Tip redakcie

Úspora energie: Pozor na mýty, ktoré neplatia

Úspora energie: Pozor na mýty, ktoré neplatia Počet fotiek v galérii: 1

Pred každým odchodom z domu vyťahujete spotrebiče zo zásuvky? Jedlá varíte na silnom plameni v domnienke, že ušetríte na energiách? Takto si však mesačné výdavky neznížite.

 Nie všetko, čo nás naučili starí rodičia, platí aj dnes. Pozor si dávajte na mýty, ktoré v spoločnosti stále prežívajú.

Čím silnejší plameň, tým vyššia úspora

Slepačiu polievku varíte na najsilnejšom plameni, aby ste stihli obed servírovať presne o 12.00 hod. a ušetrili pár eur na energiách? Robíte veľkú chybu. Nielenže pokazíte chuť polievky a chute sa nestihnú zjednotiť, ale ani vaša peňaženka sa vám za to neodvďačí. Platí totiž, že variť na priemernom plameni na plynovom variči sa oplatí viac, ako na maximálnom stupni, kedy plytváte energiou. Ideálnou kombináciou je priemerný plameň a hrniec, ktorý dokáže dostatočne zhromažďovať teplo.

Za vysoký účet sú vinné spotrebiče

Kedysi možno platilo, že pod mesačné výdavky sa podpisujú najmä domáce spotrebiče, ale dnes výrobcovia dodávajú na trh čoraz úspornejšie produkty. Jednak pod tlakom Európskej únie a jednak v dôsledku vývoja. ,,V dnešnej dobe je už drvivá väčšina spotrebičov v energetickej triede medzi A+, A++ a A+++, ktoré dlhodobo šetria peňaženky spotrebiteľov,“ vysvetľuje riaditeľ Hej.sk Vladimír Sušil.

Nezhasíname, šetríme

V spoločnosti stále koluje mylná predstava o tom, že neustále zhasínanie žiarovky zvyšuje spotrebu elektrickej energie. Ani toto však úplne neplatí a závisí od dĺžky času, na koľko miestnosť opúšťate. Je pravda, že najviac energie požiera žiarovka pri rozsvecovaní, ale stále sa to nevyrovná energii, ktorú spotrebuje po dobu, kým svieti. Vždy je teda lepšie nesvietiť, ak to práve nie je nevyhnutné.

Prázdny dom nevykurujeme

Odchádzate do práce a pred odchodom vypínate kúrenie? Mali by ste od tohto zvyku upustiť. Dôležité je uvedomiť si, že vykúriť byt alebo dom, ktorý je úplne ochladený, je energeticky náročnejšie. Preto sa odporúča teplotu udržiavať na priemernej úrovni 17 až 19 stupňov Celzia.

 

 

Podobné články

Tip redakcie

Nočný život v Dubrovníku: Top miesta, ktoré treba navštíviť

Zdroj: unsplash.com

Dubrovník, preslávený svojimi starobylými budovami, úzkymi uličkami, dláždenými cestami, bohatou his...

Tip redakcie

Užite si Silvester podľa seba

Zdroj: italka.sk

Odrátavame posledné dni v roku 2022 a s nimi prichádza i čas na zrekapitulovanie a ohliadnutie sa za...