Tip redakcie

Nielen Londýn stojí za návštevu: päť nezabudnuteľných jednodňových výletov, „ďaleko od hlučného davu“

Nielen Londýn stojí za návštevu: päť nezabudnuteľných jednodňových výletov, „ďaleko od hlučného davu“ Počet fotiek v galérii: 1
Zdroj: unsplash.com

Londýn, pulzujúce srdce Spojeného kráľovstva, stále láka turistov svojimi ikonickými pamiatkami a bohatou históriou. Občas však všetci zatúžime po zmene prostredia a nádhera, ktorá čaká hneď za hranicami mesta, môže byť presne to, čo hľadáte.

 

 

Človek si ľahko vybuduje rutinu, že sa cez víkend venuje prácam v domácnosti alebo v záhrade, alebo relaxuje pri sledovaní najnovšieho seriálu na Netflixe, pri hre Call of Duty alebo dokonca pri testovaní svojich schopností v niektorej z bezplatných kasínových hier. No čo tak trochu zmeny a zábavy, pri ktorej načerpáte nové sily – na nezabudnuteľnom celodennom výlete.

 

Vybrali sme pre vás päť najčarovnejších miest a pokladov v okolí Londýna, kde sa história, príroda a kultúra prelínajú a postarajú sa o výnimočné zážitky. Zbaľte si teda opaľovací krém alebo pršiplášť a poďte zažiť mini dobrodružstvo do jednej z týchto nádherných destinácií.

Hrad Windsor a Eton College 

Len asi hodinu cesty za mestom sa nachádza hrad Windsor, najstarší a najväčší obývaný hrad na svete. Keď budete prechádzať cez štátne apartmány, pozriete si domček pre bábiky kráľovnej Márie a majestátnu kaplnku svätého Juraja, budete sa citiť ako v učebnici dejepisu. Potom môžete prejsť ponad rieku Temžu do Eton College, slávnej školy, ktorá vychovala nespočetné množstvo významných osobností. Tu môžete obdivovať veľkoleposť architektúry a pokojne sa prejsť čarovnými okolitými uličkami.

Cambridge

Ak pôjdete 1,5 hodiny na severovýchod, ocitnete sa v intelektuálnom raji Cambridge. Toto známe univerzitné mesto sa môže pochváliť úžasnou zbierkou historických budov vrátane veľkolepej kaplnky King‘s College a malebnou riekou Cam, kde môžete vyskúšať obľúbené člnkovanie. Ťažkú prácu za vás urobia sprievodcovia v klobúku, alebo si môžete prenajať vlastnú loďku – upozorňujeme, že je to ťažšie, ako to vyzerá! Po návrate na pevninu si doprajte čaj v jednej z útulných čajovní, ktoré sú ako stvorené na hodovanie pri koláčikoch a čaji, alebo sa len tak ponorte do živej atmosféry, za ktorú mesto vďačí neustálemu študentskému ruchu.

 

Chiltern Hills 

Za hodinu uniknete ruchu mesta a ponoríte sa do pokoja Chiltern Hills, oblasti výnimočnej prírodnej krásy. Táto idylická vidiecka destinácia s kopcami, lesmi s modrými zvončekmi, pitoresknými dedinkami a malebnými chodníkmi je ideálna pre milovníkov prírody a pobytu vonku. V Chilterns sa môžete vydať na turistiku po Ridgeway Path, preskúmať malebné panstvo Ashridge Estate, ale aj si pochutnať na miestnom jedle v jednom z mnohých tradičných pubov uprostred prírody.

Bath 

Po približne hodine a pol cesty na juhozápad dorazíte do pôvabného mesta Bath, známeho svojimi kúpeľmi postavenými v rímskom štýle a úžasnou georgiánskou architektúrou. Preneste sa späť v čase a preskúmajte staroveké rímske kúpele, či spletité opátstvo Bath. Vydajte sa na pokojnú prechádzku malebnými uličkami lemovanými budovami medovej farby a skúste nákupnú či gastronomickú terapiu, alebo sa ponorte do liečivej vody v kúpeľoch „Thermae Bath Spa“ – z ich bazéna na streche je nádherný výhľad na mesto. Ak máte čas, nenechajte si ujsť príležitosť navštíviť neďalekú prehistorickú pamiatku Stonehenge, kde sa stretnete s dávnou históriou.

Brighton 

Ak túžite po dynamickom prímorskom zážitku, vyskúšajte Brighton. Toto bohémske pobrežné mestečko, vzdialené len asi hodinu cesty, ponúka nádhernú zmes úžasnej architektúry, bizarných obchodov a barov a čulej atmosféry. Prezrite si extravagantný Kráľovský pavilón, prejdite sa po móle Brighton Pier alebo sa opaľujte na ikonickej kamienkovej pláži. S trochou odvahy si možno doplníte aj zásobu soli a okúpete sa v oceáne. Môžete si tiež dopriať nákupnú terapiu v známej štvrti Lanes, ktorá je slávna svojimi nezávislými butikmi a obchodmi so starožitnosťami, a potom si pri pozorovaní západu slnka dať tradičnú rybu s hranolkami. 

 

Podobné články

Tip redakcie

Ako dať dole zaseknutý prsteň?

Zdroj: shutterstock

Stalo sa vám už niekedy, že ste mali na prste zaseknutý váš obľúbený zlatý prsteň, ktorý ste nevedel...

Tip redakcie

Deň matiek v krásnom balení

Zdroj: vhcosmetics.sk

Misiou Sanctuary Spa je zdôrazňovať dôležitosť starostlivosti o seba. Matky pod tlakom každodenných ...