Knihy

Jane Benkovej vychádza nový román VOLAVKA

Jane Benkovej vychádza nový román VOLAVKA Počet fotiek v galérii: 1
Kniha Volavka, J. Benková

Spisovateľke Jane Benkovej vychádza nový román Volavka, nazvaný v súčasnosti tak veľmi frekventovaným slovom. Inšpirovala sa autorka realitou? A čo myslíte, pracuje už aj na ďalšej knihe?

„Samozrejme, inšpiráciou boli pre mňa reálne udalosti na Slovensku,“ hovorí Janka. „Pomenovanie volavka som síce využila z aktuálnych dôvodov, ale hlavná postava je fiktívna, nepísala som ju podľa nikoho konkrétneho, hoci tých reálnych volaviek sa nám tu pohybuje viac... Prostredie, v ktorom sa románová hrdinka Gréta pohybuje, je však jasne inšpirované úrovňou slovenských úradov, ministerstiev, ktorých prínos je nulový – a tak vyzerá aj ich zákulisie: je plné smiešnych figúrok, ktoré sa hrajú na mocných. Zákulisie takýchto úradov odkrýva zábavnou formou môj román, v ktorom však nechýba ani humor a romantika. Vlastne by sa k tejto téme dali napísať ďalšie tri knihy, je to prostredie plné absurdností, do ktorého prichádza Gréta. Vrhá sa do dobrodružstva, do života medzi najvplyvnejšími ľuďmi v krajine, života plného vášní a osobných ambícií. Ocitne sa síce na obyčajnom ministerstve, no zároveň vo víre intríg, pretvárky, nekonečných pretekov o moc a vo svete smiešnych figúrok, postavičiek bez morálky. Gréta riskuje, balansuje na tenkom ľade, ale spoznáva tak lesk i biedu životného štýlu slabochov, ktorí sa hrajú na veľkých hráčov. Úrad, v ktorom románová Gréta zakotvila, môže byť reálnym obrazom hociktorého zo siete bezvýznamných úradov, ktoré tu trpíme dlhodobo, no slúžia iba ako odkladisko vyslúžilých politikov alebo inde neuplatniteľných ľudí, blízkych tým vplyvným. No hoci sa Gréta tvári ako naivná blondínka, presne vie, čo chce a koľko dokáže obetovať svojmu cieľu. Nejde jej však o moc ani o luxus...“ naznačuje čosi z obsahu autorka. „V románe však nájdete aj všetko, čo charakterizuje  moje písanie: lásku, úsmev, prekvapenie...“

Na Slovensku autorke vyšlo 40 kníh - medzi nimi sú zbierky exkluzívnych rozhovorov s umelcami, športovcami i s top politikmi, ale aj encyklopédia o popredných slovenských hokejistoch. V ostatných rokoch sa venuje najmä písaniu románov. V Českej republike jej vydali 13 kníh. V najväčšej slovenskej ankete čitateľov na Martinus.sk sa stala Jana Benková TOP autorkou roka 2012. 

Podobné články

Knihy

Tuláci v Paríži. Silný príbeh od držiteľky Pulitzerovej ceny

Zdroj: bux.sk

Tuláci v Paríži je príbeh o nezvyčajnom priateľstve malého osemročného chlapca Étienna a zvierat, kt...

Knihy

Temný vojvoda. Vášnivý, romantický a dobrodružný

Temný vojvoda. Vášnivý, romantický a dobrodružný

Začítajte sa do očarujúceho príbehu plného lásky a horúcej vášne, ale i napínavých dobrodružstiev. M...