Knihy

O knihe: Medová smrť /recenzia/

O knihe: Medová smrť /recenzia/ Počet fotiek v galérii: 1

Dnešné knižné okienko bude patriť knihe, ktorá je pôvodom nemecká a ktorá poteší i náročného čitateľa, ale hlavne milovníka histórie, druhej svetovej vojny a rodinných ság. 

Medová smrť je príbeh, ktorý sa vám pomaličky, krok po kroku, dostáva pod kožu, až vás nakoniec celkom ochromí. Svojou silou, tragédiou, ale aj láskou, ktorá neumiera ani v tých najťažších chvíľach. 

Autor: Hanni Münzerová
Názov: Medová smrť
Počet strán: 384
Rok vydania: 2016
Vydavateľstvo: Motýľ

 

O knihe

 

Čo sa stane, keď začnete rozpletať tie najtemnejšie rodinné tajomstvá?

 

Keď sa mladá Američanka Felicity vyberie hľadať svoju matku do Ríma, narazí pritom na mučivé dávne tajomstvo vlastnej rodiny. Pátranie ju postupne privádza k najtemnejšej kapitole celého ľudstva. Odhaľuje dramatický osud vlastnej prababky, slávnej opernej speváčky Elisabeth Malpranovej, aj jej dcéry Deborah.
Medová smrť je vzrušujúce čítanie o tom, ako dokázali kruté historické udalosti ovplyvniť až štyri generácie žien jednej rodiny v rôznych časových obdobiach z pera úspešnej nemeckej autorky.

Môj názor

Kniha ma zaujala, hneď ako som na sociálnej sieti zočila, že ju vydavateľstvo pripravuje. Žiaľ, do rúk sa mi dostala až teraz, no v mojom prípade je to skôr „chvalabohu“, pretože teraz som si knihu mohla naplno vychutnať bez akýchkoľvek rušivých elementov (škola, práca, povinnosti...). Táto kniha totiž nie je ten typ literatúry, ktorou si môžete krátiť chvíľky pred spaním a ktorá vás učičíka do sladkých snov. Práve naopak! Medová smrť, ako už nesie názov knihy, je najmä o smrti, o všadeprítomnej smrti, ktorou žili alebo skôr umierali ľudia počas celého obdobia druhej svetovej vojny.
Kniha je rozdelená na niekoľko častí. Ak by sme sa na to pozreli z pohľadu autorskej stratégie, začína v tom najlepšom bode – v súčasnosti. Hneď prvou stranou vhupnete do deja, ktorý sa sústreďuje na mladú Američanku Felicity. Popravde, ten úvod ma úplne strhol a ja som priam bažila za poznaním príbehu a tajomstva, ktoré autorka na prvých stranách jemne načrtla. Cítila som sa ako detektív, ako člen rodiny, ktorej sa dané tajomstvá týkajú, chcela som ich čím skôr rozlúštiť, a preto som netrpezlivo otáčala jednu stránku za druhou. Ďalšia časť už vás vovedie do minulosti, až k samotným koreňom rodiny, o ktorej to celé je. Dá sa povedať, že dynamickú časť vystrieda tá, ktorá za ňou svojou dynamikou mierne zaostáva, avšak vy si pri nej príjemne oddýchnete od vnútorného napätia a pomaly, pomaličky sa púšťate do rozpletania pavučiny s názvom Medová smrť. Ale nebojte sa, dej naberá na dynamike každou novou stránkou a keď si budete myslieť, že čo i len tušíte, čo bude ďalej, čoskoro svojou mysľou narazíte na múr, pretože dej vôbec nie je predvídateľný. Vyznačuje sa mnohými silnými, najmä ženskými, postavami, ktoré sú nielen krásne, talentované a inteligentné, ale predovšetkým vskutku odvážne. Pozadie druhej svetovej vojny a zverstiev, ktoré táto napáchala, nie sú vôbec ľahkým čítaním, no ich recepciu zjednodušuje to, že autorka sa zamerala najmä na vykreslenie postáv a ich osudov. Mnohé z postáv, ktoré sa týkajú nemeckých nacistov, sú inšpirované tými skutočnými, ale to už sa dočítate v poznámke na záver, ktorou obozretná autorka nezabudla doplniť knihu.
Medová smrť je o bolesti, o traumách, ktoré si jej hrdinky nesú v duši všade, kam ich osud zavanie, o zverstvách, ale aj o sile priateľstva či lásky, a dokonca tu nájdete aj štipku erotiky, no predovšetkým silné ženské postavy. Táto kniha vás hlboko zasiahne, ale presne tak to má byť. Druhá svetová vojna je veľmi tragická téma a je obdivuhodné, že je literárne spracúvaná i po toľkých rokoch.

J. Š.

Podobné články

Knihy

Putovanie časom

Putovanie časom

Alexandra Brackenová je momentálne podľa New York Times najpredávanejšou autorkou a v pokračovaní sé...

Knihy

Ja že som nekompetentná? Presvedčím ho, že sa mýli!

Zdroj: bux.sk

Vi Keelandová je na Slovensku mimoriadne obľúbená, tento rok dokonca navštívila Bratislavu, kde disk...