Tip redakcie

Nechajte sa unášať prácou bez vyhorenia

Nechajte sa unášať prácou bez vyhorenia Počet fotiek v galérii: 1
Zdroj: shutterstock

Život v modernom svete je často hektický a náročný. S návratom do práce, osobnými záležitosťami a neustálym tlakom na vysoký výkon, je ľahké zabudnúť na starostlivosť o svoje fyzické a duševné zdravie. Jedným z najčastejších následkov takéhoto životného štýlu je však vyhorenie v práci s veľmi negatívnymi následkami. Ako sa im vyhnúť a zachovať si svoju produktivitu a pohodu?

Dajte si kvalitnú kávu

Káva môže byť užitočným nástrojom v prevencii vyhorenia vďaka svojim stimulačným účinkom. Kofeín, hlavná aktívna zložka každej dobrej výberovej kávy zvyšuje hladinu bdelosti a koncentrácie, čo môže pomôcť zlepšiť výkonnosť a produktivitu, najmä v obdobiach vysokej mentálnej alebo fyzickej náročnosti.

Krátkodobý nárast energie a ostražitosti spôsobený kofeínom môže byť teda prospešný pri zvládaní stresu a náročných úloh, čo môže znižovať riziko vyhorenia. Avšak, je dôležité pamätať na to, že nadmerná konzumácia kávy môže viesť k negatívnym vedľajším účinkom, ako sú úzkosť a nespavosť, ktoré môžu naopak prispievať k vyhoreniu. Preto by mal byť kofeín používaný umiernene a v rámci zdravého životného štýlu.

Rovnako dôležité je vybrať si kvalitnejšiu odrodu lahodnej zrnkovej kávy, ktorá má po čerstvom zomletí v automatickom kávovare lepšiu chuť a väčší obsah kofeínu či antioxidantov.

Relaxujte v pohodlnom kresle

Dôležitým prvkov starostlivosti o fyzické a duševné zdravie je aj relaxácia. Mnoho ľudí trávi väčšinu pracovného dňa v sedení alebo pri počítači, čo môže spôsobovať napätie a bolesti chrbta.

Investícia do špeciálneho relaxačného kresla môže byť skvelým spôsobom, ako sa uvoľniť a odbremeniť svaly. Moderné relaxačné kreslá často disponujú rôznymi masážnymi funkciami, ktoré vám pomôžu zbaviť sa stresu a napätia.

Nezabudnite ale relaxovať pravidelne, pretože podľa jednej štúdie sa vyhneme vyhoreniu iba vtedy, ak si nájdeme na oddych od práce každý 43 dní. Oddych vám pomôže obnoviť energiu a nabrať nový elán pre ďalšie pracovné výzvy.

Dôležitá je správa času a priorít

Okrem fyzického pohodlia a starostlivosti o seba, je dôležité aj správne riadenie vášho času a priorít. Vyhýbajte sa preťaženiu prácou a naučte sa povedať "nie" nevhodným dodatočným úlohám. Stanovte si jasné ciele a plány, aby ste mohli efektívne pracovať a zároveň si užívať svoj voľný čas.

Vyhorenie vás môže položiť doslova na kolená a zničiť celý život i kariéru. So správne zvolenou stratégiou zameranou na eliminovanie vplyvu tohto stavu je však možné sa jeho negatívnym následkom vyhnúť, tak na to myslite a napriek svojej oddanosti to s prácou nepreháňajte.

Zdroj obrázka: Aghavni Shahinyan/Shutterstock.com

Podobné články

Tip redakcie

Ako dať dole zaseknutý prsteň?

Zdroj: shutterstock

Stalo sa vám už niekedy, že ste mali na prste zaseknutý váš obľúbený zlatý prsteň, ktorý ste nevedel...

Tip redakcie

Deň matiek v krásnom balení

Zdroj: vhcosmetics.sk

Misiou Sanctuary Spa je zdôrazňovať dôležitosť starostlivosti o seba. Matky pod tlakom každodenných ...