Lifestyle / Cestovanie

Objavte poklady Slovenska!

Objavte poklady Slovenska! Počet fotiek v galérii: 1

Slovensko je malá krajina s veľkým množstvom unikátov. Sú to poklady, ktoré vytvorila príroda, aj dedičstvo histórie, ktoré vo svete nemá obdobu. Ponúkame zoznam hradov a zámkov z celého Slovenska, ktoré sa určite oplatí navštíviť.

Hrad Červený kameň – miesto, kde to stále žije

Už niekoľko storočí to na hrade, ktorý je na skok z dedinky Častá na západnom Slovensku, parádne žije. Už tu síce nie sú žiadni panovníci, ale turisti ho stále vyhľadávajú nielen pre atraktívnu prehliadku – nie na každom hrade sa napríklad dozviete, ako a kam chodili vznešení páni na toaletu –, ale aj pre ďalšie sprievodné akcie, ktoré sa tu konajú celoročne. Najviac sa oplatí rodinný lístok, ktorý stojí 15 € a zahŕňa dve dospelé osoby a dve osoby do 18 rokov. Okrem stálych expozícií si malí aj veľkí vychutnajú napríklad vystúpenie sokoliarov a ak máte chuť na niečo výnimočné, skúste nočné prehliadky, ktoré vo vybrané dni po západe slnka poodhalia rušný život šľachtica, vojaka a hrdinu Mikuláša II. Pálfiho.

Budmerický kaštieľ s nádychom Francúzska

Neveľký, no rozkošný kaštieľ s prekrásnym parkom sa nachádza v dedine Budmerice.

„Povesť hovorí, že jeho pôvodný staviteľ a majiteľ Ján Pálfi sa zamiloval do krásnej francúzskej kontesy a rozhodol sa, že skôr ako ju požiada o ruku, musí všetky svoje panstvá vynoviť a poupravovať. Ako to s jeho láskou dopadlo, nie je celkom jasné, pretože napokon mal počas svojho života päť manželiek. Svojho času tu žila a písala aj Lujza de Vilmorin, snúbenica autora Malého princa,“ dodáva Jozef Viskupič, podpredseda Výboru NR SR pre kultúru a médiá.

Do priestorov, ktoré sú presiaknuté láskou a literatúrou, sa môžete pozrieť každý víkend iba za 2 €.

Naozaj v Čachticiach straší?

Zrúcanina hradu na kopci pri obci Višňové, ktorá patrila krvavej grófke Alžbete Báthoryovej, získala od prestížneho turistického portálu TripAdvisor Certifikát výnimočnosti. Ak si chcete pozrieť aj novootvorené a tak trochu strašidelné podzemné priestory hradu s odborným výkladom, malo by vás byť aspoň desať. Možno pomôže, ak sa o počte návštevníkov vopred telefonicky informujete. Po prázdninách bude otvorené denne okrem pondelka, v prípade zlého počasia je hrad zatvorený.

Na Gýmeši vás možno privítajú lopatou

Rozlohou jedným z najväčších hradov, aké u nás kedy boli postavené, je hrad Gýmeš na južnom svahu pohoria Tríbeč pri obci Jelenec. Dnes je to zachovaná a stále zachovávaná zrúcanina z 18. storočia, k obnove ktorej môže prispieť každý, kto má chuť. „Povesť hovorí, že návštevníkov hradu vítali takzvaným lopatovým tancom – dostali štyri údery lopatou a zapísali ich do knihy hostí,“ opisuje J. Viskupič. S lopatou vás možno privítajú aj dnes, ale vaše kríže sú v bezpečí.

Upíri na Oravskom hrade

Nakrúcalo sa tu veľa rozprávok, a to nielen preto, že je naozaj rozprávkový, ale aj preto, že je obrovský. Kto ešte nebol na Oravskom hrade, mal by ho určite navštíviť, pretože patrí medzi najjagavejšie klenoty Slovenska. Koniec prázdnin tu vyvrcholí nočnou prehliadkou s názvom Dracula – upír Nosferatu, kedy bude za hradnými múrmi naozaj strašiť. Bežné denné prehliadky sú organizované od 8:30 do 17:00 hod., dospelí zaplatia za malý okruh 5 a za veľký 10 €, deti polovicu, pričom do 6 rokov je vstup zdarma.

V Ľupči je strom, čo všetko pamätá

Chcete si vychutnať pohľad na rieku Hron z najvyššej možnej výšky a pritom pocítiť závan histórie? V tom prípade navštívte hrad Ľupča nad obcou Slovenská Ľupča. „Od 13. storočia až do druhej polovice 19. storočia sa tu zdržiavalo množstvo významných osobností vtedajšej doby. Spomeňme napríklad rod Arpádovcov, Žigmunda Luxemburského, Mateja Korvína, rod Dóczyovcov, Pavla Rubigalla, Gašpara Tribela či Františka Wesselényiho s manželkou Máriou Széchyi,“ vymenúva slávnych panovníkov J. Viskupič. Na nádvorí sa nachádza aj 700-ročná lipa, jedna z najstarších v Európe. Všetky poklady hradu môžete obdivovať denne okrem pondelka od 10:00 do 15:30 hod. Vstupy sú v polhodinových intervaloch.

Ľubovniansky hrad učaruje milovníkom zbraní

Ľubovniansky hrad bol postavený v 13. storočí na ochranu dôležitej obchodnej cesty do Poľska. Nachádza sa tu historická expozícia, expozícia dobového nábytku a kostýmov, zbraní a zbierka rodu Zamoyských. Na gotickej veži (nebojsa) je na šiestom poschodí rozhľadňa s 360° výhľadom na celé okolie. Pod hradom je historický vojenský tábor a skanzen ľudovej architektúry. Pri vstupnej bráne do vojenského tábora stojí funkčná kópia stredovekého katapultu s dostrelom do 100 m. Aktuálne na hrade prebieha výstava Kríž – láska, sláva, moc, utrpenie. Bežné sú vystúpenia sokoliarov a ďalšie podujatia odkrývajúce tajomstvá histórie. Otvorené je denne od 9:00 do 18:00 hod. a prehliadka trvá dve hodiny.

Rozkošný kaštieľ Markušovce

Keď navštívite kaštieľ Markušovce na východe Slovenska, sotva uveríte, že to pôvodne bola obranná pevnosť. „Skôr pripomína kaštielik z Francúzska, pretože pre návštevu cisára Jozefa II. bol prebudovaný na rozkošný letohrádok. Dnes je v ňom expozícia klávesových hudobných nástrojov,“ dodáva J. Viskupič. Nádherná reprezentačná sála letohrádku vyzdobená impozantnými freskami slúži ako koncertná sieň. Túto krásu si môžete pozrieť za 3 €.

 

Podobné články

Lifestyle / Cestovanie

E-bikeom po Liptove

E-bikeom po Liptove

Liptáci reagujú na najnovšie trendy v cyklistike. V horskom regióne nájdete najväčšiu požičovňu elek...