Tip redakcie

Kráľovský spánok v saténových obliečkach

Kráľovský spánok v saténových obliečkach Počet fotiek v galérii: 1

Satén patrí k materiálom, ktoré sa považujú za elegantné a luxusné. Prečo si teda nedopriať radosť a doplniť výbavu posteľnej bielizne o tento jedinečný kúsok, ktorý má navyše veľa výhod? 

Vedeli ste, že kedysi na prikrývanie a ochranu pred chladom počas spánku slúžili kožušiny? Až neskôr sa ľudia naučili, ako správne spracovať rastlinné vlákna a vytvoriť z nich textílie. V stredoveku bolo používanie posteľných obliečok výsadou členov kráľovskej rodiny. Masová výroba na prelome osemnásteho a devätnásteho storočia však zabezpečila rozšírenie a cenovú dostupnosť tohto textilného výdobytku pre všetky spoločenské vrstvy.

Tak ako všade inde, aj v oblasti textílií a osobitne pri posteľných obliečkach sú isté pravidlá. V prvom rade je dôležité vybrať si správny materiál, pretože na ňom oddychuje naše telo po celú noc. Vo všeobecnosti platí, že najlepšou voľbou je bavlna, ktorá je prírodným materiálom s dobrou nasiakavosťou potu, čím prospieva pokožke a jej zdraviu. Vybrať si môžete aj z ponuky flanelu, krepu, džerseja alebo polybavlny. Pozitívne vlastnosti má aj polyester, ako materiál na posteľné obliečky sa však nehodí. Najlepšou možnosťou na dlhé a horúce letné noci je jednoznačne satén, ktorý je výrazne ľahší a hebkejší ako klasická bavlna.

„Posteľná bielizeň BAVLNENÝ SATÉN je ušitá z kvalitnej jemnej bavlny, ktorá odvádza vlhkosť a prispieva k pokojnému a nerušenému spánku. 100 % bavlna - potlačená alebo jednofarebná tkanina z jemných dlhovlákenných česaných priadzí vysokej kvality v atlasovej väzbe - vytvára dojem hladkosti a lesku s úpravou na ľahkú údržbu. Spíte doslova ako v bavlnke,” hovorí Marianna Braun, odborníčka na bytový textil zo spoločnosti SCAN quilt.

Toto je jeden z hlavných dôvodov, prečo si zvoliť práve saténové posteľné obliečky. Ďalším je napríklad to, že satén si na rozdiel od iných materiálov nevyžaduje žiadnu špeciálnu starostlivosť. Pri správnom sušení ho netreba žehliť. Stačí ho nechať voľne uschnúť na vzduchu. Obliečky sa neodporúčajú sušiť v sušičke. Jemný materiál zostane dokrčený a jeho úprava nebude dokonalá ani po dodatočnom žehlení. Skvelou devízou tejto látky je jej ľahká údržba.

„Starostlivosť je naozaj veľmi nenáročná. Stačí sa riadiť ošetrovacími symbolmi na etikete. Pri saténe odporúčame žmýkanie na nízkych otáčkach,” hovorí M. Braun. Po vysušení bielizeň poskladáme a jednoducho odložíme do skrine na ďalšie použitie. „Bavlnený satén je vhodný na celoročné používanie, avšak svojím chladivým efektom je výhodnou voľbou práve v horúcich letných mesiacoch,” dodáva odborníčka na bytový textil s tým, že ide o vynikajúceho pomocníka, ktorý príjemne chladí a vytvára tak prostredie na oddych pred náročnými povinnosťami počas pracovných dní.

Satén je navyše veľmi kvalitný a pevný materiál, ktorý pri správnej a šetrnej údržbe vydrží dlhý čas. Pri tkaní sa využíva hustá atlasová väzba, ktorá je charakteristická svojím lesklým vzhľadom. Povrch sa následne upravuje tzv. merceráciou, čo spôsobí napučanie jednotlivých vlákien. Ich prierez sa zaguľatí a vlákno sa skráti až o štvrtinu. Tým látka získa svoju pevnosť a povestný lesk príjemný na dotyk. Navyše pôsobí luxusne a elegantne. Ak sa pre satén rozhodnete, určite neoľutujete a vychutnáte si spánok ako v kráľovskej posteli.

 

Podobné články

Tip redakcie

Ako dať dole zaseknutý prsteň?

Zdroj: shutterstock

Stalo sa vám už niekedy, že ste mali na prste zaseknutý váš obľúbený zlatý prsteň, ktorý ste nevedel...

Tip redakcie

Deň matiek v krásnom balení

Zdroj: vhcosmetics.sk

Misiou Sanctuary Spa je zdôrazňovať dôležitosť starostlivosti o seba. Matky pod tlakom každodenných ...