O tebe

Kristína Králová: O vydávaní kníh som nemala ani potuchy. Vôbec som netušila, koľko práce je za tým, kým sa kniha dostane do kníhkupectva.

Kristína Králová: O vydávaní kníh som nemala ani potuchy. Vôbec som netušila, koľko práce je za tým, kým sa kniha dostane do kníhkupectva. Počet fotiek v galérii: 1

Osud, šťastie, náhoda... Kristína Králová na náhody neverí. Napriek tomu, že vyštudovala školu, ktorá ju predurčovala pôsobiť v oblasti kníh, ani vo sne nedúfala, že raz bude majiteľkou vydavateľstva. Sen sa stal skutočnosťou a dnes vo svojom vydavateľstve Noxi vydáva knihy, pri ktorých sa riadi heslom: Nie je dôležitá kvantita, ale kvalita.

Vyštudovala si Školu knihovníckych a informačných štúdií. Znamená to, že tvoj vzťah ku knihám bol odjakživa viac ako pozitívny?

Bol pozitívny, ale nepreháňala som to :) A čo sa týka školy - nevedela som sa rozhodnúť, na ktorú strednú školu si mám podať prihlášku. Až raz prišla moja krstná a navrhla Školu knihovníckych a informačných štúdií. Ja som to úprimne neriešila, pretože som bola rada, že niekto to rozhodnutie spravil za mňa.

Pred siedmimi rokmi si sa zamestnala vo vydavateľstve NOXI. Teraz si jeho majiteľkou. Ako sa toto všetko udialo?

Osud! Začiatky boli veľmi ťažké, pretože o vydávaní kníh som nemala ani potuchy. Vôbec som netušila, koľko práce je za tým, kým sa kniha dostane do kníhkupectva. Ľudia vidia hotový produkt na pultoch kníhkupectiev. Tomu predchádza množstvo krokov. Ten prvý a veľmi dôležitý, je výber titulu, následne preklad, redakcia, zalomenie, korektúra, tvorba obálky, tlač... Samozrejme pomedzi to množstvo administratívy. A to je len výroba, samozrejme dôležitý je aj marketing, a teda vymyslieť niečo čím sa odlíšime od iných vydavateľstiev. Všetko som sa učila za pochodu. Na začiatku som tomu venovala množstvo času a energie. Nebolo to ľahké, pretože v tom čase som mala doma 3 ročnú dcéru. NOXI mi však prirástlo k srdcu, dovolím si tvrdiť, že od prvého dňa. Celý ten proces výroby knihy je neuveriteľne fascinujúci. Po 3 rokov, čo som bola v NOXI, sa mi narodila druhá dcéra. Bolo to náročné obdobie, ale zvládla som ho aj vďaka ľuďom okolo seba a fantastickej opatrovateľke. Neskôr, keď sa naskytla príležitosť nebyť už len zamestnanec, zobrala som to ako veľkú výzvu. Ono je iné, ak ste niekde zamestnaná a neriešite financie, pretože viete, že vám každý mesiac cinkne výplata. Toto bola pre mňa najväčšia výzva – naplánovať všetko tak, aby bolo všetko ok a podnik „šliapal“. Občas som stúpila vedľa, ale z každého zlého kroku som si zobrala poučenie. Bola som typ, ktorý si myslel, že musí robiť všetko a delegovanie bolo pre mňa ako najhoršia nočná mora. Avšak podnikanie v dvoch krajinách a rodinu nie je jednoduché skĺbiť. Nechcela som prísť ani o jedno. Takže som bola nútená zamyslieť sa ako ďalej a kompetencie rozdeliť. Dnes mám kolegu v Čechách, ktorý je fantastický! Jeho hlavnou úlohou je výber titulov a propagácia titulov v Čechách. Na Slovenku mám zase kolegynku, ktorá komunikuje s prekladateľmi, redaktormi, grafikmi a rieši objednávky, ktoré chodia na náš e-shop. Medzi nami vládne správna energia a to je pre mňa veľmi dôležité! Plánujem si čas na dlhú dobu vpred. Edičný plán na 1.polrok máme jasne daný od októbra a viem, že mi tam ešte pribudnú 2 slovenské autorky. Myslím, že ak chcete mať úspešný biznis, spokojnú rodinu a aj vy chcete byť v pohode, musíte plánovať a myslieť 2 kroky dopredu. Áno môže sa stať, že vás niečo prekvapí, ale bude to 1 vec a tá sa vždy dá zvládnuť. No a v neposlednom rade sa neustále vzdelávať. Človek by si pomyslel, čo sa môžem meniť na vydávaní kníh, ale je toho veľa. Sú rôzne veci, ktorá sa v rámci výroby dajú vymyslieť a ja sa veľmi rada inšpirujem. Taktiež propagácia kníh sa mení, a ak sa chcete odlíšiť, snažíte sa vymyslieť niečo iné, čo na trhu ešte nebolo, aj keď je to veľmi ťažké, ale dá sa to. Ja sa veľmi rada obklopujem úspešnými ľuďmi, pretože ma to vždy nakopne a posunie ďalej.

Kniha, ktorá spojila jej záľubu s prácou.

NOXI je špecifické vydavateľstvo. Cieľovou skupinou nie sú masy čitateľov. Aká je filozofia vydavateľstva?

Nechceme vydávať knihy na kvantá, ani čo sa týka počtu kusov, ani nákladu. Ideme po kvalite. Titulov je na trhu neuveriteľne veľa. Preto ak dáme knihu von, tak sa jej aj „venujeme“. Keď som prišla do vydavateľstva v roku 2010, začali sme riešiť práva na vydanie titulu od Dr. Dukana. Tie práva nám trvali vybaviť rok. Ale prinieslo to svoje ovocie a Dukanova diéta je jedna z najúspešnejších kníh v histórii vydavateľstva. Taktiež titul A dosť! Francúzske deti nevystrájajú pri jedle. Keď som si prečítala preklad zistila som, že presne podľa tejto knihy vychovávam svoju dcéru Natašku. Ak niečo, čo vydáte, aj žijete, je potom jednoduchšie komunikovať to kníhkupcom, médiám, ale aj samotným čitateľom. Tento rok som spoznala Lenku Mančíkovú, ktorá ma v júli oslovila, či by som jej neporadila ohľadom vydania jej knihy o kvásku. Netrvalo dlho a dohodli sme sa, že to vydá v NOXI. Práca na tej knihe bola nesmierne zaujímavá, pretože to bola moja prvá kniha od slovenského autora. Bola to výzva! Lenka spolu s jej tímom mali určitú predstavu a ja tiež, ale musím povedať, že nakoniec sme sa krásne doplnili a na trh išla krásna kniha Kvások, ktorá bola po 2 týždňoch vypredaná. Momentálne ju prekladáme do češtiny.
Veľmi sa teším knihám od MUDr. Jonáša. Bol to tiež beh na dlhú trať, ale výsledkom sú už 2 knihy, ktoré majú fantastickú odozvu a v roku 2018 pripravujeme knihu Krížovka života, ktorú vydávame na Slovensku po 30 rokoch od 1.vydania v Čechách. Pripravujeme k tomu krásny program, o ktorom sa včas dozviete.

Ono je iné, ak ste niekde zamestnaná a neriešite financie, pretože viete, že vám každý mesiac cinkne výplata. Toto bola pre mňa najväčšia výzva – naplánovať všetko tak, aby bolo všetko ok a podnik „šliapal“. Občas som stúpila vedľa, ale z každého zlého kroku som si zobrala poučenie. Bola som typ, ktorý si myslel, že musí robiť všetko a delegovanie bolo pre mňa ako najhoršia nočná mora. Avšak podnikanie v dvoch krajinách a rodinu nie je jednoduché skĺbiť. Nechcela som prísť ani o jedno.

Ktorú knihu, ktorú si doposiaľ vydala, považuješ za srdcovú záležitosť? A ktorá je najpredávanejšia?

Najpredávanejšie sú určite Dukanova diéta, Bambuľkine dobrodružstvá, So šarmom Parížanky a Kniha radosti. Srdcová záležitosť - to je ťažšie. Milujem knihu Môj posledný výdych – neskutočný príbeh, ktorý bohužiaľ skončí smutne, ale tá kniha mi veľmi veľa dala. Ďalej Kniha radosti – rozhovory Dalajlamu a kňaza Desmonda Tutu fakt odporúčam. Samozrejme Svet prírodných antibiotík od Josefa Jonáša a Jiřího Kuchaře – to je povinná jazda v každej knižnici. No a v neposlednom rade kniha Kvások od aurorky Lenky Mančíkovej. Stretla som sa s veľa pozitívnymi ohlasmi. Dokonca aj s takými, že baby chceli kváskovanie zabaliť, pretože im to nešlo. Po prečítaní knihy to skúsili podľa rád a typov od Lenky a majú z cesta krásny balón (smiech).

Pečenie domáceho kváskového chleba je pre Kristínu výborným relaxom.

Tvoje vydavateľstvo prinieslo na slovenský trh knihu o hrdinke ešte z nášho detstva - Bambuľke. Tento titul na trhu dosť chýbal, pretože Bambuľkou žijú aj súčasné deti. Ako vznikol tento nápad?

Nápad mala Janka Mišíková, ktorá si myslela, že tento titul bude mať úspech a mala pravdu! Kniha vyšla v 1.vydaní už v roku 2008. Bambuľka je nesmrteľná. Ja osobne mám veľmi rada knihu aj samotný seriál. A aj moja staršia dcéra vyrastala na Bambuľke.

Viem o tebe, že vo voľnom čase sa venuješ pečeniu z kvásku, je to Tvoja srdcovka a zrazu vydávaš knihu o kváskovaní. Náhoda?

Náhody podľa mňa neexistujú! Keď ma Lenka oslovila, že by rada vydala knihu o kvásku, srdce mi poskočilo. V tom čase som už bola „závislá“ na pečení z kvásku. Vtipné je, že dovtedy som nikdy nič z kysnutého cesta neupiekla. No a nakoniec som piekla s Lenkou u Kamily Magálovej v Tajomstve mojej kuchyne kváskovú bábovku s makom a slivkami. Ak sa knihe venujete, je tam pozitívna energia a žiadny negatívny stres, tak to prinesie svoje ovocie. O knihu bol neuveriteľný záujem už v predpredaji medzi čitateľmi, ale aj medzi novinármi. To je vždy pocit, ktorý neuveriteľne zahreje pri srdci nielen autora, ale aj vydavateľa, keď je o knihu záujem.

Biznis s knihami – je na Slovensku ťažké živiť sa vydávaním kníh?

Asi záleží na tom, čo si pod pojmom „živiť“ človek predstavuje. Každá kniha je však risk. Väčšinou nevieš, ako a či sa vôbec bude predávať. Niekedy dáš do toho maximum a výsledok nie je taký, aký si očakávala. Inokedy zase prekvapí kniha, ktorú si držala vo výrobe, pretože si sa bála výsledku a ono to je nakoniec bomba. Uvedomila som si však, že netreba tlačiť na pílu. Ak to myslíš dobre, dobre to aj dopadne. Takže, ak je rok lepší, treba si ho užiť, a ak je horší treba sa uskromniť.

Kristína dokázala skĺbiť prácu s rodinou. Na fotke s dcérkami Nataškou a Hankou.

Čo plánuješ v roku 2018? Na čo sa môžu čitatelia tešiť?

Hneď začiatkom roka pripravujeme prvotinu Adely Jasenovcovej - Denník aktívnej matky s podtitulom S dvoma deťmi, psom a mužom, čo je stále preč, sa dá žiť. Ale ako? Ja si myslím, že dá a kniha vám povie ako :) Adel sa navyše stala mojou inštruktorkou jógy, z čoho mám neskutočnú radosť. Veľa žien má problém s inkontinenciou a o tom bude kniha od maďarskej autorky, ktorá je v tejto problematike odborníčka. Verím, že sa nám podarí usporiadať aj nejaké prednášky na túto tému. V apríli vydám pri príležitosti 30. výročia od 1.vydania knihu Krížovka života od MUDr. Josefa Jonáša. Čaká nás titul Autizmus, ktorý obsahuje sprievodcu a dva pracovné zošity pre rodičov a učiteľov, ktorí pracujú s týmito deťmi. Pre deti pripravujeme knižky o dievčatku, ktoré sa prvý krát stretáva s klamstvom a otázkou Čo, ak to nedokážem? Veľmi sa teším na knihu Detský mozog vysvetlený rodičom a mnoho ďalších. Najnovší „úlovok“ vydavateľstva je skutočný príbeh o nevidiacej sochárke Mariane Jánošikovej-Machalovej z pera Kataríny Kopcsanyiovej. Príbeh ako prvá čítal kolega a keď mi napísal, aby som hneď začala čítať vedela som, že to bude niečo úžasne. Úprimne som však nečakala, že to bude až také úžasné. No a pripravujeme ešte jedno prekvapenie. Prezradím len to, že ak máte radi bylinky a ich využitie v kuchyni, kúpeľni, lekárničke, tak táto kniha nemôže u vás chýbať.

Každá kniha je však risk. Väčšinou nevieš, ako a či sa vôbec bude predávať. Niekedy dáš do toho maximum a výsledok nie je taký, aký si očakávala. Inokedy zase prekvapí kniha, ktorú si držala vo výrobe, pretože si sa bála výsledku a ono to je nakoniec bomba. Uvedomila som si však, že netreba tlačiť na pílu. Ak to myslíš dobre, dobre to aj dopadne. 

Blížia sa Vianoce. Je ťažké nájsť pre majiteľku vydavateľstva dobrú knihu? Je práve kniha darček, po ktorom túžiš? Nemáš ich počas roka "dosť"?

Kniha vždy poteší, ale úprimne momentálne som zavalená množstvom rukopisov, takže ak mám chvíľku, veľmi rada si pozriem nejaký dobrý seriál :) Láske ku knihám však učím aj moje deti, takže keď majú sviatok, sú Vianoce alebo len tak pre potešenie, kniha nesmie chýbať. Darčeky akékoľvek milujem, ale odkedy mám deti, najväčšiu radosť mi robí, keď vidím ako sa tešia z darčekov, ktoré dostanú. Inak z pôvodnej literatúry milujem Kariku – naposledy som čítala Trhlinu. Ak ste nečítali určite tak urobte. Fantázia!

Foto: archív K. Královej

 


Pred tromi rokmi som sa stala mamou. Myslela som si, že materstvo bude ospalé a oddychové obdobie. Ako veľmi som sa mýlila! Za tie tri roky, čo som bola s mojou Emkou doma, som stretla neskutočne veľa inšpirujúcich žien. Žien, ktoré robia to, čo ich baví, a ktoré to robia sakra dobre :) Rozhovory s nimi vám budem prinášať na www.onavie.sk
Jana Túry

Podobné články

O tebe

Jana Jurčenko: Nebolo dňa, aby som módu neriešila

Zdroj: redakcia

Jana Jurčenko získala pred sviatkami Oscara za módu. Osobne si ho prevzala počas slávnostného galave...

O tebe

Cutman Matúš Dudo: Vždy ma lákalo pomáhať ľuďom

Zdroj: Matus Dudo

Boli ste už na nejakom profesionálnom fighterskom galavečeri? Ak áno, určite ste si všimli, že okrem...