O tebe - V biznise

Andrea Kováčová: Mamy ponúkajú všetko od výmyslu sveta

Andrea Kováčová: Mamy ponúkajú všetko od výmyslu sveta Počet fotiek v galérii: 16

"Každá mamina je skvelá! Aj popri dieťati sa dá realizovať, privyrobiť si, nájsť si čas na svoje záľuby a cítiť sa užitočná." Tvrdí Andrea Kováčová, zakladateľka projektu "Čo dokáže mama," ktorý dáva šancu ukázať, čo je v každej mame, mamke, mamičke. Namiesto rozhovorov o plienkach sa rozhodla ísť naplno nielen za svojimi snami, ale za snami viac ako 13 tisíc mamičiek.

Poďme pekne od začiatku, ako si sa dostala k založeniu „Čo dokáže mama“?

Projekt Čo dokáže mama vznikol v júni 2015. V jeden slnečný letný deň som sa prechádzala s kočíkom a snažila sa uspať vtedy ani nie ročnú dcérku Peťku. V hlave mi hmýrilo kopec nápadov, do čoho sa pustím, keď Peťa zaspí. Upečiem koláč, dopíšem konečne ten článok do blogu, jáj, aj Zuzka chcela s niečím pomôcť. Ako som tam chodila pomedzi čerešňové stromy, zrazu ma napadlo: „Čo robia teraz iné mamy? Do čoho sa vrhnú, keď im deti pospia? Pozerajú telku, alebo začnú robiť niečo super kreatívne?" Musela som sa ich na to spýtať. Okamžite som zavolala manželovi do práce, nech sa ponáhľa domov a nabije foťák. Idem natočiť svoje prvé video!

A ako to dopadlo?

A tak aj bolo. Ešte v ten deň sme s manželom natočili prvé amatérske video, v ktorom sa mamín pýtam, čo robia, keď ich deti spia. Zavesila som ho na youtube a založila skupinu ČO DOKÁŽE MAMA na facebooku. Za niekoľko hodín sa pridalo do skupiny vyše 500 maminiek. Dnes je nás v projekte Čo dokáže mama vyše 13 000 mám zo všetkých kútov Slovenska, ktoré spoločne uverejnili cez 30 000 výrobkov a služieb.

Ak by si mohla, vysvetli, prosím, našim čitateľom, o čo vlastne ide v tomto projekte – v komunite mamičiek.

Projekt je momentálne aktívny na sociálnych sieťach, kde hlavnou základňou je skupina Čo dokáže mama na facebooku. Tu si maminy uverejňujú svoje kreatívne výrobky a služby. Projekt je úplne bezplatný a môže sa doňho pridať každá mamička. Aj taká, čo nič netvorí a potrebuje nasať tú skvelú dávku inšpirácie. Jednoducho sa pridá do našej skupiny Čo dokáže mama na facebooku, predstaví seba a svoju tvorbu, ku ktorej môže pridať popis, fotky a cenu. A už len čakať, kedy dostane správu od svojho prvého zákazníka.
Do budúcna pracujem na tvorbe oficiálne webovej stránky http://www.codokazemama.sk s e-shopmi našich mamičiek. Dúfajme, že uzrie svetlo sveta už čoskoro.
Dnes projekt Čo dokáže mama úspešne funguje v 4 krajinách (Slovensko, Česká republika, Belgicko a Malta). O výrobky našich mamín prejavili záujem zákazníci v USA, Japonsku a Veľkej Birtánii, kde už putovali prvé hačkované žirafky a originálne detské čiapočky.

A čo názov? Mala si veľa variant než zvíťazil aktuálny názov?

Vôbec žiadne. Názov Čo dokáže mama mi spadol z neba a nad ničím iným som už ďalej neuvažovala. Je super, že?

Máte pravdu, každé podnikanie si vyžaduje okrem veľkej dávky odhodlania aj skúsenosti, potrebné informácie a zručnosť orientovať sa v aktuálnej legislatíve. Každá maminka si takisto musí zvážiť či sa jej do podnikateľskej aktivity oplatí ísť. 

Na projekte pracuješ sama alebo ste tím?

Dlho som všetky aktivity projektu ťahala sama. No dnes sa môžem pýšiť tým najlepším tímom na svete, ktorý je zložený z veľmi schopných a aktívnych ľudí. V prvom rade je to môj manžel, ktorý dozerá na technickú stránku projektu. Je to môj radca a podporovateľ po všetkých stránkach. Koľko sa on napočúva o mojich aktivitkách, no neviem, či by to niekto druhý zvládol. Potom je tu Evička. Moja pravá ruka. Bez nej si už fungovanie projektu neviem predstaviť. Organizuje súťaže, oslovuje sponzorov, stará sa o adminovanie skupiny, robí marketing naším knihám a proste všetko, čo jej príde pod ruku, vybaví. Dianka sa stará o vydavateľstvo Čo dokáže mama, aby sme mali vždy čo ponúknuť z knižnej produkcie tvorivých mamičiek. Heňuška organizuje naše Mama trhy a Janka na všetko dozerá z finančného a účtovného hľadiska. No a moja dvojročná Peťka je pre mňa neutíchajúcim zdrojom inšpirácie, takže má nezastupiteľnú rolu v našom tíme.

Ako dlho už funguje táto komunita? Dalo by sa "už" bilancovať? 

Fu, áno už to budú 2 roky. Myslím, že za všetko hovoria samotné výsledky projektu – 13 300 mamičiek, 30 000 uverejnených výrobkov a služieb, 15 zorganizovaných Mama trhov, vlastné vydavateľstvo pre mamy, prvá vydaná publikácia z produkcie mamičiek, 3 vydané e-knihy, 7 kreatívnych centier pre mamy, 4 celonárodné súťaže, 2 úspešné aukcie, vyzbieraná finančná podpora pre 3 detské hospice, desiatky partnerských organizácií, rozsiahla mediálna podpora, kopec každodennej motivácie, inšpirácie a neutíchajúcej energie mám, ktoré sa namiesto rozhovorov o plienkach rozhodli ísť naplno za svojimi snami.

Čo všetko ponúkajú mamičky? Po čom je najväčší dopyt?

Mamy ponúkajú všetko od výmyslu sveta. Najčastejšie sa objavujú výrobky ručnej práce, pečenie domácich tort, doučovanie, právne a účtovné poradenstvo, tvorba grafických návrhov a programovanie webových stránok, stráženie detí, upratovacie práce, rôzne workshopy a semináre a charitatívne projekty.

Stáva sa, že musíte niektoré mamičky odmietnuť? 

Takmer všetky výsledky kreatívnej činnosti schválime. Musíme odmietnuť iba tie, ktoré nie sú výsledkom kreatívnej činnosti konkrétnej mamičky, to znamená, ak mamky ponúkajú výrobky iných firiem. Chceme projektom podporiť slovenskú remeselnú výrobu, a preto komerčné výrobky iných firiem, či sieťový marketing nedokážeme v rámci projektu podporiť.

Stretávajú sa mamičky aj osobne?

Áno. Od začiatku som mala jasnú víziu vytvoriť projekt, ktorý nebude prebiehať len online či na sociálnych sieťach. Chcela som, aby sa aj v dnešnej uponáhľanej dobe mamičky navzájom stretli, podali si ruky, potľapkali sa po pleci a mali možnosť chytiť si svoje krásne výrobky či odskúšať zaujímavé služby na vlastnej koži. Preto som vyšla s iniciatívou Mama trhov, ktoré s nadšením organizujeme v rôznych slovenských mestách. Sú to predajné podujatia šité na mieru mamkám. Kým sa ony venujú svojim zákazníkom, my sa snažíme vytvoriť zaujímavý program pre ich detičky.

Obracajú sa na teba a tvoj tím s prosbou o pomoc – či už v rámci legislatívy, príp. s cenotvorbou.

Mnoho mamičiek sa ma pri rozbiehaní svojej prvej zárobkovej činnosti pýta, ako pracovať v súlade s našimi zákonmi a platnou legislatívou. Zaujíma ich, či si potrebujú zakladať živnosť od prvého zarobeného eura, či môžu bez obáv propagovať svoju tvorbu na internete, pri akých sumách im vzniká povinnosť platiť dane a odvody. Pre všetky maminy, ktoré v týchto otázkach nemajú jasno som v spolupráci s účtovnou poradkyňou vytvorila veľmi šikovného sprievodcu, e-knihu Materská na maxiumum, kde sa formou otázka-odpoveď dozvedia všetko, čo potrebujú, aby od začiatku robili veci správne a mohli svoju záľubu naplno preklopiť v pekné fungujúce podnikanie.

Pokračujú mamičky vo svojich aktivitách aj po materskej?

Počas materskej dovolenky mnohé z nás zistíme, čoho sme vlastne schopné. Tým, že nie sme zavalené množstvom pokynov od zamestnávateľa, naša hlava sa vyčístí a máme možnosť znovuobjaviť svoje talenty, sny, ženskosť a nadobudnúť vyššiu sebahodnotu. Tieto nové poznatky o sebe nám už nedovolia vrátiť sa do zamestnania, ktoré nevyužíva nás potenciál, alebo kde sa necítime z rôznych príčin dobre. Mnohým mamkám sa práve počas MD podarí rozbehnúť vlastný projekt či dielničku, získať nové kontakty a v tejto práci pokračujú aj po jej ukončení.

Slovenské ženy sa často obávajú pustiť sa do podnikania. Chýba im motivácia, informácie. Dá sa im pomôcť?

Máte pravdu, každé podnikanie si vyžaduje okrem veľkej dávky odhodlania aj skúsenosti, potrebné informácie a zručnosť orientovať sa v aktuálnej legislatíve. Každá maminka si takisto musí zvážiť či sa jej do podnikateľskej aktivity oplatí ísť. Pre všetky maminky, ktoré sa rozhodnú rozbehnúť to popri deťoch naplno, čakajú na mojom blogu e-knihy a sprievodcovia, ktoré im dodajú potrebnú dávku motivácie, hodnotné informácie a krok za krokom ich prevedú na ceste za úspechom. Zadarmo si môžete u mňa stiahnuť e-book: Každá mama môže zarábať na tom, čo ju baví. 12 tipov ako na to popri deťoch a v pohodlí domova a takisto legislatívneho sprievodcu Materská na maxiumum či najnovší ebook: 52 originálnych tipov, ako si zarobť popri deťoch.

 
Čo je podľa teba najťažšie na podnikaní?

Vytrvať. Aj niekoľko rokov. Bez nároku na príjem a akýkoľvek voľný čas. No a nevzdať to, pretože úspech môže na nás čakať za najbližším rohom, no nikdy ho nemusíme dosiahnuť, keď to zbalíme na pol ceste.

Vedela by ste dať niekoľko tipov začínajúcim podnikateľkám „ako na to“, ako sa nevzdať pri prvom neúspechu?

Môj najzaručenejší recept na úspech, ktorý radím maminám je: Nerobte veľké kroky, ktoré by vás mohli prevalcovať. Spravte každý deň len jednu jedinú vec – prejdite sa na pol hodinu a premyslite si svoj nápad, napíšte si svoje akčné kroky, oslovte kamarátku na spoluprácu. A tak za mesiac budete mať 30 a za rok 365 vecí, o ktorých ste pred rokom mohli len snívať. Ďalšou osvedčenou radou je: Nepracuj sama. Spoj sa s inými šikovnými ľuďmi. Je jasné, že sa samé nedokážeme všetko. Napiecť tortu vyžaduje úplne iné schopnosti, ako vytvoriť web s tortami a následný marketing a predaj si opäť vyžaduje iné znalosti a skúsenosti. V skupine Čo dokáže mama máš k dispozícii tisícky mamičiek, ktoré budú nadšené, keď ich oslovíš na spoluprácu a spoločne začnete budovať váš malý veľký sen. Spolupráca je skvelá aj v tom, že keď máš ty zlý deň, tvoja súputníčka môže žiariť pozitívnou energiou a nedovolí ti leňošiť. Proste spolu to ide celé akosi lepšie. No a nedrž sa svojich plánov zubami nechtami. Niektoré sny nám nemusia práve vyjsť, ale sú pre nás úžasným základom pri naberaní potrebných skúseností pre ďalšie úspešné projekty.

Mám veľký príklad vo svojich rodičoch, ktorí umreli veľmi mladí, ale zato nás stihli naučiť naplno žiť. Celý život s úžasom vzhliadam na svoju sestru. Jej pokora, spojenie so sebou samou, prirodzená asertivita a láska ku všetkému ma neustále budú udivovať.

Si matka a úspešná podnikateľka v jednej osobe, ako sa dá skĺbiť rodinný život so životom podnikateľky?

Keby som bola „iba“ mamou na plný úväzok, bolo by to asi jednoduchšie. Na druhej strane cítim veľkú potrebu sebarealizácie, takže hľadáme rôzne spôsoby, ako skĺbiť všetko, čo mám rada, do harmonického celku. Nemám žiadny špeciálny návod, ako získať popri deťoch počas dňa viac času, ale je fakt, že to vyžaduje poriadnu organizáciu. Máme s manželom jednoduché pravidlá, ktoré obaja dodržujeme. Čas vyhradený na prácu, čas strávený s Peťkou alebo čas určený len pre nás dvoch. Veľmi mi pomáha, že Peťka chodí dvakrát do týždňa k mojej veľmi dobrej priateľke a spoločne sa s jej dcérkou hrajú, zatiaľ čo ja sa môžem bez výčitiek venovať svojim aktivitám. V súčasnosti nemám priestor prečítať si knihu, či pozerať telku, ale moja práca ma natoľko baví, že ju vnímam ako čas pre seba. Ďalším mamkám by som odporučila iba toľko, nech si presne stanovia pravidelný čas pre seba, svoju prácu a svoje záľuby. Svoje nápady a plány nech si zapisujú na papier, aby ich nemuseli nosiť neustále v hlave, pretože to veľmi zaťažuje celý organizmus.

O tebe

Chystáš ďalšie novinky na jar?

Áno, chystám tú najkrajšiu a najvzácnejšiu novinku – príchod nášho malého chlapčeka na svet.

Čomu si sa venovala pred materskou dovolenkou?

Študovala som, pracovala, cestovala, podnikala, dlhší čas som žila v Londýne, Nemecku a USA, založila som medzinárodnú organizáciu pre študentov, aby sa ľahšie uplatnili na trhu práce, navštívila asi 30 krajín, spoznávala nové kultúry, učila sa pokore, písala, prednášala, našla si skvelého manžela a tak. Myslím, že som sa ani minútu nenudila.

Ostáva ti čas na nejaké hobby?

Celá Čo dokáže mama je moje veľké hobby. A moja Peťa, keď staváme desiatykrát za deň to isté puzzle a stále sa čudujeme, aký krásny obrázok sa nám podaril. Milujem šmýkalky a hojdačky, kupko a slnko, rozhovory, meditáciu, prechádzky, sedenie s kamoškami na kávičke, jogu. Asi mi na všetko, čo ma baví, neostáva tak veľa času, ale cítim sa super a to je hlavné.

Vyrábaš vo voľnom čase niečo i ty?

Som dokonalý antitalent na ručné práce. Rozhodla som sa ušiť jednu bábiku. Po roku stále nemá hlavu, nohy jej musel prišiť manžel, lebo mne ostali všetky nitky nejak vonku, či čo. No ale, keď na Slovensku vznikla iniciatíva šitia nosičov pre utečencov, prišila som pútka na jeden nosič, ktorý putoval do Macedónska. To som bola na seba fakt hrdá. :)

Vysnívaná destinácia, kam by si sa chcela ísť pozrieť?

Najviac by som túžila nazrieť do vlastnej duše. Tak skutočne sa spoznať a objaviť svoj potenciál. Myslím, že potom by som bola schopná navštíviť akúkoľvek destináciu sveta aj bez fyzického vycestovania.

Máš nejaký idol vo svojom živote?

Mám veľký príklad vo svojich rodičoch, ktorí umreli veľmi mladí, ale zato nás stihli naučiť naplno žiť. Celý život s úžasom vzhliadam na svoju sestru. Jej pokora, spojenie so sebou samou, prirodzená asertivita a láska ku všetkému ma neustále budú udivovať.

Počas materskej dovolenky mnohé z nás zistíme, čoho sme vlastne schopné. Tým, že nie sme zavalené množstvom pokynov od zamestnávateľa, naša hlava sa vyčístí a máme možnosť znovuobjaviť svoje talenty, sny, ženskosť a nadobudnúť vyššiu sebahodnotu. Tieto nové poznatky o sebe nám už nedovolia vrátiť sa do zamestnania, ktoré nevyužíva nás potenciál, alebo kde sa necítime z rôznych príčin dobre.

Čo ťa ženie vpred?

Obrovská energia, ktorá mi každé ráno hovorí: „Aj dnes je tu nový deň, kedy môžeš vymyslieť niečo perfektné, čo povzbudí, poteší a inšpiruje iných ľudí.“ A Igor Timko to vo svojej pesničke vystihol dokonale: “Človek máva silu vetra, silu morí, len tým, že tvorí.“

Rýdzo slovenské výrobky zaznamenávajú veľký boom v poslednej dobe, čo pre teba znamená „nálepka slovenský výrobok“, ako to vnímaš vy?

Je to výrobok, na ktorom pracujú naši. S láskou, odhodlaním a túžbou ukázať svetu našu kreativitu zhmotnenú v kultúrnom dedičstve národa.

Čo sa týka ceny – veľa ľudí nevie oceniť „handmade“ výrobky, aký je tvoj názor?

Myslím, že sú dve skupiny ľudí. Tí, čo ručne robené výrobky pravidelne nakupujú a vedia oceniť aj autorskú prácu a hodiny strávené nad výsledným dielom. Sú to tí, ktorí takisto nemajú problém s akoukoľvek cenou, lebo vedia, že kupujú niečo unikátne, do čoho autor vložil nie len svoj talent a čas, ale častokrát aj dušu. No a potom samozrejme existujú ľudia, ktorí porovnávajú handmade tvorbu s cenami v čínskych obchodoch. A tam sa autor ručnej práce cenovo nikdy nemá šancu dostať.

TIP TOP 

♠ Jedlo ♠ Momentálne v tehotenstve bryndzové halušky a horalky.
Kniha ♠ Rodičovstvo je veda od Margot Sunderlandovej
Kaviareň ♠ Kontakt cafe v Leviciach – veľmi milá nefajčiarska kaviarnička s úžasným personálom a skvelou kávou
♠ Kozmetika ♠ Nepreferujem nič špeci.
♠ Film ♠ Zázraky z neba (réžia Patricia Riggen)
♠ Vychytávka ♠ E-booky. Super forma, ako dostať k druhým ľuďom to, v čom sme dobrí, bez predošlých autorských skúseností.
♠ Aplikácia ♠ Viber

Podobné články

O tebe

Jana Jurčenko: Nebolo dňa, aby som módu neriešila

Zdroj: redakcia

Jana Jurčenko získala pred sviatkami Oscara za módu. Osobne si ho prevzala počas slávnostného galave...

O tebe

Cutman Matúš Dudo: Vždy ma lákalo pomáhať ľuďom

Zdroj: Matus Dudo

Boli ste už na nejakom profesionálnom fighterskom galavečeri? Ak áno, určite ste si všimli, že okrem...