Knihy

O knihe: Geniálna priateľka /recenzia/

O knihe: Geniálna priateľka /recenzia/ Počet fotiek v galérii: 1

Dnešné knižné okienko sa bude opäť venovať knižnej ságe. Tentoraz nepôjde o Archera, ale o taliansku spisovateľku Elenu Ferrante a prvú časť jej Neapolskej ságy s pútavým názvom Geniálna priateľka. 

Autor: Elena Ferrante
Preklad: Ivana Dobrakovová
Názov: Geniálna priateľka (Neapolská sága – 1. diel)
Počet strán: 314
Rok vydania: 2015
Vydavateľstvo: Inaque
Edícia: Pandora

 

O knihe

Neapol na konci päťdesiatych rokov. Dve dievčatá vyrastajú vo svete chudoby a násilia, v uzavretom vesmíre, v ktorom je nutné prispôsobiť sa, dodržiavať pravidlá a zvyky, byť ako ostatní. Dve dievčatá, od začiatku iné, k sebe nachádzajú cestu, až sa stanú neoddeliteľnými. Elena je pekná a svetlovlasá. Učí sa, snaží sa každému vyhovieť, splniť, čo sa od nej čaká. Rebelantská Lila je tmavá zlá, ale nesmierne bystrá… priam geniálna. Nebojí sa nikoho a ničoho. Zo školy však odchádza pomáhať otcovi a bratovi v obuvníckej dielni. Naopak, Elena, ktorú podporuje učiteľka, pokračuje v štúdiu na gymnáziu ako deti z bohatších rodín, ktorých rodičia si to môžu dovoliť.

Môj názor

Na túto ságu, ako aj na autorku, som počula len pochvalné slová. Mnohí boli Geniálnou priateľkou priam nadšení a túžobne očakávali vydanie ďalších dielov. Ja mám ságy veľmi rada, no neznášam čakanie, pretože ak ma raz kniha pohltí, potrebujem mať po ruke ďalšie diely, a to okamžite! Aj preto som si knihu prečítala až teraz, keď už sú dostupné ďalšie dve časti a na vydanie sa pripravuje posledná, a poviem vám, kam budú smerovať moje kroky najbližšie dni – do kníhkupectva! Áno, Geniálna priateľka rovná sa geniálna kniha a Elena Ferrante rovná sa geniálna spisovateľka!
Už len samotné prostredie a čas, v ktorom sa dej odohráva, je obrovským lákadlom. Predsa len, ide o niečo atraktívne, čo zaujme nejedného milovníka literatúry. A to už ani nehovorím o prekrásnej obálke. Čo je však dôležitejšie, je vnútro knihy – jej obsah, ktorý, hoci sa na prvý pohľad nezdá ničím výnimočný, sa takým stane zo sekundy na sekundu. Ferrante je naozaj skvostná rozprávačka. Hlavnou postavou je dievča z chudobnej štvrte – Elena (áno, tak sa volá aj autorka, resp. taký je jej pseudonym), ktorá je zároveň rozprávačkou príbehu. Jej neobyčajný spôsob rozprávania o priateľstve s Lilou, ktorá je na pohľad úplne iná ako Elena, sa zo začiatku javí ako jednoduchý, no v skutočnosti ide o premyslený, vycibrený a pútavý štýl rozprávania s pohľadom pozerajúcim sa Elene a Lile až na dno duše.
Tieto dve dievčatá, ktoré sú rozdielne, no v niečom aj podobné – pričom to niečo ich spája a vytvorí medzi nimi silné puto – zažívajú každodenné starosti aj radosti, hoci tých starostí je viac. Autorka nám ich predkladá ako úprimnú výpoveď Eleny o tom, aký neľahký život je v chudobnej štvrti Neapolu, ako sa spolu s priateľkou chcú raz dostať preč a zbohatnúť, ale najmä o tom, ako jedna na druhú vplývajú. Počas čítania som často mala pocit, že ide o viac, ako len priateľstvo – o sesterstvo, o niečo očiam neviditeľné, o akési tajomné nadprirodzené puto. Elena aj Lila si za tie roky prejdú všeličím, čo ich formuje a mení, a Ferrante to prostredníctvom Eleny rozpráva tak, až máte pocit, že ide o skutočný príbeh, akoby autorka písala o sebe. A presne toto je to, čo ma vždy na knihe dostane najviac – ak príbeh čítam tak, akoby bol skutočný a ja ani na okamih nezapochybujem, že to tak je.
Geniálna priateľka je nevšedný pohľad na priateľstvo dvoch dievčat, neskôr žien, o ktorom som často uvažovala, či vlastne ide o priateľstvo. Ak ste tiež zaznamenali, že sa o tejto ságe veľa hovorí a pochybujete, či sú dané kvality reálne, alebo ide iba o „mediálnu tlačenku“, môžete si byť istí, že táto sága a všetky superlatívy, ktoré sú jej pripisované, sú skutočné.

J. Š.

Podobné články

Knihy

12 sestier, ktoré prenasleduje rodinná kliatba

12 sestier, ktoré prenasleduje rodinná kliatba

Fantasy strašidelný horor, ktorý vás zrazí z nôh a budete absolútne prekvapení, nadšení, zaskočení. ...

Knihy

Tamara McKinley a jej nový austrálsky príbeh Krajina snov

Zdroj: bux.sk

Tamara McKinley, austrálska rodáčka, píše úžasné príbehy, z ktorých doslova cítite rozsiahlu, na mno...