Tip redakcie

Aj ženy môžu byť v IT úspešné

Aj ženy môžu byť v IT úspešné Počet fotiek v galérii: 3

Až 45 žien pod jednou strechou v HubHub sa rozhodlo programovať. Ženy programátorky stále nie sú v presile v porovnaní s počtom mužov v IT. V sobotu tomu však bolo inak.

Posledná horúca sobota (22. júla 2017) sa niesla v duchu programovania a nádherných žien. Prečo? Práve v tento deň sa totiž v bratislavskom HubHub coworkingovom centre konal celodenný workshop Rails Girls Bratislava. Stretlo sa tu spolu 45 dievčat, aby sa oboznámilo s jazykom Ruby a jeho webovým frameworkom Ruby on Rails, zároveň si vyskúšali vytvoriť základné web stránky a aplikácie.

V poradí už piaty ročník tohto podujatia v Bratislave zorganizovali Learn2Code a Aj Ty v IT. Celá akcia bola pre všetky účastníčky zdarma.

Dievčatá sa po príchode museli zaregistrovať, zároveň tu dostali nejaké materiály a darčeky od sponzorov a organizátorov. Potom sa už pokračovalo spoločnými raňajkami a šálkou kávy, slávnostným otvorením a krátkymi prednáškami jednotlivých partnerov a sponzorov: Marek Greško z Titans Freelancers, Dominika Hurajtová z Accenture, Michal Turčan z Webglobe Yegon, Laura Gaetano z Travis CI, Norbert Oros z HubHub.

Dôkaz, že aj ženy môžu byť v IT úspešné

Dievčatá čakalo tiež prekvapenie v podobe Petry Cross, ktorá prišla dievčatá trošku motivovať a porozprávala o svojich začiatkoch, aké boli jej začiatky ako prvá vývojárka z ČR a SR v Google. Ako sama povedala, jedného dňa len poslala e-mail s tým, že si uvedomovala, že za jeden deň im príde do Google asi tritisíc ponúk, ale ona mala to šťastie, že o pár dní už bola na pohovore. Porozprávala čosi aj o práci na centrále v Kalifornii (pracovala na vyhľadávači v Mountain View) či na Gmaili. Dnes je súčasťou tímu, ktorý vyvíja mobilnú peňaženku Android Pay v San Franciscu.

S dievčatami si urobila aj takúto selfie.

Zdroj foto: FB

Workshopy v menších skupinách

Dievčatá si lektori rozdelili do 16-tich skupín. Tak vznikol dostatočný priestor pre každú účastníčku, pretože lektor sa mohol venovať každej dáme toľko, koľko naozaj potrebovala.
Po prvej sérii workshopov nasledovala obedná pauza a všetci si pochutili na chrumkavej pizzi. Počas toho sa dievčatá stihli porozprávať s ostatnými skupinkami, vymenili si kontakty a svoje skúsenosti.

„Rails Girls je pre nás jedinečné podujatie, plné inšpirácie, zábavy a priateľskej atmosféry a nebolo tomu inak ani tento rok. Veď, kedy máte možnosť vidieť toľko dievčat programovať na jednom mieste,“ hodnotí celú akciu jeden z organizátorov Radovan Debnár z Learn2Code.

 
Lightning talks

Po obednej pauze sa najskôr začalo s motivačnými prednáškami jednotlivých koučov, priestor získali aj účastníčky, ktoré im mohli položiť otázky. Ako prvá začala Manel Rhaiem z Mozilla Foundation, ktorá si pripravila tému How I celebrated my Failure as Success. Ďalej Ramon Huidobro hovoril o Gite, Tony Bangratz porozprával na tému Rails in the Real World a nechýbalo aj trošku motivácie a seriózneho cvičenia od Elišky Čejpovej.
Nasledovali ďalšie workshopy, ktoré trvali až do večera.
Akcia sa niesla v uvoľnenej atmosfére a záver tohto dňa sa rozhodli organizátori ukončiť afterparty v centre mesta, kde sa nakoniec spoločne vybrali na drink.

Partneri podujatia

Priestory na podujatie poskytlo coworkingové centrum HubHub, ktoré bolo partnerom celej akcie. Rails Girls Bratislava sa mohlo konať aj za pomoci ďalších partnerov a sponzorov TITANS freelancers, Accenture, ASBIS SK, Webglobe - Yegon, GitLab, Emark, Travis CI a mediálny partner robime.it.

 

Podobné články

Tip redakcie

Ako dať dole zaseknutý prsteň?

Zdroj: shutterstock

Stalo sa vám už niekedy, že ste mali na prste zaseknutý váš obľúbený zlatý prsteň, ktorý ste nevedel...

Tip redakcie

Deň matiek v krásnom balení

Zdroj: vhcosmetics.sk

Misiou Sanctuary Spa je zdôrazňovať dôležitosť starostlivosti o seba. Matky pod tlakom každodenných ...