú formou špecializovaných kurzov a samoštúdia, lebo fyzioterapia je odbor dynamický, ktorý sa neustále vyvíja rovnako ako medicína. Mať v sebe dávku pokory a sebakritiky - schopnosti odhadnúť vlastné sily a v prípade potreby sa poradiť s ďalšími odborníkmi. Plus, samozrejme, určité osobnostné a povahové črty potrebné na výkon zdravotníckeho povolania a hlavne záujem o odbor.“

Skúšajte, nečakajte na ideálne podmienky, tie nebudú nikdy. Testujte váš produkt/projekt na menšej skupine, ak je oň záujem, je pravdepodobné, že uspejete aj vo väčšom. Testujte ho, kým nie je ideálny a kým vás jeho vývoj/realizácia ešte nestála kopu peňazí. Povedzme, že idete predávať vesmírny prach, to je jedno. Nečakajte, kým budete mať tiptop všetko v poriadku: logo, web, eshop, správnu veľkost škatuľky – nafoťte jeden vzorový balíček, dajte info von a čakajte prvé objednávky. Neprídu? Tak možno neprídu ani neskôr, keď bude všetko tiptop a vy budete mať úver na krku.

Aký je zatiaľ najväčší úspech, aký ste doteraz s projektom zaznamenali?

Mamina na detskom ihrisku mi nedávno odporúčala web, kde našla skvelú fyzio pre svoju malú dcérku. Vraj si tam vyberiem podľa vlastných preferencií a sympatií. Doširoka som sa usmiala a odvetila som: "Ja viem". Je to úžasný pocit, keď vám cudzí človek odporúča vašu vlastnú prácu. Ale úspechov, ktoré nás denne povzbudzujú sme zaznamenali viac. Určite medzi ne patria aj inšpiratívne stretnutia a rozhovory s našimi partnermi.

V rámci Fyzioportalu aj vzdelávate. Prezradíš nám, čo sú to Fyziokaviarne?

Ide o formu neformálneho vzdelávania, ktoré organizujeme raz do mesiaca. Vítaní sú všetci fyzioterapeuti, ktorí majú chuť neustále sa posúvať dopredu. Na poslednú Fyziokaviareň prijala pozvanie p. Jarmila Čápová, aby nám predstavila svoj terapeutický koncept, ku ktorému dospela počas svojej 40-ročnej praxe. Jej prednášku si nenechalo ujsť vyše 70 fyzioterapeutov a to už je zaujímavé číslo. Aj z toho máme radosť. Najbližšie sa tešíme na Prof. PaedDr. Pavla Kolářa, Ph.D., ktorý je autorom známeho konceptu DNS. Na jeho prednášku máme už dnes prihlásených vyše 120 fyzioterapeutov. Je úžasné učiť sa od najlepších. 

Našou snahou je zastrešiť tých najlepších fyzioterapeutov na Slovensku a najnovšie aj v Českej republike. Postupne zmeniť spôsob ich vyhľadávania a kontaktovania. Zároveň sa snažíme o postupné vzdelávanie verejnosti o úlohe a práci fyzioterapeuta. 

Aké máte plány do nového roka?

Pokračovať tam, kde v starom roku skončíme. Rastieme a to nás nesmierne teší. Každý mesiac nám pribúdajú nové registrácie – noví fyzioterapeuti, darí sa nám organizovať stále úspešnejšie fyziokaviarne, chceme pokračovať vo vzdelávaní. Chceme zdokonaliť náš novučičký eshop s fyzio pomôckami, rozšíriť ponuku produktov. Chceme nami ponúkané produkty na vlastnej koži testovať a skúšať, aby sme našim zákazníkom vedeli odporučiť to najlepšie. A v neposlednom rade chceme toto všetko zvládať pri dvoch deťoch.

O tebe 

Vedela by si dať niekoľko tipov začínajúcim podnikateľom „ako začať“?

Skúšajte, nečakajte na ideálne podmienky, tie nebudú nikdy. Testujte váš produkt/projekt na menšej skupine, ak je oň záujem, je pravdepodobné, že uspejete aj vo väčšom. Testujte ho, kým nie je ideálny a kým vás jeho vývoj/realizácia ešte nestála kopu peňazí. Povedzme, že idete predávať vesmírny prach, to je jedno. Nečakajte, kým budete mať tiptop všetko v poriadku: logo, web, eshop, správnu veľkost škatuľky – nafoťte jeden vzorový balíček, dajte info von a čakajte prvé objednávky. Neprídu? Tak možno neprídu ani neskôr, keď bude všetko tiptop a vy budete mať úver na krku.

Ako sa dá skĺbiť pracovný život s tým rodinným? Ostáva ti čas na svoje hobby?

Práca a rodina sú moje hobby. Inak to nejde. Ale snažím sa nájsť si popri rodine a práci aj čas na priatelov.

Keď máš okolo seba samých fyzioterapeutov, aplikuješ niektoré poznatky aj v bežnom živote, resp. nemáš pocit, že si témou zahltená a niektoré veci riešiš intenzívnejšie?

Kiežby, môj manžel mi pravidelne ruší moje termíny k našim fyzio, lebo ich potrebuje pre klientov. Ale snažím sa aplikovať to, čo viem, na našom drobcovi.

Máš nejaký idol vo svojom živote?

Federer. Roger Federer. Len o málo sa náš syn nevolá Roger Luknár.

Čo ťa ženie vpred?

Môj manžel.

Vysnívaná destinácia, kam by si sa chcela ísť pozrieť?

Na vysokej som veľa cestovala. Krátkodobo som žila vo Francúzsku, v Amerike aj v Austrálii. Videla som veľa nádherných miest, Nový Zealand, Hawaii, Californiu. Teraz by som si to všetko chcela pozrieť ešte raz. So svojou rodinou.

Ako plánujete tráviť Vianoce a sviatky?

Doma. Rada pečiem medovníky, orechové rožky, zdravé koláče od výmyslu sveta. U nás doma je všetko vysvietené, vianočné svetielka máme omotané ešte aj okolo bicykla zaveseného na stene. V každej izbe sviečky. Je to úplna romantika. Mám to veľmi rada.

TIP TOP 

♣ Jedlo ♣ Raňajky od môjho manžela, začínajú sa kávou do postele.
♣ Kniha ♣ Creativity Inc., Ed Catmull (ale čítame veľa, možno aj preto, že v našej domácnosti nenájdete televízor. Milujem autobiografie a obvzlášť tie športové. A zbožňujem, keď mi manžel číta nahlas. Spolu si čítame najmä Agátu Christie.)
♣ Kaviareň ♣ Ľubovoľná s detským kútikom. Radi chodíme cez víkend na raňajky do Žufane aj s priateľmi.
♣ Kozmetika ♣ Nuxe, Huile Prodigieuse
♣ Film ♣ Barry Seal (Tom Cruise)
♣ Vychytávka ♣ Mrazená štrúdla z Lídla (hanbím sa, že som to sem napísala, ale tá je len pre nás dospelákov)
♣ Aplikácia ♣ WhatsApp
 
Foto: Archív Lucia Luknárová

Podobné články

O tebe

STYLEUNITS: Tanec berieme naozaj vážne

STYLEUNITS: Tanec berieme naozaj vážne

Manželia, ktorí stoja po svojom boku nielen v súkromí, ale i na profesionálnej dráhe. Roman Machata ...

O tebe

Jarmila Chudíková: Je dôležité odhadnúť mieru, kedy áno a kedy je to len, že antibiotiká budeme užívať „pre istotu.“

Jarmila Chudíková: Je dôležité odhadnúť mieru, kedy áno a kedy je to len, že antibiotiká budeme užívať „pre istotu.“

Pacienti sa často delia na dve skupiny – na tých, ktorí sa utiekajú k bylinkám, homeopatii a k inej ...