Tip redakcie

Zvýšte svoju efektivitu: vyskúšajte prácu z domu!

Zvýšte svoju efektivitu: vyskúšajte prácu z domu! Počet fotiek v galérii: 1

Prinášame vám niekoľko tipov, ako z domu pracovať efektívne

Práca z domu je súčasným fenoménom. Uplatňujú ju nielen nadnárodné spoločnosti, ale čoraz častejšie aj menšie firmy. Je to však dvojsečná zbraň; zamestnancov môže síce motivovať k lepším výkonom, ale tiež efektivitu ich práce znížiť. Čo treba urobiť, aby ste sa počas práce z domu cítili komfortne a zároveň podali kvalitný pracovný výkon?

Viaceré štúdie i publikácie informujú čitateľov o výhodách i nevýhodách práce z domu. Niektorí zamestnávatelia si home-office nevedia vynachváliť, iní ho nepripúšťajú, pretože si myslia, že ich zamestnanci nepodajú doma taký výkon ako v kancelárii. Pri zariaďovaní svojej pracovne by ste mali brať do úvahy štyri základné pravidlá, ktoré dopomôžu k zvýšeniu vašej pracovnej efektivity.

1. Vyhraďte si miesto pre svoju prácu

Tak ako v kancelárii na pracovisku, podobne aj doma by ste si mali vyhradiť miesto na prácu. Jeho riešenie závisí od dispozície vášho domu či bytu. Pokiaľ bývate v menšom, postačí vám pracovný kút, ak však staviate dom a túžite po pracovni, môžete ju zakomponovať do projektu. Čo je však najdôležitejšie, to miesto by vám malo zaručiť pokoj pre nerušenú prácu.
Základom vašej domácej pracovne by mal byť kvalitný stôl a pohodlná stolička. Na stole by ste mali mať len tie veci, ktoré potrebujete. Snažte sa udržiavať poriadok; s tým vám hravo pomôže odkladací priestor. Možností je veľa; mali by ste však zariaďovať premyslene. Uvidíte, lepšie sa vám bude pracovať vo vzdušnom a priestrannom priestore.

2. Zariaďujte s ohľadom na dostatok denného svetla

Pracovná plocha v ktorejkoľvek časti domu si vyžaduje dostatok svetla. Či už ide o kuchynskú linku, alebo stôl v detskej izbe. Inak na tom nie je ani pracovný kút. Práve preto by ste ho mali umiestniť s ohľadom na prívod dostatočného množstva denného svetla. Prirodzené svetlo totiž pozitívne vplýva na psychickú aj fyzickú stránku človeka a povzbudzuje ho k lepším pracovným výkonom.
Pokiaľ pracujete aj počas večerov alebo v noci, prispôsobte tomu aj umiestnenie pracovného kúta. Určite sa nemôže nachádzať v spálni. Dopadajúce umelé svetlo počas noci totiž negatívne vplýva na kvalitu spánku spiacich osôb.
Ruka v ruke s denným svetlom ide aj prepojenie interiéru s exteriérom. Čo z denného svetla, keď máte pracovňu pod strechou a jediný zdroj prichádza napríklad zhora? Aby ste sa v pracovni necítili ako v pivnici, mali by ste umiestňovať zdroje denného svetla tak, aby ste mali zabezpečený výhľad aj počas sedenia.

3. Myslite na reguláciu denného svetla

Pokiaľ potrebujete pracovať uprostred teplého júlového dňa a slnko sa o pracovňu intenzívne opiera od rána do večera, môže vám to značne znepríjemniť prácu a znížiť úroveň sústredenia. Preto je vhodné zabezpečiť prostriedky na reguláciu denného svetla.
Ideálnym riešením pre pracovňu pod šikmou strechou je vonkajšia markíza VELUX. Je vyrobená z priehľadného materiálu, vďaka čomu stále prepája interiér s exteriérom a zároveň zlepšuje tepelný komfort v interiéri. Je vrstvou, ktorá zabraňuje teplu vstúpiť do interiéru a tak je schopná znížiť teplotu v interiéri až o 6°C.
K dispozícii na trhu sú však aj rôzne vnútorné tieniace doplnky, roletky či žalúzie, ktoré sa starajú o reguláciu denného svetla v interiéri. Vstupu tepla dovnútra však zabrániť nedokážu.

4. Pravidelne vetrajte

Čerstvý vzduch je skutočným hnacím motorom efektivity. Veď si len porovnajte, ako sa vám pracuje v miestnosti, kde sa ani nechyrovalo o vetraní a v priestore, kde sa otvára okno pravidelne. Výhodou práce z domu je fakt, že sa nemusíte prispôsobovať nikomu a tak môžete vetrať podľa ľubovôle. Z pravidelného vetrania si skúste vytvoriť rituál. Pod šikmou strechou môžete mať v prípade strešných okien VELUX neustále otvorenú ventilačnú klapku, ktorá sa stará o nepretržitú cirkuláciu vzduchu. Hneď ráno, a aj počas pauzy však máte možnosť vetrať nárazovo – napríklad prostredníctvom komínového efektu.

www.velux.sk/zdrave-byvanie

 

Podobné články

Tip redakcie

Ako dať dole zaseknutý prsteň?

Zdroj: shutterstock

Stalo sa vám už niekedy, že ste mali na prste zaseknutý váš obľúbený zlatý prsteň, ktorý ste nevedel...

Tip redakcie

Deň matiek v krásnom balení

Zdroj: vhcosmetics.sk

Misiou Sanctuary Spa je zdôrazňovať dôležitosť starostlivosti o seba. Matky pod tlakom každodenných ...