Tip redakcie

5 zaujímavostí o škandinávskom pope, ktoré vás prekvapia

5 zaujímavostí o škandinávskom pope, ktoré vás prekvapia Počet fotiek v galérii: 1
Zdroj: unsplash.com

“Scandipop” je fascinujúci žáner populárnej hudby, ktorý je zmesou elektroniky, popu a ďalších vplyvov, prinášajúci jedinečný zážitok z počúvania. Každá skladba sa vyznačuje originalitou udržiavajúcou poslucháčovu pozornosť. Možno pre vás nie je scandipop žiadnou novinkou a našli ste si v žánri svojich obľúbencov. Tento článok vám prináša niekoľko faktov o obľúbených umelcoch, ktoré ste však o nich celkom iste nevedeli. Napríklad to, ako vznikol jeden z najväčších hitov Tove Lo, zaujímavé miesto, kde Lykke Li žila ako dieťa, a ďalšie prekvapivé informácie.

Prinášame vám päť faktov zo sveta škandinávskeho popu, o ktorých ste možno doteraz nepočuli.

Lykke Li strávila detstvo na vrchole portugalskej hory

Lykke Li vo svojej najslávnejšej piesni I Follow Rivers síce spieva o riekach, ale vyrastala na inej prírodnej pamiatke. Od svojich piatich rokov žila táto švédska speváčka so svojou umeleckou rodinou na portugalskej hore. Jej otec, ktorého uvádza ako jeden z jej hlavných vplyvov, sa venuje world music a hrá takmer na všetky nástroje, zatiaľ čo jej mama je fotografka. Vidiecke prostredie a prírodné krásy museli hviezdu hlbokým spôsobom inšpirovať, keďže mnohé jej piesne odkazujú na prírodu a jej silu. Jej rodičia tam žijú dodnes a speváčka ich často navštevuje – napriek tomu, ako ďaleko je to od rodnej Škandinávie!

Hit Habits od Tove Lo vznikol, pretože sa odmietla pripojiť k budhistickému hnutiu

Piesne sú často inšpirované všeličím, ale možno ani samotná Tove Lo nepredpokladala, že jej hit Habits vznikne preto, že odmietla možnosť vstúpiť do budhistickej komunity. Jej vzťah s bývalým partnerom stroskotal, keď trval na tom, aby ho nasledovala na jeho duchovnej ceste. Lo to odmietla najmä kvôli svojej hudobnej kariére, ale rozchod u nej vyvolal depresie, pri ktorých hľadala útechu v rôznych nerestiach. Pieseň, ktorú o tejto skúsenosti napísala, nie je len o zlozvykoch, o ktorých často počujeme, ako je problémové hranie hazardných hier alebo v prípade Tove Lo drogy a alkohol, ale je aj o tom, ako sa môžeme stať závislými od človeka. Výsledok? Nuž, pieseň sa dostala na prvé miesto v kanadskom, poľskom, rumunskom a dokonca aj v americkom mainstreamovom rebríčku Top 40. Vo viacerých krajinách bola aj takzvaným “sleeper” hitom, čo znamená, že jej predaj sa začal pomaly, ale dotiahla to na populárnu hymnu. To je dôkaz, že zo zlých situácií niekedy vzídu dobré veci.

Sigridino prvé predstavenie sa skončilo v slzách

Keď Sigrid pred niekoľkými rokmi vstúpila na scénu, jej energia a sebavedomie zaujali obrovské množstvo fanúšikov scandipopu, pričom viacerí z hudobnej scény ju označili za novú superstar. Tento úspech sa však veľmi líšil od prvého verejného vystúpenia nórskej speváčky, kedy ju museli vo veku piatich rokov odviesť z pódia po tom, čo sa rozplakala pred 200 ďalšími deťmi.  Podarilo sa jej však z nepríjemnej skúsenosti zotaviť a kým dosiahla tínedžerský vek, vystupovala so svojím starším bratom (Tellef Raabe, tiež hudobník) s cover verziami skupiny Nirvana a vydávala vlastnú hudbu. Jej prvým singlom sa stala skladba "Sun", ktorá zabodovala v škandinávskych hitparádach.  Našťastie, neúspech jej školského koncertu sa stal ziskom scandipopu!

Anna of the North vystupuje ako významný hosť

Scandipop je v porovnaní s inými žánrami menej známy, ale Annu zo severu (Anna of the North), inak známu ako Anna Lotterud, ste už pravdepodobne počuli na celkom známych miestach. Napríklad Tyler, The Creator, americký raper, požiadal Annu, vtedy ešte súčasť skupiny Anna of the North spolu s Bradym Daniellom-Smithom, aby sa objavila v dvoch jeho skladbách na albume Flower Boy z roku 2017. Na týchto dvoch skladbách sa podieľali aj Rex Orange County a Frank Ocean. Ak ste fanúšikmi filmov na Netflixe, potom ste ju mohli počuť napríklad aj vo filmoch To All the Boys I\\\'ve Loved Before z roku 2018 a v jeho pokračovaní o tri roky neskôr. Na umelkyňu z malého nórskeho mesta Gjøvik je to pôsobivá séria vystúpení a zdá sa, že to bol len začiatok.

Zara Larsson bola "zázračným dieťaťom”

"Zázračné dieťa" je termín, ktorý sa používa v rôznych kontextoch, ale v prípade Zary Larsson sa zdá, že je naozaj opodstatnený. V jednom rozhovore na seba švédska hviezda prezradila, že sa technicky “narodila mŕtva" kvôli pupočnej šnúre. Ide o prípad, keď sa pupočná šnúra omotá okolo krku dieťaťa a škrtí ho, čím ho pripravuje o kyslík. Vďaka rýchlemu zásahu zdravotníckeho personálu v univerzitnej nemocnici Karolinska sa však Zaru našťastie podarilo oživiť a následne sa úplne zotavila. Speváčka nemá z tejto epizódy žiadne trvalé zdravotné problémy a vyrástla z nej jedna z najväčších hviezd škandinávskeho popu.

Zdroj foto:  https://unsplash.com/photos/woman-poster-XKHPN9d4TaI 

Podobné články

Tip redakcie

Ako dať dole zaseknutý prsteň?

Zdroj: shutterstock

Stalo sa vám už niekedy, že ste mali na prste zaseknutý váš obľúbený zlatý prsteň, ktorý ste nevedel...

Tip redakcie

Deň matiek v krásnom balení

Zdroj: vhcosmetics.sk

Misiou Sanctuary Spa je zdôrazňovať dôležitosť starostlivosti o seba. Matky pod tlakom každodenných ...