O tebe

Veronika Bošková: Najbližšia mi je práve práca s ľuďmi a mentorovanie

Veronika Bošková: Najbližšia mi je práve práca s ľuďmi a mentorovanie Počet fotiek v galérii: 1

Viete prečo až 70 % obchodíkov s handmade výrobkami ostane navždy vo fáze, kedy síce robia čo ich baví, ľudia im za to aj platia, ale na bankovom účte sa pohybujú stále v rovnakých hodnotách, raz v miernom pluse, inokedy v jemnom mínuse? Kniha Veroniky Boškovej Úspešné handmade podnikanie odhaľuje do detailu nielen čaro a krásu handmade sveta, ale aj tvrdú ekonomickú realitu tohto „hobby“ biznisu. A ešte čosi viac – ukazuje cestu, ako sa dostať z úrovne „ Baví ma to, ale nikdy z toho asi nezbohatnem“ na úroveň „ Som hrdá/ý na to, že sa živím vlastným talentom“. 

Napísali ste knihu „Úspešné handmade podnikanie“ – takže, predpokladám, že poznáte recept na úspech? (smiech) Prezradíte ho aj nám? Dá sa zhrnúť do jednej vety?

Receptom je určite namiešať správny pomer kvalitnej výroby, originálneho prevedenia, triezvej cenotvorby a perfektného zákaznického servisu.

Prečo ste sa vôbec rozhodli napísať takúto knihu, čo vás k tomu viedlo?

Články na túto tému píšem už od roku 2011, kedy sa handmade trh na Slovensku ešte len formoval. Zistila som, že tvorcovia tým, akí sú kreatívni, chcú väčšinu svojho času venovať práve tvoreniu. Vo väčšine neznášajú tabuľky, čísla a byrokraciu, nechce sa im tráviť čas zisťovaním a bádaním. Na workshopoch a individuálnych konzultáciách, ktoré vediem, som sa neustále stretávala s rovnakými problémami, ktoré ich trápia. Preto som sa rozhodla spísať akýsi manuál, knižku, ktorá by im všetky základné veci jednoducho a prehľadne vysvetlila, aby im ušetrila čas.

Pre koho je vaša kniha určená? Skôr pre začínajúcich podnikateľov alebo už etablovaných?

Písala som ju pre začínajúcich podnikateľov, no som veľmi rada, že aj tí, čo už tejto sfére nejaký rok pôsobia, mi píšu, že v nej našli užitočné informácie, o ktorých predtým nepremýšľali. Takže verím, že môže pomôcť aj tým, ktorí už podnikajú, ale stále niečo nefunguje na 100 %.

Aké najčastejšie chyby robia takýto kreatívni podnikatelia?

Najčastejšie to býva práve cenotvorba, s ktorou majú problém. Tým, že svoje výrobky vyrábajú sami, vypiplávajú techniku a zbožňujú, to čo robia, sú radi, keď sa ich tvorba dostane medzi ľudí. Často aj za cenu, že sa im len vrátia náklady a nezarobia nič navyše. Veľa z nich si do ceny napríklad neráta svoj čas strávený výrobou, obalový materiál...

Články na túto tému píšem už od roku 2011, kedy sa handmade trh na Slovensku ešte len formoval. Zistila som, že tvorcovia tým, akí sú kreatívni, chcú väčšinu svojho času venovať práve tvoreniu. Vo väčšine neznášajú tabuľky, čísla a byrokraciu, nechce sa im tráviť čas zisťovaním a bádaním

Ako ste začínali podnikať vy? Čo bolo vaše handmade podnikanie? Ste ešte aktívna aj v tvorbe výrobkov?

Ja som začínala v čase, keď bol v Bratislave presne jeden obchod s kreatívnym materiálom a na niektoré typy bol poradovník. Nakupovanie zo zahraničia ešte nebolo tak jednoduché, ako je dnes, takže sme veľa improvizovali. Za tie roky som prešla rôznymi technikami, od fima cez šitie, živicu a teraz ešte sem-tam vyrobím darčekové predmety ako zrkadielka alebo manžetové gombíky s vlastným grafickým návrhom.

Momentálne sa venujete aj iným aktivitám – personalizované weby a logá, organziujete workshopy – čo je vám bližšie?

Najbližšia mi je práve práca s ľuďmi a mentorovanie. Najväčšiu radosť mi robí, keď za mnou príde zúfalý tvorca, ktorý už nevie, čo spraviť, aby sa to jeho podnikanie nakoplo a chce s ním nadobro skočiť. Spolu jeho podnikanie zanalyzujeme a hľadáme povestné krehké miesta, kde to nefunguje. A častokrát pomôže naozaj malá zmena – jednoduchší proces balenia, odbremenenie od administratívy alebo už spomínaná cenotvorba a o pár mesiacov mi nadšení píšu, že vidia zmenu k lepšiemu.

Ku knižke vychádza aj handmade plánovač – pre koho je určený a čo v ňom nájdeme?

Plánovač je skvelým doplnkom ku knižke, pretože krok po kroku vedie tvorcov k tomu, aby si zapisovali a sledovali svoj progres. Je to diár, ktorý je prispôsobený na mieru človeku, ktorý podnik v kreatívnej sfére – či už niečo vyrába, píše alebo len má svoje malé podnikanie. Ja sama som síce digitálny človek, ale niektoré veci musím mať zapísané rukou. Doteraz som mala napríklad nápady na články či nové výrobky popísané kade-tade. V konceptoch v maili, v poznámkach v telefóne, na rôznych útržkoch. Teraz si všetko zapisujem a sledujem na jednom mieste a som vďačná, že to nemusím neustále hľadať.

Najbližšia mi je práve práca s ľuďmi a mentorovanie. Najväčšiu radosť mi robí, keď za mnou príde zúfalý tvorca, ktorý už nevie, čo spraviť, aby sa to jeho podnikanie nakoplo a chce s ním nadobro skočiť. Spolu jeho podnikanie zanalyzujeme a hľadáme povestné krehké miesta, kde to nefunguje. 

Ak by ste mali dať jeden tip začínajúcim podnikateľom „ako začať“ podnikať, čo by to bolo? Čo je „ten“ TOP na čo musia myslieť?

Aby si spravili jednoduchú biznis plán – čo budú predávať, ako a komu, koľko to bude stáť a na čom budú zarábať.

Čo vnímate vy ako najťažšie v podnikaní? Aké úskalia v ňom vidíte?

Začiatky podnikania bývajú riskantné. Nikdy sa nedá s presnosťou povedať, ktorý nápad ako vypáli a či sa to podarí hneď na prvýkrát. Najťažšie býva často nájsť podporu v najbližších – v manželovi, v rodičoch. Preto je podľa mňa dôležité nájsť si spojencov, ktorých zasvätíte do svojich plánov. A aj keď sú nezriedka kritickí, môžu vám výrazne pomôcť napríklad aj s tými tabuľkami.

Vy ako kreatívec - ako vnímate „nálepku“ – made in Slovakia?

Made in Slovakia pre mňa znamená záruku toho, že nakupujem domáce produkty od ľudí, ktorí tvoria a žijú na Slovensku. Že im môžem napísať mail a pochváliť ich tvorbu a neodpovie mi automat niekde v Indii. Že aj keď sú častokrát veci „made in Slovakia“ drahšie, rada si priplatím za ten pocit, že podporujem malých podnikateľov, ktorí robia to, čo milujú.

Veľa ľudí nevie oceniť ručne robené výrobky a často ich nekúpia kvôli cene – máte nejaký argument, ako im ukázať druhú stránku – povedzme kvalita a strávený čas výrobou?

Je zvláštne, že sa nám zdá dať 60 eur za háčkovanú deku z kvalitnej vlny veľa, ale kúpime si najnovší telefón za 1000 eur. Pre mňa je dôležitý práve ten ľudský faktor, pri handmade viem, že sa mi výrobok nerozpadne po dvoch týždňoch, pretože človek, ktorý ho vyrobil, by sa hanbil predávať pod svojím menom nekvalitné výrobky. Popri kvalite je ešte veľmi silným argumentom jedinečnosť. Dnes už máme na Slovensku množstvo mladých dizajnérov, ktorí tvoria úžasné kúsky, ktoré sú nadčasové. A tretím argumentom je pre mňa práve osobnosť tvorcu.

Made in Slovakia pre mňa znamená záruku toho, že nakupujem domáce produkty od ľudí, ktorí tvoria a žijú na Slovensku. Že im môžem napísať mail a pochváliť ich tvorbu a neodpovie mi automat niekde v Indii. Že aj keď sú častokrát veci „made in Slovakia“ drahšie, rada si priplatím za ten pocit, že podporujem malých podnikateľov, ktorí robia to, čo milujú. 

Ako sa dá skĺbiť pracovný život s tým rodinným? Ostáva vám čas na nejaké hobby?

Bude to znieť ako klišé, ale ja robím to, čo milujem a milujem to, čo robím. Neustále sa vzdelávam a fascinujú ma napríklad nové technológie. Ak mi popri rodine a projektoch ostane čas, tak veľmi rada čítam. Detektívky, thrillery, psychologické romány, to je moje.

Čo vás ženie vpred?

Vpred ma ženie myšlienka, že ak niečo chcem dosiahnuť, nemám čakať, treba si to splniť čo najskôr. Pretože nikdy neviem, čo bude zajtra.

Vysnívaná destinácia, kam by ste sa chceli ísť pozrieť?

Snívam, že sa raz dostanem na Bora Bora a keď budú deti väčšie, chcela by som sa pozrieť do Číny, Indie a vrátiť sa do Ameriky.

Aké máte plány na Vianoce?

Najviac sa teším ako zasadneme k štedrovečernej večeri a povieme si, za čo sme vďačí v tento uplynulý rok. Budeme s manželom sedieť pri stromčeku, deti budú rozbaľovať svoje darčeky a výskať od radosti.

Aké máte pracovné plány do nového roka?

Od nového roka znova spúšťam workshopy pre tvorcov, ktoré sa pomaly napĺňajú, z čoho sa veľmi teším. Vďaka knihe budem mať tiež možnosť prednášať na rôznych konferenciách, čo je presne to čo ma baví najviac.

TIP TOP 

♠ Jedlo ♠ Kvalitný steak
♠ Kniha ♠ Čierny rok – vojna mafie od Kariku, tú si odkladám na vianočné čítanie
♠ Kaviareň ♠ – Monsters cafe and bar v Petržalke
♠ Kozmetika ♠ Modrá púpava
♠ Film ♠ Som skôr seriálový typ a aktuálne je TOP posledná séria American Horror Story
♠ Vychytávka ♠ Tvárová joga – bola som na kurze u Zuzky Ondrisovej a toto cvičenie je parádne, vrelo odporúčam!
♠ Aplikácia ♠ Menučka.sk – perfektná appka, vďaka ktorej sa vždy dozviem, aké denné menu ponúkajú v okolí

Podobné články

O tebe

Jana Jurčenko: Nebolo dňa, aby som módu neriešila

Zdroj: redakcia

Jana Jurčenko získala pred sviatkami Oscara za módu. Osobne si ho prevzala počas slávnostného galave...

O tebe

Cutman Matúš Dudo: Vždy ma lákalo pomáhať ľuďom

Zdroj: Matus Dudo

Boli ste už na nejakom profesionálnom fighterskom galavečeri? Ak áno, určite ste si všimli, že okrem...