Dizajn dnešných interiérových prvkov je zvyčajne založený na zásade „menej je niekedy viac“. Preto je potrebné aby izba, ktorú chcete zdokonaliť, obsahovala optimálne množstvo funkčného nábytku a účelných technických zariadení. Zistite viac o niekoľkých účinných krokoch, ktoré možno podniknúť pri zariaďovaní izby.
Technika v izbe: Áno, či nie?
V súčasnej ére technologických vychytávok je vhodné položiť si otázku, či je vhodné umiestniť do svojej izby zariadenie, ako je napríklad počítač. Ak vezmete do úvahy pre a proti, pravdepodobne zvíťazí odpoveď „áno“. Či sa nám to páči alebo nie, technológie sa stali súčasťou každodenného života a prístup na internet je opodstatnený z viacerých hľadísk. Či už ide o vzdelávanie, prácu z domu alebo rýchle vyhľadávanie potrebných informácií, bez počítača by sa niektorí ľudia nezaobišli.
V prípade praktického zariaďovania izby však treba myslieť na to, aby vybrané zariadenia nezaberali veľa miesta. Veľké stolové počítače by v izbe zaberali veľa miesta a nevyzerali dvakrát esteticky. Šikovným a elegantným riešením môžu byť notebooky. Práve notebooky spĺňajú aspekt šetrenia priestoru, dajú sa ľahko presúvať z jedného miesta na druhé a do izby pekne zapadnú. Pokiaľ sa rozhodnete pre jeho zaobstaranie, urobte si menší prieskum. Na dnešnom trhu existuje široké množstvo rôznych druhov, z toho každý disponuje špecifickými vlastnosťami. Notebooky sú dlhodobou investíciou a tak nepodceňujte ich výber.
Usporiadanie nábytku je kľúčové
Pri zariaďovaní interiéru zvykne byť nábytok cenovo náročný bod, avšak s ekonomickým zmýšľaním sa viete dopracovať k cenovo prijateľnému a pritom štýlovému výsledku. Pokiaľ ide o tvar a dizajn nábytku, do určitej miery ho ovplyvňuje veľkosť vašej izby. Vyberte si pohodlné kusy nábytku s prírodným čalúnením alebo rôznymi textúrami. Estetiku musí dopĺňať funkčnosť a preto nekupujte také komponenty, ktoré by ste v izbe nevyužili.
Pri rozmiestňovaní nábytku platí nepísané pravidlo, kedy by ste mali najskôr usporiadať najväčšie kusy a následne pokračovať menšími. Ako prvá zvykne byť posteľ, potom komoda po nej nočné stolíky, písací stôl, police a všetko ostatné. Vo všeobecnosti sa nočný stolík kladie vedľa postele, komoda na protiľahlú stranu a stôl do rohu. Konečný výsledok ale závisí od osobných preferencií.
Nebojte sa naturálneho štýlu
Hoci poznávacím znakom moderného štýlu je minimalizmus, patria sem tiež prírodné prvky a prirodzené svetlo. Rozjasnená izba a čerstvý vzduch sú základnými prvkami súčasného dizajnu, pretože vďaka nim pôsobia priestory príjemne a vzdušne. Odporúčaná voľba farieb pre naturálny štýl je biela, béžová alebo tlmená sivá. Svetlé odtiene totiž odrážajú maximum svetla a vytvárajú ilúziu väčšieho priestoru. Dbajte na to, aby sa všetky farby navzájom dopĺňali a dodali priestoru vyvážený vzhľad.
Ak sa vám jemná schéma zdá príliš monotónna, môžete ju rozbiť pridaním výraznejších akcentov ako sú farebné vankúše, lampy, umelecké diela a iné. Abstraktným obrazom, visiacim na celej stene obývacej miestnosti ukážete svoju odvážnu povahovú črtu. Tak či onak ide o lepšiu voľbu, než by ste mali preplniť izbu množstvom malých nástenných obrazov. Niektoré izby dokážu vytvoriť nádych luxusu prostredníctvom kovových povrchových úprav (napríklad chróm a nehrdzavejúca oceľ). Ak to situácia dovoľuje, zamerajte sa na zrkadlá v kovovom ráme, nástenné doplnky, závesné svietidlá, či rámy fotografií, ktoré dokopy vytvoria pôsobivý železný dekor.
Zdroj obrázku: Photographee.eu / Shutterstock.com