Lifestyle

AKO VZNIKAJÚ ŠPERKY?

AKO VZNIKAJÚ ŠPERKY? Počet fotiek v galérii: 5

Výroba šperkov je skutočné umenie. 

Kým vznikne hotový šperk vo FREYWILLE je potrebných až 80 krokov. Dôraz je kladený na všetky detaily a celkové spracovanie. To, čo ich robí jedinečnými, je aj vysoký podiel ručnej práce.

Návrh a smaltovanie

Všetko začína kresbou. Následne sa návrhy umelcov FREYWILLE musia, a to pri zachovaní farieb a detailov, preniesť do smaltu. To nie jednoduchý krok. Smalt je sklo s minerálnymi prísadami. Práškové sklo sa melie v mlynčeku s minerálnymi prísadami, porcelánovými guličkami a vodou na smaltovú pastu. Tento postup sa robí pre každú farbu zvlášť. Získať presný odtieň je celá veda. Nakoniec receptúry napríklad na žiarivosť farieb sú prísne stráženým obchodným tajomstvom. Vďaka špeciálnemu výrobnému postupu farby nikdy nevyblednú.

Technika reliéfu

Ďalší z veľmi zložitých postupov, ktorý značka FREYWILLE vytvorila pre svoje šperky, je technika reliéfu. Tá umožňuje, že sa vzormi poteší zrak i hmat.

Nanášanie zlata

Aplikácia vzoru začína “základnou vrstvou” 24 karátového žltého alebo bieleho zlatého prášku. Nanáša sa ručne a taví sa pomocou špeciálnej procedúry. Potom sa pridáva jeden “farebný kamienok” za druhým.

A takto to pokračuje…

Po nanesení všetkých farieb sa jednotlivé vrstvy smaltu spoja dohromady pri záverečnom vypaľovaní. Následne sa všetky časti leštia a ručne retušujú štetcom. Po ručnom maľovaní hrán sa musí smalt ešte naposledy vypáliť. Nakoniec sa smalt orámuje pozlátenou (24 karátovou) alebo inou obrubou a prechádza záverečnú kontrolu kvality. Šperk je hotový a pripravený pre všetkých milovníkov umenia.

Podobné články

Lifestyle

Kaliforňan: Bratislavské ikonické misky

Zdroj: Kalifornan

S myšlienkou otvoriť si vlastnú prevádzku v gastrobiznise sa Šimon Smrtič pohrával už dlho. Príprava...

Lifestyle

Celulitída je pekná otrava. Otravuje život aj štíhlym ženám

Zdroj: Sarah Sarkozy

Na prípravu našej postavičky do leta stále nie je neskoro. Ak vás trápi škaredá "pomarančová" pokožk...