Tip redakcie

Trekingová obuv: Ako vyzerá správna starostlivosť o topánky po turistike?

Trekingová obuv: Ako vyzerá správna starostlivosť o topánky po turistike? Počet fotiek v galérii: 1
Zdroj foto: pexels.com

Chcete, aby nová trekingová obuv vydržala čo možno najdlhšie? Aj kvalitný pár topánok sa môže rýchlejšie opotrebovať, pokiaľ im nevenujete dostatočnú pozornosť. Práve preto ponúkame základného sprievodcu správnej starostlivosti o trekingovú obuv.

Postarajte sa o nečistoty predtým, než zaschnú

Väčšina ľudí sa drží mylnej predstavy, že pre po návrate z túry bude pre ich obuv najlepšie, ak zovňajšok pokrytý vrstvou blata nechajú zaschnúť a potom topánky jednoducho oklepú o seba. Takýto spôsob „čistenia“ však nepriaznivo ovplyvňuje stavbu a funkcie trekingovej obuvi, vrátane jej nepremokavosti a priedušnosti.

Po každej outdoorovej aktivite venujte pár minút svojej obuvi a nečistoty z nej odstráňte nasledovne:

  • Z topánok vyberte šnúrky a vložky – opláchnite ich zvlášť
  • Do umývadla napustite teplú vodu, môžete použiť aj mydlo
  • Obuv opláchnite vodou a na zvyšky blata použite mäkkú kefku, alebo špongiu
  • Topánky nechajte vysušiť

Upozorňujeme, že proces sušenia nesmie prebiehať na priamom slnku, alebo v blízkosti nadmerného tepla (radiátor). Pri izbovej teplote bude trekingová obuv schnúť približne jeden deň. Ak jej vnútro vyplníte starými novinami, nielen, že vyschnú rýchlejšie, ale zároveň predídete vzniku plesní, ktoré obľubujú vlhké prostredie. Prípadný zápach sa dá odstrániť príslušným dezinfekčným sprejom.

Aké ochranné prípravky môžem použiť?

Ošetrenie v podobe aplikácie ochranného prípravku bude čo najefektívnejšie, ak predtým trekingovú obuv dôkladne vysušíte. Impregnačné spreje, krémy, dezinfekčné, či vodeodolné prostriedky – starostlivosť sa dá zabezpečiť rôznymi spôsobmi. Prevencia síce nezaručuje stopercentnú úspešnosť, ale je to lepšie, ako pre ochranu topánok nepodniknúť vôbec nič.

Aj najlepšia trekingová obuv postupne stráca schopnosť vodeodolnosti – dá sa však určitým spôsobom navrátiť a to pomocou spreju na opätovnú ochranu proti vode. Ošetrenie vykonáte len raz, alebo dvakrát ročne a to tak, že sprej nastriekate rovnomerne po celej obuvi. Impregnačné spreje sa používajú špeciálne na kožené topánky, ale v súčasnosti nájdete aj prípravky určené na iné typy materiálov. Impregnačné krémy sa na povrch obuvi nanášajú pomocou handričky, na to určenej.

Oprava a uskladnenie trekingovej obuvi

Aby ste pri trekingovej obuvi nemuseli riešiť otázku opravy, v prvom rade by ste mali investovať do overených kúskov s dobrými recenziami – malý prieskum pred kúpou predsa nikomu nezaškodí. Ak sa predsa len vyskytnú komplikácie, napríklad v podobe „rozprávajúcej topánky“ kedy sa podrážka roztrhne, mali by ste konať čo najrýchlejšie a dať si obuv opraviť. Poškodený materiál totiž môže viesť k vzniku pľuzgierov.

Ak trekingová obuv momentálne nie je využívaná, uskladnite ju na dobre vetranom a suchom mieste, bez dosahu priameho slnečného svetla. Aj v tomto prípade nájdu staré noviny svoje uplatnenie. Vyplňte nimi vnútro topánok, aby si zachovali svoj tvar. Vedeli ste, že domáci recept proti zápachu a vlhkosti, sú čajové vrecúška? Vyskúšajte tento spôsob a zistite, či sa vrecúška osvedčili.

Podobné články

Tip redakcie

Česi a Slováci vymysleli nový, jemný a ovocný Jägermeister ORANGE

Zdroj: jagermeister

Novinka roka je tu! Jägermeister ORANGE vás prekvapí výnimočne jemnou chuťou, pričom základnou ingre...

Tip redakcie

Party time, comma!

Zdroj: COMMA

Čas spoločenských udalostí, osláv a rodinných stretnutí prichádza... Čo na to váš šatník? Je v ňom d...