Knihy

Princezná z Izmiru. Historická romanca Jany Pronskej

Princezná z Izmiru. Historická romanca Jany Pronskej Počet fotiek v galérii: 1

Pohodová romanca, ktorá sa vám odvíja pred očami ako príjemný film. Bez nejakých veľkých vzruchov a mrazivého napätia – nie, to tentoraz v príbehu nehľadajte. Skôr magický svet, do ktorého sa vnoríte a necháte sa unášať príbehom.

Princezná z Izmiru je opäť veľmi zručne a pútavo napísaný, ako sme u Jany Pronskej zvyknutí. 

Joryna vyrastá obklopená láskou v nádhernom paláci v Izmire. Jej moc však stále rastie a s ňou aj obavy blízkych, že jedného dňa ju nebude vedieť ovládnuť a zničí všetko, čo miluje. Bez pomoci čarodejnice Solveig je dievčina odkázaná sama na seba.

Keď sa napokon Solveig Joryne zjaví a požiada ju, aby odišla z Izmiru, mladá princezná ju nasleduje na loď, ktorej velí obávaný inkvizítor. Jorynu muž s uhrančivými očami neodolateľne priťahuje, no uvedomuje si, že mu nesmie prezradiť, kým v skutočnosti je.

Tretí z prekliatych bratov Vlad bol za svoje činy na stovky rokov uväznený v podzemí, odkiaľ ho vyslobodil až mladý kňaz, ktorý sa neskôr s jeho pomocou stal biskupom. Vlad uveril, že ho prekliala čarodejnica, a na dlhé roky sa stal neľútostným lovcom bosoriek.

Pri návrate z výpravy do Svätej zeme sa na palubu Vladovej lode dostane krásna princezná a na prvý pohľad ho očarí. Dramatické udalosti, ktoré sa odohrajú na ceste do Uhorska, preveria nielen charakter a odvahu Vlada a Joryny , ale aj city, čo im navzdory všetkému vzklíčia v srdci. Bude aj tentoraz láska mocnejšia než stará mágia?

V tvorbe Jany Pronskej patrí výnimočné miesto fantazijnému románu Kliatba a jeho pokračovaniu Jorga. V pokračovaní Princezná z Izmiru sa opäť vrátila do magického sveta štyroch nesmrteľných bratov. Keď sa jej pred rokmi v hlave zrodila myšlienka napísať príbeh o prekliatom Markusovi, doslova sa pýtala na papier a prenasledovala ju takmer dva roky, hoci mala medzitým rozpísaných niekoľko ďalších kníh. „Keď som sa však už odhodlala konečne s tým niečo urobiť, počas písania som zistila, že bola to pre mňa veľmi osviežujúca práca a doslova som si ju užívala,“ spomína si autorka. Najviac ju však prekvapilo, že sa s ním ako s jediným zo všetkých svojich príbehov nechcela rozlúčiť natrvalo.

„Pamätám si, že posledná kapitola sa mi písala ťažko a tak nejako ma sama doviedla k tomu, že možno raz, jedného dňa sa k nemu vrátim a presne tak som to aj uzavrela. Ešte som netušila, kam ma osudy hlavných hrdinov dovedú, no Jorga, ktorú som si obľúbila už v prvej časti, mi poskytla vynikajúcu linku, po ktorej som sa mohla uberať,“ dodáva. Z jedného prekliateho boli odrazu štyria bratia, ktorí kliatbu zdieľajú spoločne a taktiež strážkyne, ktoré s nimi znášajú ich osudy.

Pozrite si, čo hovorí o svojej knihe Jana Pronská: 

Milan Buno, knižný publicista

Podobné články

Knihy

Strhujúci príbeh slávnej maliarky Fridy Kahlo

Zdroj: bux.sk

Včera sa konečne konala vernisáž. Predstav si, kto prišiel zablahoželať Tvojej Friduche! Boli tam vš...

Knihy

Sexi romanca Iskra od obľúbenej Vi Keelandovej

Zdroj: bux.sk

Na toto som už fakt stará. Bolo sotva šesť hodín a vôbec by mi neprekážalo, keby som zaľahla do post...