S kašlom rovno k lekárovi

S kašlom rovno k lekárovi Počet fotiek v galérii: 1

Najčastejším problémom, s ktorým prichádzajú Slováci do lekárne, je bolesť. Kašeľ je hneď na druhom mieste a v jesennom období atakuje prvenstvo. 

 

Samoliečba nie je bezpečný spôsob, no lekár nie je jedinou možnosťou. S liečbou poradí aj skúsený lekárnik.

„Pacienti prichádzajú do lekárne so samodiagnostikou kašľa a je na nás, lekárnikoch, aby sme správnymi otázkami zistili, či je správna. Často sa stáva, že nesprávne identifikujú druh kašľa, ktorý ich trápi. Väčšinou sú ovplyvnení ochorením iného člena domácnosti a majú tendenciu považovať príznaky a prejavy kašľa za totožné,“ opisuje svoje skúsenosti z praxe PharmDr. Martina Duhanová.

Kašeľ je obranný reflex vyvolaný snahou očistiť dýchacie cesty od sekrétov alebo iných škodlivín. Najčastejším dôvodom vzniku kašľa je začínajúci zápal horných dýchacích ciest. Hlieny sa tvoria v prínosových dutinách a zatečením do priedušiek vyvolávajú dráždivý kašeľ. Podobný príznak pozorujeme v prvých fázach virózy, vtedy sa objavuje dráždivý, ale stále neproduktívny kašeľ. V oboch prípadoch nie je vhodné tlmiť prejavy kašľa, ale podať lieky rozpúšťajúce hlieny – mukolytiká a expektoranciá.
„Odporúčaním správnej liečby pri začínajúcich príznakoch kašľa a disciplíne pacienta je možné tento stav zvládnuť a spolu s kašľom odstrániť aj iné sprievodné javy ako je nádcha, či bolesť hlavy,“ tvrdí PharmDr. Duhanová. Často sa u pacientov po niekoľkých dňoch liečby začne objavovať suchý, až dusivý kašeľ, ktorý je doznievaním virózy. Vtedy je vhodné začať užívať lieky na zastavenie kašľa – antitusiká.

Pri liečbe kašľa sa neodporúča kombinovať viacero prípravkov, hrozí, že dôjde k predávkovaniu liekov tým, že ich mechanizmus účinku je rovnaký alebo podobný a účinok sa sčíta. Lekárnik však môže odporučiť podpornú liečbu kašľa rôznymi druhmi čajov alebo vitamínov a minerálov.

Celkový priebeh kašľa, ktorý súvisí s rozvíjajúcimi sa ťažkosťami horných dýchacích ciest, je závislý aj od ročného obdobia. Od začiatku jesene, nástupu detí do škôlok a škôl tieto prejavy prirodzene narastajú. Znížená vonkajšia teplota a nedostatočné vetranie a vlhkosť v byte či v škole sú všeobecným dôvodom pre rozvoj týchto ochorení.

„Pri prvých prejavoch kašľa pacientom v lekárni odporúčame najmä prípravky s obsahom prírodných liečiv, ktoré prirodzene uľahčujú odhlieňovanie. Účinok tejto liečby očakávame do dvoch až troch dní a v prípade, že zlepšenie stavu u pacienta nedosiahneme a nedochádza ani k zhoršeniu príznakov, siahneme po liekoch s obsahom chemických účinných látok,“ vysvetľuje PharmDr. Duhanová. Ich výber sa líši podľa veku pacienta. Pre deti sú vhodné sirupy, u dospelých je škála väčšia.

Kašeľ môže byť prejavom nežiaducich účinkov niektorých liekov, ktoré pacient užíva na liečbu iných ochorení. Ide o niektoré lieky na liečbu vysokého krvného tlaku pričom prejavy dráždivého kašľa nastanú po niekoľkých dňoch začatia liečby či zmeny naordinovaného lieku lekárom. Kašeľ však môže byť aj príznakom iných ochorení u pacienta, pričom ukazovateľom môže byť práve zhoršovanie príznakov po liečbe už spomínanými liekmi. U pacienta sa vtedy môže vyskytovať bakteriálny zápal horných alebo dolných dýchacích ciest, astma, či závažné onkologické ochorenie. Skúsený lekárnik vie určiť, v ktorých prípadoch je vhodné radšej navštíviť lekára.

Podobné články

Tip redakcie

Česi a Slováci vymysleli nový, jemný a ovocný Jägermeister ORANGE

Zdroj: jagermeister

Novinka roka je tu! Jägermeister ORANGE vás prekvapí výnimočne jemnou chuťou, pričom základnou ingre...

Knihy

ANJEL POMSTY: Robert Bryndza predstavuje ôsmy prípad - ERIKY FOSTEROVEJ

Zdroj: Grada

Svetovo úspešný autor bestsellerov Robert Bryndza sa vracia s ďalším prípadom Eriky Fosterovej a jej...