Lifestyle

Únos

Únos Počet fotiek v galérii: 1

Politický thriller Únos je ponurý a temný. Depresívnu atmosféru okrem dejovej zápletky umocňuje aj počasie, neprítomnosť slnka, sugestívna znervózňujúca hudba, lokácie, v ktorých sa príbeh odohráva, aj vedomie, že to, čo je v tejto chvíli iba hraných filmom, mohlo byť pred dvoma desaťročiami desivou realitou.

Príbeh, ktorý stále nemá dobrý koniec

Posledný deň prvého roku mladej slovenskej republiky sa chýli ku koncu. Všetci oslavujú. Kráľ podsvetia Efendi, aj Prezident. Iba Predseda nemá čo oslavovať. Prezident, ktorému on sám vyšliapal chodník k funkcii, odmietne vymenovať jeho šikovného Chalaniska za ministra. Prezident sa stane nepohodlným. Ako ho prinútiť počúvať, čo chce Predseda?

Prezidentovho syna o niekoľko mesiacov neskôr za bieleho dňa organizovaná skupina zmláti a zavlečie do zahraničia. Mladý agent Tajnej služby Oskar, gniavený svedomím, sa prizná vyšetrovateľovi, že sa zavlečenia zúčastnil na príkaz svojich nadriadených. A mafia si počas únosu podala ruky s Tajnými, ktorým šéfuje Predsedov Chalanisko. Oskar sa v strachu o svoj život s pomocou kamaráta Roba ukryje a zdanlivo sa po ňom zľahne zem. Robovo auto o niekoľko mesiacov vybuchne a chlapec, jediný kontakt na Oskara, v ňom zhorí zaživa. Marta sa snaží domôcť spravodlivosti pre seba, pre mŕtveho, pre jeho mamu, pre svojho zavraždeného brata a pre nás všetkých, ktorí sme mlčanlivými svedkami udalostí, na ktoré nikdy nesmieme zabudnúť.

Temná doba, ktorú sme žili

Politický thriller Únos je ponurý a temný. Depresívnu atmosféru okrem dejovej zápletky umocňuje aj počasie, neprítomnosť slnka, sugestívna znervózňujúca hudba, lokácie, v ktorých sa príbeh odohráva, aj vedomie, že to, čo je v tejto chvíli iba hraných filmom, mohlo byť pred dvoma desaťročiami desivou realitou.

Tempo nie je násilne rýchle, v čase sa divák orientuje ľahko, postavám rozumie a rozuzlenie netuší až do samého konca. Štýl rozprávania je atraktívny a diváka nenechá vydýchnuť, nechýbajú nečakané zvraty a pohľad do mysle postáv, ktoré nie sú čierno – biele. Sú reálnymi ľuďmi, so všetkou obludnosťou svojej zločinnej povahy i prekvapujúcou láskavosťou na miestach, kde to nik nečaká.

Martine hľadanie pravdy je sprevádzané čudným zjavením nadprirodzenej bytosti dvom desaťročným gréckokatolíckym dievčatám na východe krajiny, zjavením, ktorému nik neverí, ktoré pôsobí na konci dvadsiateho storočia tragikomicky, ale ktoré jediné prináša posolstvo, aké nik z ľudí nedokáže vysloviť.

Ľudia majú všetkého mnoho a kvôli peniazom a moci sú schopní aj zabíjať.

Ako Únos vznikal

Generácia tridsaťročných filmových tvorcov prichádza s filmom, na ktorý doposiaľ nik nenabral odvahu. Únos sa chce vysporiadať s našou nedávnou minulosťou a v ničom nezaostávať za európskou produkciou kriminálnych filmov. Počiatky vzniku projektu siahajú do polovice prvého miléniového desaťročia. Boli poznačené snahou súkromných osôb i verejne pôsobiacich inštitúcií o zastavenie vývoja filmu.

Prvé kamerové testy vznikli v roku 2013, ešte pod názvom Ži a nechaj žiť, ako presná rekonštrukcia zavlečenia syna prezidenta Michala Kováča podľa svedectva zúčastnených osôb. Následne sa producent rozhodol vymeniť celý tvorivý a realizačný štáb. Scenára sa ujala Mariana Čengel Solčanská, ktorá predtým napísala a zrežírovala filmy Legenda o Lietajúcom Cypriánovi, Obhliadka, Miluj ma alebo odíď (dialógy a réžia) a Láska na vlásku. Tentoraz sa jej práca na scenári od predchádzajúcich projektov líšila najmä v tom, že scenár prepisovala a dopisovala aj v dňoch medzi nakrúcaním, dokonca i počas nakrúcania samotného.

Nakrúcanie filmu padlo presne na dvadsiate výročie vraždy Roberta Remiáša, kľúčového svedka úteku Oskara Fegyveresa a jeho jedinej spojky s domovom.

www.unos.sk

Podobné články

Lifestyle

Kaliforňan: Bratislavské ikonické misky

Zdroj: Kalifornan

S myšlienkou otvoriť si vlastnú prevádzku v gastrobiznise sa Šimon Smrtič pohrával už dlho. Príprava...

Lifestyle

Celulitída je pekná otrava. Otravuje život aj štíhlym ženám

Zdroj: Sarah Sarkozy

Na prípravu našej postavičky do leta stále nie je neskoro. Ak vás trápi škaredá "pomarančová" pokožk...