Tip redakcie

Markíza, súčasť vašej letnej terasy

Markíza, súčasť vašej letnej terasy Počet fotiek v galérii: 1
Látku ochráni strieška alebo kazeta

Klasické uloženie látky spočíva v tom, že látka je navinutá na hriadeli a nie je nijako chránená pred rozmarmi počasia. Prší na ňu, sneží aj svieti slnko. Vhodnejším spôsobom uloženia látky je zakrytie hriadeľa hliníkovou strieškou, ktorá ju zhora chráni proti dažďu. Moderné rodinné domy alebo terasy si ale rozhodne zaslúžia kazetovú markízu, ktorá je tým najlepším, čo na trhu môžete dostať. „Markízy spoľahlivých výrobcov pôsobia nenápadne, majú jednoduchý minimalistický dizajn a látka ukrytá v kazete je dokonale chránená,“ dodáva David Žabčík, obchodný riaditeľ najväčšieho českého výrobcu tienenia Climax. Kazetová markíza uzatvorí látku zo všetkých strán a ochráni ju aj pred machom, plesňami či výkalmi vtákov.

Na terasu aj balkón

Markízy môžeme bežne kotviť na stenu alebo do stropu. A vybrané typy aj na krokvové konzoly, pokiaľ nie je iná možnosť. Už pri voľbe umiestnenia markízy musíme myslieť tiež na jej pripojenie k elektrickej sieti, a to v prípade jej pohodlnejšieho motorického ovládania. Umiestnenie markízy by ste mali vždy konzultovať s odborníkom. Kto sa chce do inštalácie pustiť sám, tak jedine na vlastné riziko. „Sklon markízy by mal byť minimálne 14°, a to kvôli odtoku vody pri daždi. Pri montáži musíme tiež myslieť na to, že vytiahnutý predný profil by mal byť aspoň vo výške 200 centimetrov (ideálne 220 centimetrov), aby nám neprekážal. Pokiaľ zvolíme markízu s predným volánom, opäť musíme pamätať na pohodlnú výšku pri prechádzaní popod markízu. Štandardná výška volánu je 25 až 30 cm,“ hovorí David Žabčík.

Ochrana pred šikmými lúčmi slnka

Majiteľom lodžií, ktorým neostáva nad oknom už žiadny priestor pre pripevnenie, odporúčame zvislé fasádne tienenie. Látka je navinutá na hriadeli v hornej kazete a spodný profil je vedený v lanku alebo vo vodiacich lištách. Celý systém je veľmi subtílny a nenápadný. Aby slnko nízko nad horizontom markízu nepodsvietilo, odporúčame pri markízach výsuvný volán, ktorý môže mať výšku až 150 cm. Proti nízkemu podvečernému slnku nás na terase spoľahlivo ochráni tiež bočná látková clona. Ide o látkovú clonu, ktorá sa kotví na fasádu domu a pri vytiahnutí sa upevní na protiľahlú stenu alebo stojan.

Jeden klik a máte slnko pod kontrolou

To posledné, čo chcete robiť v horúcich dňoch, je točiť ťažko ovládateľnou kľukou. Ovládajte svoju markízu pomocou smartfónu alebo diaľkového ovládania. Stačí jeden klik a markíza zaistí príjemný tieň. Motorické ovládanie je oproti tomu manuálnemu plynulejšie a šetrnejšie ku konštrukcii. Pre majiteľov je jednoduchšie a komfortnejšie. Motorické ovládanie markíz odstraňuje fyzickú námahu a hlavne ju chráni pred nepriaznivými vplyvmi počasia.

Správne zvolená markíza dokáže s domom, balkónom aj terasou neuveriteľné veci. Aby ste sa vo svete markíz dobre zorientovali a vybrali tú pravú, určite vám pomohlo zopár rád od odborníka na tieniace systémy Davida Žabčíka zo spoločnosti Climax

Podobné články

Tip redakcie

Ako dať dole zaseknutý prsteň?

Zdroj: shutterstock

Stalo sa vám už niekedy, že ste mali na prste zaseknutý váš obľúbený zlatý prsteň, ktorý ste nevedel...

Tip redakcie

Deň matiek v krásnom balení

Zdroj: vhcosmetics.sk

Misiou Sanctuary Spa je zdôrazňovať dôležitosť starostlivosti o seba. Matky pod tlakom každodenných ...