Lifestyle / Cestovanie

Zahoďte predsudky z arabského sveta

Zahoďte predsudky z arabského sveta Počet fotiek v galérii: 10

Abu Dhabi je super, iné slovo mi ani nenapadne – ale pozor – je super tak od októbra do mája. Potom je síce stále super, ale je tam tak 50 stupňov. Trošku preháňam, viem. Ale v čase tradičných slovenských dovoleniek je tam ozaj veľmi horúco – podľa mňa to neocenia ani milovníci tepla (pretože by museli byť stále v klíme a len by zbytočne ochoreli..:D) 

a čo si dať pozor? A ako nevyčnievať z davu? Neviem, možno poradím...čítajte i o tom, čo sa oplatí vidieť...

Žijúca duša emirátu – Veľká Mešita Sheikha Zayeda

Bezkonkurenčne TOP zážitkom, ktorý zanechal množstvo emócií a najmä zimomriavok na rukách bola návšteva Mešity Sheikha Zayeda. Je to jedna z mála mešít, ktoré sú otvorené pre verejnosť. Toto architektonické umelecké dielo je jednou z najväčších mešít na svete. Ideálne ju navštíviť na prelome dňa a noci alebo jednoducho povedané – keď sa stmieva – čiže okolo piatej – pol šiestej. Atmosféru dotvára spev paladína počas večernej modlitby. Pri vstupe vás síce prekvapí osobná prehliadka a musíte sa vhodne obliecť (tzv. abája pre ženy), ale vôbec jej to neuberie „na kráse“ :) Interiér mešity pokrývajú najväčšie a tiež aj najťažšie koberce na svete, ktoré sú ručne tkané. Majú presne rovnaký vzor ako stropy a pred vstupom sa musíte vyzuť, čiže dnu len na boso. Exteriér mešity - Sheikh Zayed Grand Mosque vôbec nezaostáva, pretože je postavená zo špeciálneho bieleho mramoru, ktorý nielenže vytvára unikátny design, ale dokáže si i za silného slnečného žiarenia udržať pomerne chladnú teplotu. Mešitu nechal postaviť prvý prezident Sheikh Zayed a je miestom jeho posledného odpočinku.

Kultúrne centrum v Perzskom zálive - Emirates Palace

Ak chcete vedieť alebo skôr vidieť viac arabskej kultúry určite navštívte Emirates Palace, ktorý ponúka nekončiaci luxus, obklopený 85 hektármi trávnikov a záhrad. Ak obľubujete luxusné ubytko, môžete tu kľudne i prespať, pretože palác je 5hviezdičkový hotel. No možno vám bude stačiť kapučínko so zlatým prachom, ktoré si môžete dať vo foajéé :) (foyer) hotela, prípadne si môžete v automate na zlaté tehličky jednu takú zaobstarať.

Yas Waterworld a Ferrari world

Milovníkom adrenalínu učaruje Yas Waterworld, ktorý ukrýva okolo 43 tobogánov a šmyklávok.....neviem, čo viac dodať? Ak chcete zažiť najrýchlejšiu horskú dráhu na svete, nevynechajte Ferrari World. Je tu toho viac, čo ponúka Yas Island - treba zažiť, vyblázniť sa a najmä nebáť sa vody!

Beaches, you know what I mean :D

Ideš na letnú dovolenku, je jasné, že musíš k moru, na pláž. Keď dovolenkujete v Abu Dhabi, môžete si užívať na troch plážach – je len na vás, aký servis preferujete :D Corniche Beach – mestská pláž – je zadarmo a veľmi obľúbená aj pre lokálnych prisťahovalcov (momentálne mi napadajú Pakistanci, ale je ich viac :)) – čo v konečnom dôsledku nemusí byť nám Slovenkám príjemné (nik nemá rád, ak si ho občumujú, prípadne fotia :D). Za menší poplatok viete oddychovať na tejto pláži vo „family zóne“, takže máte postarané o lehátko, uterák, ale najmä „ako-také súkromie“ :) TOP plážou s obrovskými vlnami je Saatiyad beach - otvorené more s nádhernou modrou farbou. Navyše, ak nie ste náročný, stačí vám len uterák a ušetríte nejaké drobné na vstupnom. Naopak, ak chcete mať pohodu a drink v ruke vďaka runnerovi, ktorý pobehuje pomedzi lehátka – určite navštív Yas beach – je síce trošku vdzialenejšia, ale o služby vychytanejšie. Okrem spomínaných pláží je tu množstvo hotelových a rezortných pláží, ktoré sú zárukou servisu i súkromia.

Jet ski a adrenalín v gatiach

Neopísateľným zážitkom sú vodné skútre, ale nie také, ktoré si počas predĺženého víkendu požičiate v Chorvátsku, ale tie „ozajstné“, ktoré si môžete za rovnakú cenu požičať od miestnych. Nielenže sa vyšantíte v morskej vode, ale budete mať pred očami parádnu scenériu abudhabských dominánt, ktoré ste mohli obdivovať len z auta.

Milovníci adrenalínu by určite mali absolvovať aj púštne Safari. Mne sa to, žiaľ nepodarilo, lebo s 12 - mesačným fešákom by to nebolo celkom jednoduché, ale cesta džípom po púštnych dunách, kde zrazu strácate horizont pred očami, je zážitok, na ktorý len tak ľahko nezabudnete. Odmenou vám bude lokálna tradičná pohostinnosť v púštnej oáze, ale o tom radšej nabuúce :) 

Rozmanitosť v púštnej metropole

Dubaj je od Abu Dhabi vzdialený len niečo vyše hodinky cesty autom po diaľnici. Orientácia v ňom je veľmi jednoduchá, podobne ako v Abu Dhabi. Ak by ste aj mali pocit, že sa chcete stratiť, návesti popri diaľnici vám to nedovolia :) Určite odporúčam navštíviť druhé najväčšie obchodné centrum na svete - Dubai Mall, kde nájdete tancujúcu fontánu na umelo vytvorenom jazierku s vodotryskom; stenu plavcov a obrovský podmorský svet. Ďalej nevynechajte najvyšší mrakodrap na svete v tvare ihlanu Burj Khalifa, ktorého úpätie sa nachádza hneď vedľa Dubai Mall. Burj al Arab – hotel v tvare plachetnice, ktorý sa týči na umelo vytvorenom ostrove. A bez debaty – ak to absolvujete po tme – všetko vysvietené, budete sa cítiť priam v žiari reflektorov, dodá to všetkým zážitkom neskutočnú emóciu, ktorá vám ostane v pamäti navždy. 

V emirátoch sú veľmi príjemní ľudia, ktorí sú čím ďalej tým viac „proeurópsky a proamericky“ zameraní a radi vidia turistov :) Letela som sem prvýkrát – najprv stresy z letu, ale úplne zbytočne, pretože to ubehlo ako nič (i s ročným dieťaťom na kolenách :D). Potom stresy z krajiny – predsa – veľké predsudky z arabského sveta – ale tiež úplne zbytočne – takže čo z toho vyplýva? Netreba z ničoho zbytočne stresovať a radšej sa tešiť na teplo, pláže, zážitky, more... ja by som išla hneď späť..

A zoberte so sebou toho, koho máte najradšej ♥

 

Podobné články

Lifestyle / Cestovanie

Objavte poklady Slovenska!

Objavte poklady Slovenska!

Slovensko je malá krajina s veľkým množstvom unikátov. Sú to poklady, ktoré vytvorila príroda, aj de...