Zdravie

Ovplyvňuje zmena počasia zdravie?

Ovplyvňuje zmena počasia zdravie? Počet fotiek v galérii: 1

Neprekonateľný pocit vyčerpanosti, citeľný úbytok fyzických síl, to sú klasické symptómy jarnej únavy. Je však príčinou tohto stavu len nedostatok vitamínov či slnečných lúčov v zimných mesiacoch?

Ak vám na jar ubúda energie, netreba prepadať panike. Dôvodom bude najskôr častá zmena počasia. "V jarnom období sú typické náhle prílevy teplého vzduchu a vzápätí studeného v krátkom slede," hovorí Zlata Čabajová, odborníčka na biometeorológiu. "Rýchle prechody sprevádzajú nielen teplotné zmeny, ale rozdiely tlaku vzduchu a celý komplex faktorov súvisiacich s frontálnymi poruchami."

Počasie ovplyvňuje zdravie

Chýbajúce vitamíny, nedostatok slnečnej energie i znížená pohybová aktivita oslabujú obranyschopnosť aj u zdravých ľudí, ale jar je obzvlášť stresujúca pre pacientov s rôznymi ochoreniami.

"Rýchle prechody zo studenej vlny na teplú a naopak zaťažujú adaptačné mechanizmy. Ak z dôvodu chorobných procesov v tele dobre nefungujú, môžu zlyhať a zhoršiť zdravotný stav človeka. U starších ľudí nedokážu tieto mechanizmy zase pružne reagovať a môžu byť dokonca príčinou úmrtia," dopĺňa doktorka Čabajová.

Náhle oteplenie spôsobuje väčšine populácie spomalené reakcie až stav malátnosti, mnohí ľudia sa prepracujú až k pocitom depresie. V týchto dňoch hrozí pre zníženú pozornosť aj väčšie riziko dopravných nehôd a úrazov. Na prílevy teplého vzduchu reagujú negatívne pacienti so srdcovo-cievnymi problémami či psychickými chorobami a nepríjemné sú i pre hypotonikov, ktorí trpia nízkym tlakom krvi, i všetkých pacientov s poruchami tepelnej regulácie krvného tlaku. Chladný vzduch spôsobuje zase zhoršenie anginóznych ťažkostí a spastických kŕčov a škodí pacientom s vysokým krvným tlakom. Mnohí ľudia aj bez zjavných zdravotných problémov sú v dňoch s častými zrážkami podráždení, pesimistickí, prípadne trpia častými migrénami.

Únava aj zo štítnej žľazy

Únavu však cítia aj pacienti s poruchami štítnej žľazy. Tento orgán vylučuje dva hormóny, ktoré sa podieľajú na viacerých procesoch v tele, napríklad na metabolizme tukov, cukrov a bielkovín či na látkovej výmene v tkanivách. Porucha v rovnováhe týchto hormónov býva potom príčinou neželaných zmien.

"Pri autoimunitnej poruche môže organizmus vytvárať látky, ktoré znížia činnosť štítnej žľazy," povedal endokrinológ Juraj Payer, prednosta V. internej kliniky Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave.

Človek vtedy zvykne pociťovať únavu, apatiu až depresiu. Na rozdiel od jarnej únavy môže stav pretrvávať aj niekoľko rokov a býva spojený so svalovými problémami, vysokým krvným tlakom či zápchou. Riešením je podávanie hormónu, ktorý v priebehu niekoľkých týždňov ťažkosti odstráni.

Ohrozené sú viac ženy

Niektoré obdobia v živote ženy kladú na jej organizmus vyššie nároky. Pocity únavy charakterizujú aj klimaktérium, ktoré je sprevádzané aj inými typickými znakmi - žena v postmenopauze býva podráždená a môžu ju trápiť aj návaly horúčavy, nočné výrazné potenie, prípadne búšenie srdca a prírastok na hmotnosti.

Častým problémom u žien v každom veku je diagnóza, ktorú stanovuje gynekológ. Prítomný myóm, prípadne nádor na maternici spôsobuje neraz nadmerné krvácanie v čase menštruácie i mimo nej. Krvný obraz sa dramaticky zhoršuje a pacientka nestíha ani bežné činnosti v domácnosti a už v prvej tretine pracovného dňa sa cíti vyčerpaná.

 Únavu spôsobuje aj anémia

Stav anémie spojený s pocitmi neprekonateľnej únavy ohrozuje aj ďalších pacientov. S chudokrvnosťou musia zápasiť všetci, ktorí pre rôzne zdravotné problémy trpia únikom krvi. Výsledkom je horšia výkonnosť, celková malátnosť, nedostatok síl pre zvládanie každodenného života.

"Anemickí pacienti môžu mať problémy s hrubým črevom, pečeňou alebo obličkami, niektorých ohrozuje prasknutý žalúdočný vred. K tejto kategórii patria aj ľudia, ktorí majú sklon k tvorbe a praskaniu kŕčových žíl," vysvetľuje Miloš Nosáľ, primár oddelenia klinickej hematológie Fakultnej nemocnice v bratislavskom Starom Meste. Problém anémie sa odstraňuje užívaním železa v tabletkách alebo transfúziou krvi, či krvných komponentov.

Chrípka či hepatitída

S nedostatkom energie zvyknú byť spojené aj vírusové ochorenia. Práve v jarných mesiacoch, keď má telo následkom zníženého príjmu ovocia a zeleniny a nesprávneho stravovania zníženú imunitu, bývajú časté chrípky. Na rozdiel od jarnej únavy charakterizujú toto ochorenie aj bolesti svalov a kĺbov, zvýšená teplota až horúčka, kašeľ, kýchanie a nechutenstvo, a občas hnačka a zvracanie.

Preťaženie spôsobuje únavový syndróm

Nedostatok oddychu môže viesť k syndrómu chronickej únavy a ďalším zdravotným ťažkostiam. Výsledkom dlhodobého stresu napríklad zo straty partnera alebo zamestnania, ale tiež pracovného preťaženia organizmu môže byť syndróm chronickej únavy. Človek vtedy stráca aj základnú energiu, nie je schopný robiť ani bežné činnosti, pociťuje neustálu únavu a nedostatok spánku. Problém je o to väčší, že únavový syndróm sa dá ťažko diagnostikovať. Prezradí ho pocit únavy pretrvávajúci viac ako šesť mesiacov.

Podľa psychologičky Zlatice Bartíkovej z Bratislavy býva tento stav často odpoveďou organizmu na neochotu človeka dopriať si pravidelne pauzu v povinnostiach. Dlhodobé podceňovanie dôležitosti oddychu v živote sa nevypláca. Vyčerpanému organizmu, ktorému človek nedopraje relax v podobe dovolenky a víkendových aktivít, či už kultúrnych, alebo športových, hrozí strata imunity a tým rozvoj rôznych ochorení, či už vznik alergie, problémy kardiovaskulárneho systému, alebo poškodenia kože.

Zdroj: TU

 

Podobné články

Lifestyle / Zdravie

Venujte dostatočnú pozornosť svojej pleti aj v zime

Venujte dostatočnú pozornosť svojej pleti aj v zime

Vonku je každým dňoch chladnejšie a zima nám klope na dvere. 

Lifestyle / Zdravie

Mladšie vyzerajúca pleť vďaka tvárovej gymnastike

Mladšie vyzerajúca pleť vďaka tvárovej gymnastike

radí Iveta Štecová, certifikovaná trénerka tvárovej gymnastiky