Tip redakcie

Život bez sprchy? Donedávna bežná vec

Život bez sprchy? Donedávna bežná vec Počet fotiek v galérii: 1

Horúca sprcha, voňavý sprchovací gél a chvíľka len pre seba. Pre niekoho záverečná bodka za náročným dňom či večerná očista pred spaním, pre iných svieži začiatok nového dňa.

 

Vedeli ste, že každodenné sprchovanie sa a používanie sprchovacích gélov sa v našich končinách udomácnilo až v posledných desaťročiach? Spoznajte s CD kozmetikou pocit jemnej, správne ošetrenej pokožky, ktorá žiari zdravím.

Čistota pol života? Neplatilo vždy

Časy, keď bolo mydlo jediným kozmetickým prípravkom na čistenie tela, sú dávno preč, no staršie ročníky si ich možno ešte pamätajú. Tento pomerne jednoducho zhotoviteľný čistiaci prostriedok vymysleli Féničania okolo roku 600 pred Kristom a až do 19. storočia sa používalo nielen na umývanie tela a vlasov, ale aj na pranie.

Čistota tela a príjemná vôňa boli po stáročia prejavom dobrej výchovy a bohatstva rodiny. Kúpaniu sa holdovali už starovekí Egypťania. Príslušníci vyšších spoločenských vrstiev robili všetko pre to, aby obmedzili šírenie nepríjemnému telesného zápachu. Gréci kúpanie povýšili na spoločenskú aktivitu a zriaďovali nielen verejné kúpele, ale skonštruovali aj prvé sprchy. Tento dobrý zvyk od Grékov „odkukali“ Rimania a svoje kúpele, nazývané thermea, stavali po celej Rímskej ríši. Jej zánik znamenal aj úpadok verejnej hygieny a pravidelného kúpania. Počas stredoveku a prakticky až do konca 18. storočia sa u vyšších vrstiev spoločnosti kládol dôraz na čistotu len tých častí tela, ktoré boli obnažené: tvár, uši, krk a ruky. Príkladom odlišných hygienických nárokov je úryvok z listu, ktorý Napoleon napísal svojej milovanej Jozefíne: „Domov prídem asi o týždeň, dovtedy sa nekúp.“

Sprchy do domácností a sprchovacie gély

Vek moderného sprchovania začal v 18. storočí v Anglicku, konkrétne v roku 1767, kedy si pán William Feetham nechal patentovať prvú mechanickú sprchu. Systém fungujúci na princípe ručnej pumpy bol len mechanickou náhradou sluhu oblievajúceho svojho pána už použitou vodou. Drevené kade a kovové vane však dominovali kúpeľniam ešte takmer 200 rokov a stále vyhrávali nad novými modelmi spŕch, s ktorými konštruktéri prichádzali.

V 19. storočí sa začal meniť pohľad na hygienu a poznatky o dôležitosti pravidelného umývania rúk a tela postupne naučili ľudí kúpať sa aspoň raz do týždňa. V roku 1865 získal patent na výrobu tekutého mydla Američan William Shepperd, pod názvom „vylepšené tekuté mydlo“. Aj napriek tomu, že bolo lepšie ako mydlo tuhé, v domácnostiach sa tekuté mydlá začali využívať až v 80. rokoch 20. storočia a to vďaka novým možnostiam výroby plastových obalov.
Samotná záľuba v každodennom sprchovaní je výsledkom procesu posledných desaťročí, ktorý začal po druhej svetovej vojne v Amerike. Umožnili ho systémy verejných vodovodov, kanalizácií a výstavby kúpeľne v každom byte. Sprcha oproti kúpeľu šetrila nielen vodu, ale aj čas a postupne sa pre široké vrstvy obyvateľstva stala dostupnou a praktickou formou očisty doma, v súkromí.

Ranná sprcha funguje pre mnohých ako káva, no častejšie umývanie mydlom, ktoré pokožku dráždilo, vytvorilo na trhu priestor pre šetrnejšie produkty. A ľudia si sprchovacie gély vďaka jednoduchému dávkovaniu, praktickému skladovaniu a manipulácii doslova zamilovali.

Sprchovacie gély novej generácie

V dnešnej dobe je na trhu obrovské množstvo výrobkov rôznych značiek a mnohé z nás sa pri výbere rozhodujú podľa ceny, vône, či zloženia. Pri výbere správneho sprchovacie gélu by sme však mali dbať najmä na kvalitu a vyhnúť sa výrobkom s obsahom minerálnych olejov, silikónov, parabénov a farbív, ktoré môžu pokožku poškodiť.

Nová generácia kozmetiky však disponuje ďalšími atribútmi, ktoré si môžeme všímať. Ide napríklad o zodpovedný spôsob výroby. Sprchovacie gély od CD kozmetiky z radu vegánskych produktov sú blízke prírode, pretože neobsahujú žiadne zložky pochádzajúce zo zvierat a neboli na nich testované. Jemnosť a vláčnosť pokožky udržiavajú aj pri každodennom používaní vďaka glycerínu výlučne rastlinného pôvodu a neutrálnemu pH.

Správnou voľbou pre každodennú starostlivosť sú sprchovacie gély kozmetiky CD s príjemnou vôňou lekna, citrusov či granátového jablka. Ich príjemná vôňa dodá energiu vášmu telu aj mysli.

Podobné články

Tip redakcie

Už nikdy nezmeškaj dôležitý okamih

Zdroj: Honor

Či už ste profesionálny fotograf, športový nadšenec alebo niekto, kto si váži každý okamih s blízkym...

Tip redakcie

Hit sociálnych sietí „Skin cycling“ pod drobnohľadom dermatologičky. Ako ho doviesť do dokonalosti?

Hit sociálnych sietí „Skin cycling“ pod drobnohľadom dermatologičky. Ako ho doviesť do dokonalosti?

Na sociálnych sieťach sa stal virálnym, dermatológovia ho podporili a ženy po celom svete si ho post...