Lifestyle

Ako naučiť deti upratovať?

Ako naučiť deti upratovať? Počet fotiek v galérii: 1

Prázdniny sú pre vaše deti čas oddychu, no to ešte neznamená, že by nemali mať žiadne povinnosti. Ak ste ich ešte nezačali viesť k domácim prácam, práve prázdniny sú najlepším časom na to, aby ste to napravili.

Samozrejme, netvrdíme, že by ste mali deti zavaliť kopou povinností a úloh. No keď vám raz za čas pomôžu utrieť riad, vyniesť smeti či povysávať, nielenže ušetria trochu času vám, ale vypestujú si dobré návyky do budúcna.

Kedy a ako začať?

To je samozrejme, individuálne. No nebude na škodu, ak budete deti už od útleho veku viesť k tomu, aby si svoje hračky odložili na miesto potom, čo sa s nimi dohrajú. Staršie deti by si mali zvládnuť umyť po sebe tanier či ustlať si posteľ.
Na začiatok dávajte deťom drobné úlohy, nič náročné, čo by nezvládli. Ukážte im, čo a ako majú spraviť, prípadne im pomôžte. Poďakovanie a pochvala za to, že vám pomohli sú pre deti lepšou motiváciou než odmena.

Buďte im príkladom

Nie je nijakým tajomstvom, že deti vás sledujú a napodobňujú vaše správanie viac, ako by ste mohli predpokladať. Keď vidia, že jeden z rodičov tomu druhému nepomáha alebo že sami rodičia majú vo svojich veciach neporiadok, len ťažko ho presvedčíte, že by si po sebe mal upratať svoje hračky.

Najlepšie bude, ak sa do upratovania pustíte spoločne. Najmä mladšie deti sa radi zapájajú do dospeláckych činnosti. A hoci vám možno pri umývaní riadu či vysávaní až tak veľmi nepomôže, oceňte už len jeho samotnú snahu. Nabudúce to už možno zvládne sám.


Upratovanie hrou

Čo si budeme klamať, upratovanie nie je vždy práve zábavnou činnosťou. Skúste ho preto nejako ozvláštniť. Keď budú súrodenci pretekať, kto svoju izbu uprace skôr, hneď to bude pre nich väčšia zábava!

Upratovanie dokážete premeniť na hru aj vtedy, keď pri ňom deti nájdu veci, s ktorými sa dokážu zahrať. Nová kolekcia Tchibo s názvom „Pre čistý a útulný domov“ ponúka zaujímavé pomôcky, vďaka ktorým uľahčí spríjemní upratovanie nie len tým najmenším, ale aj ich rodičom. Komu by sa riad neumýval príjemnejšie so škrabkou v tvare kuriatka či drôtenkou s držiakom v tvare mačičky? Nájdete v predajniach Tchibo a na www.tchibo.sk.

Podobné články

Lifestyle

Kaliforňan: Bratislavské ikonické misky

Zdroj: Kalifornan

S myšlienkou otvoriť si vlastnú prevádzku v gastrobiznise sa Šimon Smrtič pohrával už dlho. Príprava...

Lifestyle

Celulitída je pekná otrava. Otravuje život aj štíhlym ženám

Zdroj: Sarah Sarkozy

Na prípravu našej postavičky do leta stále nie je neskoro. Ak vás trápi škaredá "pomarančová" pokožk...