Tip redakcie

CLARINET FACTORY VYDÁ V MARCI NOVÝ ŠTÚDIOVÝ ALBUM

CLARINET FACTORY VYDÁ V MARCI NOVÝ ŠTÚDIOVÝ ALBUM Počet fotiek v galérii: 1

Dlhých sedem rokov od vydania poslednej štúdiovky s názvom Out of Home a tri roky po dvojalbume Worx and Revox prichádza medzinárodne cenený ansámbel Clarinet Factory s novým štúdiovým počinom! 

Novinka, ktorá dostala názov Meadows, vychádza 3. marca v belgickom vydavateľstve homerecords.be. Na albume sa podieľali hostia ako Joe Acheson z britského Hidden Orchestra, folklórny súbor Grunik alebo bubeník Dan Šoltis z Vertigo Quintet.

Clarinet Factory sa podľa vlastných slov vracajú k svojim ,,prirodzeným koreňom”.

,,Nedá sa úplne povedať, že by sme sedem rokov len zaháľali. Okrem iného sme zložili hudbu k inštalácii Modiglianinej pražskej výstavy v Obecnom dome alebo pre Múzeum Karla Zamena a prijali sme niekoľko štúdiových ponúk na spoluprácu ako napríklad od Hidden Orchestra, Tata Bojs alebo Václava Neckáře. Navyše sme chceli mať na album zozbierané skladby, ktoré dozreli na koncertoch a majú aj nejakú odozvu od publika. To sa, myslím podarilo a aspoň sme nemuseli v štúdiu strácať toľko času so skladaním a s tým súvisiacimi problémami a omylmi, “ vysvetľuje kapelník Clarinet Factory Jindřich Pavliš, prečo sa na novú štúdiovku pomerne dlho čakalo.

Štvorčlenný súbor, ktorý okrem Jindřicha Pavliša tvorí Ludek Boura, Vojtěch Nýdl a Petr Valášek, novinku nahrával v nouzovskom štúdiu SONO a hlavným zámerom bolo, aby ,,všetky skladby mali prirodzený ťah, spoločnú rezonujúcu farbu, dynamiku a aby sa to nemuselo robiť ,,chemicky” na pulte.”
,,Milan Cimfe a Michal Vaniš nás už za tie roky veľmi dobre poznajú a na zvuku je to rozhodne počuť.” Poslucháči sa môžu navyše tešiť na niekoľko noviniek, ktoré v posledných rokoch pomerne zásadne premenili zvuk Clarinet Factory, ako napríklad kontrabasový klarinet, analógové efekty a ďalšie vychytávky.

Zásadnou organickou zložkou nového albumu Meadows sú bezpochyby hostia, ktorí podľa Pavlišových slov nemalou mierou prispeli k tomu, že CLARINET FACTORY ,,dozrel k návratu k prírodným a prirodzeným koreňom, išlo to samo a podvedome, len sme k tomu použili trochu iné prostriedky, než by sa dalo očakávať.” Menovite sa na Meadows podieľal Joe Acheson z britskej formácie Hidden Orchestra, s ktorým Clarinet Factory spolupracuje už viac ako tri roky a na novinke je podpísaný pod elektronikou a celkovým zvukom štyroch skladieb.

,,Je veľmi citlivý, jeho posledné hobby je zbieranie zvuku prírody, tzv. field recordings a to sa k myšlienke albumu a k našim klarinetom nesmierne hodí,“ dodávajú Clarinet Factory.


Ďalším hosťom je folklórny zbor GRUNIK z Beskýd, ktorý si tiež zaspieval v skladbe Luky zelené.

,,Postupná práca na albume si časom pýtala bicie a jasnou voľbou bol v tomto prípade slovenský bubeník Danko Šoltis z Vertigo Quintet, s ktorým sme spolupracovali už v Eternal Seekers. Krásnym bonusom, ktoré prinieslo nahrávanie v Beskydách, je improvizácia Aničky Ficelovej na koncovke - lokálnej píštale, ktorá je podobná slovenskej fujare. A nesmiem zabudnúť na rolu Honza Muchowa, ktorý nám robil akési zrkadlo alebo lepšie povedané ,,muža s názorom” a dával nám užitočné rady a námety na riešenie,” kompletizuje Pavliš zoznam všetkých zásadných spolupracovníkov, ktorí prispeli ku vzniku Meadows.

Ako sa výsledok vydaril, zistíme 3. marca, kedy album vyjde v belgickom labeli homerecords.be, ktorý Clarinet Factory oslovil k spolupráci na základe ich účasti na minuloročnom ročníku medzinárodného hudobného veľtrhu World Music Expo (WOMEX). V Českej republike album vychádza v ten istý týždeň v distribúcii Supraphonu.

 

Najbližšie koncerty Clarinet Factory
15.2. Brusel, Belgicko, Český dům
16.2. Liberec, Lidové sady
14.3. Ruse festival, Bulharsko
27.3. Paris, Theatre des Abbesses – francúzsky krst dosky
24.5. Liege, Les Bains, Belgie – showcast labela Homerecords
10.6. Vysoká u Příbrami (Muzejní noc)
16.6. Podlipanské hudobné slávnosti, Český Brod
20.7. Tančírna, Rychlebské hory (s Grunikem)
21.7. Colours of Ostrava (s Grunikem)

Termíny predstavenia Korekcie (Clarinet Factory + VerTeDance)
27.01. Paríž, Theatre 104
12.03. Divadlo Ponec
03.04. Divadlo Ponec
26.05. Bialystok, Poľsko
18.06. Fínsko

Podobné články

Tip redakcie

Objavte luxusný pôžitok v podobe novej značky Encanto od AVONu!

Objavte luxusný pôžitok v podobe novej značky Encanto od AVONu!

Spoločnosť AVON Cosmetics v spolupráci s ambasádorkou Darou Rolins predstavuje novú dámsku značku te...

Tip redakcie

Objavte vnútornú harmóniu vďaka novej vôni od AVONu!

Objavte vnútornú harmóniu vďaka novej vôni od AVONu!

Máte dosť ťažkej zimnej vône? Vymeňte ju za novú z dielne spoločnosti AVON Cosmetics.