O tebe

Jana Malaga: Teším sa každému novému blogu, ktorý objavím

Jana Malaga: Teším sa každému novému blogu, ktorý objavím Počet fotiek v galérii: 13

Najskôr si založila vlastný foodblog, naučila sa pracovať s ním, spoznala blogerskú komunitu a dnes? Dnes sa venuje organizovaniu súťaže pre blogerov o ten najzaujímavejší, najlepší blog  pohľadu verejnosti a odborníkov. Čo všetko je za tým? Zhovárali sme sa s Jankou Malaga, zakladateľkou Content agency, ktorá má na svedomí súťaž BLOGER ROKA.

Máš na konte obľúbenú súťaž BLOGER ROKA. Ako si sa k tomu dostala?

Živo si spomínam na obdobie, keď som si založila foodblog a objavovala som komunitu foodblogerov. Bola som prekvapená, koľko veľa kvalitných foodblogov na Slovensku existuje. Za každým blogom stála osoba, ktorá vytvárala príspevky, prinášala nové zaujímavé témy a radila svojim fanúšikom. A to všetko bez nároku na honorár a vo svojom voľnom čase. Chcela som, aby boli tieto talenty za svoju snahu oceňované. V tom čase v susednej Českej republike vrcholila súťaž Blogerka roku. Pár mesiacov na to, sme ocenili prvých blogerov i na Slovensku.

Momentálne skončil tretí ročník, s odstupom času, dá sa už bilancovať?

Slovenská blogosféra sa rozrastá a každoročne som prekvapená mnohými novými objavmi. Teším sa každému novému blogu, ktorý objavím a ktorý upúta moju pozornosť či už svojim nápadom, kontentom, alebo vtipom.

Ak by si porovnala prvý ročník s týmto tretím, aký vidíš posun?

Teší ma, že súťaž BLOGER ROKA® www.blogerroka.sk sa dostala do povedomia veľkej skupine ľudí. Blogeri vďaka tejto súťaži získavajú nových fanúšikov a aj nové príležitosti. Nejeden z nich otvorene priznáva, že ak by nebola súťaž BLOGER ROKA, nemali by mnohé spolupráce, respektíve nástup platených kooperácií by nabiehal pomalšie. Slovenskú blogosféru formujeme i mimo súťaže v rámci projektu Asociácia blogerov www.asociaciablogerov.sk, kde celoročne poskytujeme blogerom support a know-how.

Aké novinky pripravujete v nadchádzajúcom ročníku?

Blogovanie sa na Slovensku stále vyvíja a mení, a preto budeme mierne modifikovať aj pravidlá súťaže, mechaniku i kategórie. Zároveň máme ambíciu rozšíriť súťaž o konferenčnú časť. Ak bude o tento formát záujem.

„Na to, aby človek oslovil tisíce ľudí dnes nepotrebuje drahé štúdio, najnovšiu techniku a tisíce na účte, ale niekedy mu stačí dobrý nápad a vyložené nohy v obývačke.“ 

Je za tým množstvo práce a ešte viac ľudí (len keď sa na webe preklikneme cez porotu) - ako sa dá zmanažovať také množstvo ľudí? Máš nejaké overené tipy?

Nakoľko som mala s projektom ambiciózne nápady, musela som rozšíriť aj tím, ktorý sa projektu venuje. Podelili sme si úlohy, najali sme si externé firmy a freelancerov, ktorí nám pomohli s online marketingom a eventom.

Ak zalovíš v pamäti až po prvý ročník, z prihlásených blogov, kto ti najviac utkvel v pamäti?

Osobne som bola prekvapená ani nie tak konkrétnymi blogmi ako ich množstvom. Pretože na základe počtu prihlásených blogov v Českej republike som rátala s polovičnými číslami pre Slovensko.

"Teší ma, že súťaž BLOGER ROKA® sa dostala do povedomia veľkej skupine ľudí. Blogeri vďaka tejto súťaži získavajú nových fanúšikov a aj nové príležitosti. Nejeden z nich otvorene priznáva, že ak by nebola súťaž BLOGER ROKA, nemali by mnohé spolupráce, respektíve nástup platených kooperácií by nabiehal pomalšie."

V porovnaní so zahraničím, kde vidíš rezervy slovenských blogerov?

Rezervy vidím v kvalite obsahu. Ak mám byť konkrétna, na Slovensku je podľa mňa v kategórii Beauty málo kvalitných blogov a vlogov, ktoré prinášajú lákavý a hodnotný obsah a nielen recenziu za recenziou.

Čo by si označila za „budúcnosť“ blogovania? Budú to vlogy?

Budem sa opakovať, ale kvalitný kontent, to je cesta, ako sa odlíšiť a v budúcnosti uspieť. Pričom práve video obsah je trendom a veru i budúcnosťou. Avšak nezatracovala by som klasické blogy. Tie stále budú mať svoje miesto a fanúšikov.

Kedy blog nie je blog?

Blog má prinášať vlastný obsah a autor má svojou optikou podávať v chronologickom slede svoje názory. Osobný vklad, jedinečný textový, foto či video obsah a autentickosť je to, čím sa blog odlišuje od online portálov či produktových webových stránok.

Sleduješ aj zahraničných v/blogerov?

Áno. Sledujem. Sú pre mňa inšpiráciou a verím, že ich sledujú i slovenskí blogeri. 

"Z 826 navrhovaných blogov, bolo nominovaných 619 blogov, pričom najviac nominácií bolo v kategórii Život, umenie a kultúra (111). V rámci semifinále bolo v priemere zahlasované každých 30 sekúnd a bolo odovzdaných 103 536 hlasov."

Sama si foodblogerka – čo ťa k tejto aktivite motivovalo?

Varenie je môj relax a chcela som si vytvoriť blog, kde budem mať vždy po ruke všetky pripravené recepty. Preto som si založila blog, ktorý je pre mňa online kuchárskou knihou.

Nedá mi, neopýtať sa – obľúbený recept?

Plnená paprika, tiramisu a ryžový nákyp 

Keď sa pozrieš spätne na svoje začiatky – spravila by si niečo inak?

Myslím, že nie.

Ako vyzerá tvoj bežný deň? Ostáva ti čas na nejaké hobby? 

Za posledných 11 týždňov sa môj bežný deň zmenil o 180 stupňov. Môj 2. mesačný syn zmenil moje zaužívané stereotypy a mám teraz nové. Keďže som na materskej a popri tom stále vediem firmu Content agency www.cotentagency.sk, je to mnohokrát náročnejšie, pracujem do noci a využívam pomocnú ruku rodiny. Avšak vždy si nájdem čas na to, aby som sa zavrela do kuchyne. To pre mňa naďalej predstavuje relax.

 Od malička som nebola na idoly. Okrem trička Spice Girls som nemala žiadne suveníry či plagáty po stenách, obdivujem však silné osobnosti, ktoré sa vpísali do našej i svetovej histórie a ich mená sme sa učili na hodinách dejepisu. 

Vysnívaná destinácia, kam by si sa chcela ísť pozrieť?

Škandinávia. Prenajmeme si domček pri mori a čo si ulovím, to aj uvarím a zjem, o tom snívam.

Čo je podľa teba ideálna dovolenka?

Keď vypadnem z Bratislavy. Nie som náročná. Postačuje mi, ak sa stereotyp naruší a zažijem nové okamihy. Je jedno, aké je ročné obdobie.

Máš nejaký idol vo svojom živote?

Nemám. Odmalička som nebola na idoly. Okrem trička Spice Girls som nemala žiadne suveníry či plagáty po stenách, obdivujem však silné osobnosti, ktoré sa vpísali do našej i svetovej histórie a ich mená sme sa učili na hodinách dejepisu.

TIP TOP 

♣ Jedlo ♣ Plnená paprika
♣ Kniha ♣ Natasha Courtenayová-Smithová, Blog za milión
♣ Kaviareň ♣ Monsters cafe v Petržalke
♣ Kozmetika ♣ Indulona
♣ Film ♣ všetky série Anna zo Zeleného domu
♣ Vychytávka ♣ stále vedú vyhrievané sedadlá a handsfree v aute
♣ Aplikácia ♣ Waze

Podobné články

O tebe

Jana Jurčenko: Nebolo dňa, aby som módu neriešila

Zdroj: redakcia

Jana Jurčenko získala pred sviatkami Oscara za módu. Osobne si ho prevzala počas slávnostného galave...

O tebe

Cutman Matúš Dudo: Vždy ma lákalo pomáhať ľuďom

Zdroj: Matus Dudo

Boli ste už na nejakom profesionálnom fighterskom galavečeri? Ak áno, určite ste si všimli, že okrem...