O tebe

Katka Ilkovičová /Kresky/: Ak vás niečo baví a veríte tomu, tak sa ľahko nevzdáte

Katka Ilkovičová /Kresky/: Ak vás niečo baví a veríte tomu, tak sa ľahko nevzdáte Počet fotiek v galérii: 12

Ako to už býva zvykom, veľa dobrých nápadov prichádza neohlásene a nečakne - jedným z nich sú designové dočasné tetovačky, vymyslené, nakreslené a vytlačené na Slovensku a nesú názov Kresky. Milujú ich deti i dospelí a prečo? Spýtali sme sa dám, ktoré ich majú na svedomí - ilustrátorka a grafická designérka Katka Ilkovičová a Petra Vancová.

Povedzte nám niečo o tom, ako a kedy to celé začalo.. prečo ste začali s kreskami?

Petra: Nápad prišiel na jar v roku 2015. Od prvej myšlienky po náš prvý predaj na Trnavskom rínku prešlo niečo málo viac ako dva mesiace. Dnes sa mi to zdá veľmi krátka doba, vtedy sme stihli urobiť prieskum trhu, konkurenice, osloviť tlačiarov z rôznych krajín, vyskúšať ich vzorky, urobiť milión rozhodnutí a rozbehnúť to. Dnes to hodnotíme tak, že sa nám na začiatku podarilo urobiť si dobré základy, z ktorých doteraz ťažíme.

Bolo náročné vymyslieť názov? Ako ste sa k nemu dopracovali?

Katka: Nebolo to náročné, lebo sme mali so sebou víno :) a preto si už veľmi nepamätáme, ako vznikol názov. Ale mali sme zopár nápadov (už sme všetky zabudli) a vyhrali jednoznačne Kresky.

Čo všetko ponúkate vo svojom v portfóliu? Ktorá séria kresiek je najobľúbenejšia?

Petra: Ponúkame hlavne Katkine ilustované veci, ale máme aj veľa spoluprác s inými ilustrátorkami. Pracujeme aj s firmami, pre Martinus sme spravili knihomoľské, máme spoluprácu s časopisom pre deti Raketa alebo s designovým obchodom Kuráž v Prahe, ktorý dal dokopy svojich ilustrátorov. Sme otvorené hocičomu. Medzi najobľúbenejšie patrí určite Slovakiagift, čistá duša, Na lúke a detské.

Katka Ilkovičová

Katka: Kresky nie sú zatiaľ biznis na plný úväzok, preto sa to dá skĺbiť aj s rodinným životom. Ja sa venujem okrem toho aj vlastným projektom – ilustrácii. Pomáha mi rodina a pracujem len na niekoľkých vybraných veciach, ktoré mi „sadnú“ do kalendára. Snažím sa vyberať si zaujímavé veci a spolupracovať s fajn ľuďmi.

Petra Vancová

Kde beriete inšpiráciu - na nové kresky? A kto ju následne zhmotní do finálneho designu?

Katka: Je to vždy iné. Ak sa nám pozdáva nejaká téma, tak niečo nakreslím a spolu vyberieme finálne motívy, ktoré budú na Kreskách. Otravujeme s tým aj kamošov a rodinu :) Ale niekedy oslovíme ľudí, ktorých prácu uznávame, či by pre nás nespravili svoj dizajn a obohatili ním naše portfólio.

Venujete sa kreskám na plný úväzok alebo len v rámci svojho voľného času?

Petra: Kresky zatiaľ nikdy neboli pre nás na plný úväzok. Máme ich popri iných aktivitách, materskej a ďalšej práci.

Pre koho sú kresky určené? Vaši najčastejší zákazníci sú skôr deti, či dospelí?

P: Máme pocit, že najčastejšie ich kupujú mamy pre svoje deti a mladé ženy alebo dievčatá. Ale naozaj sa medzi našimi zákazníkmi nájde z každého rožka troška.

 

Ako si hľadáte zákazníkov? 

Petra: Sme na Facebooku a Instagrame. Kresky sú designový produkt, dajú sa s nimi robiť pekné fotky, takže je na čo sa pozerať. Chodíme aj na trhy, osobné stretnutia so zákazníkmi sú na nezaplatenie, len sme ich teraz troška obmedzili kvôli bábätkám.

Robíte kresky aj na zákazku? V prípade, že by mal niekto záujem o špeciálnu edíciu, viete mu vyjsť v ústrety?

Petra: Na túto otázku odpovedáme aj niekoľkokrát za týždeň, ale na zakázku nerobíme. Tlačia sa sieťotlačou len vo veľkých množstvách.

Máte podnikateľský sen? Je spojený s kreskami?

Petra: Mám rôzne sny, neviem či by som niektoré nazvala podnikateľské. Kresky začali viac menej ako zábava, ale darí sa im a chceme, aby sa im darilo aj naďalej.

Čo sa týka ceny – veľa ľudí nevie oceniť „handmade“ výrobky, aké sú vaše reakcie?

Petra: Naši zákaznící to myslím vedia oceniť, kupujú opakovane. Mali sme minimum negatívnych reakcií. My tiež také veci kupujeme.

Čo pre vás znamená „nálepka slovenský výrobok“, ako to vnímate vy?

Katka: Je niekedy milé prekvapenie, prečítať si iný nápis než Made in China. Kresky tlačíme v regióne s vysokou nezamestnanosťou a o to väčšiu radosť z toho máme.

Čo chystáte na vianočný trh, resp. plánujete aktuálne nejaké novinky?

Petra: Mali sme v poslednej dobe viac noviniek, už sme ich dali von, aby sa všetko stihlo včas. Máme skvelú poetickú spoluprácu s čistou dušou, nežné Jednorožce, ilustrácie z knihy Marínka Somarinka a veselé autíčka od Majky Neradovej.

Ste matky a podnikateľky v jednej osobe, ako sa dá skĺbiť rodinný život so životom podnikateľky?

Katka: Kresky nie sú zatiaľ biznis na plný úväzok, preto sa to dá skĺbiť aj s rodinným životom. Ja sa venujem okrem toho aj vlastným projektom – ilustrácii. Pomáha mi rodina a pracujem len na niekoľkých vybraných veciach, ktoré mi „sadnú“ do kalendára. Snažím sa vyberať si zaujímavé veci a spolupracovať s fajn ľuďmi.
Petra: Dá sa to skĺbiť. Samozrejme záleží od typu podnikania a rodinného života. My to zatiaľ dávame, máme podporu a pomoc rodiny, vďaka za ne.

Vedeli by ste dať niekoľko tipov začínajúcim podnikateľkám „ako na to“, ako sa nevzdať pri prvom neúspechu?

Katka: Ak vás niečo baví a veríte tomu, tak sa ľahko nevzdáte. Je dobré mať otvorenú hlavu a hlavne na začiatku pracovať veľa a čo najrýchlejšie sa snažiť nápad aj zrealizovať. Aby sa príliš „neodležal“. Ale niekedy je dobré priznať si, že ste spravili všetko, čo ste vedeli, a naopak, vzdať sa :)

Petra: Od prvej myšlienky po náš prvý predaj na Trnavskom rínku prešlo niečo málo viac ako dva mesiace. Dnes sa mi to zdá veľmi krátka doba, vtedy sme stihli urobiť prieskum trhu, konkurenice, osloviť tlačiarov z rôznych krajín, vyskúšať ich vzorky, urobiť milión rozhodnutí a rozbehnúť to. 

Čo je podľa vás najťažšie na podnikaní?

Katka: Asi pre každého niečo iné. Mám pocit, že pre nás veci, ktoré sa týkajú samotných čísel a predaja. Nedá sa to zovšeobecniť.
Petra: Pre mňa čísla. Ďaňové obdobie nepatrí medzi môj najobľúbenejší čas v roku.

Aké je to pracovať v dámskom kolektíve? Nemáte problém dohodnúť sa?

Katka: Kolektív sme len my dve, no a zatiaľ sme v tejto našej dvojici vždy našli riešenie. Buď sa hneď zhodneme alebo sa striedame: raz ustúpi jedna a inokedy druhá.
Petra: V našom dámskom kolektíve je super. Sme veľmi vyvážené a kde treba sa dopĺňame.

Vysnívaná destinácia, kam by ste sa chceli ísť pozrieť?

Katka: Nemám vysnívanú destináciu. Chcela by som ísť na sever – Nórsko, Fínsko.
Petra: Destináciu nemám, ale chcem vidieť polárnu žiaru.

Máte nejaký idol vo vašom živote?

Katka: Konkrétny idol nemám. Snažím sa učiť od múdrejších, a ak sa dá, pracovať na veciach, ktoré sa dajú zmeniť.
Petra: Konkrétny nie, ale inšpirácia sa dá nájsť u mnohých ľudí.

Čo vás ženie vpred?

Katka: Asi nejaká tajná sila. To, že nás to baví, lebo spoznávame stále nových zaujímavých ľudí, ktorí niečo robia.

TIP TOP

♥ Jedlo ♥ K: Niečo rýchle, čo sa dá uvariť jednou rukou. Alebo všetko, čo navarí niekto iný.
P:Katka to napísala úplne presne. Súhlasím s každým písmenom.
Kniha ♥ K: Akákoľvek, na ktorú si nájdem čas. Momentálne Italo Calvino - Neviditeľné mestá. Je to pre mňa nový zážitok z čítania, lebo na to, aby ste si pozreli ilustráciu, musíte rozrezať strany.
P: Špeciálnou kategóriou sú teraz pre mňa detské knihy. Sú také krásne, že mám vážny problém sa udržať na uzde keď ich vidím v kníhkupectve. A veľmi často sa ani neudržím.
♥ Kaviareň ♥ P:Všetky kde majú kávu, veľa kávy. (a koláč)
♥ Aplikácia ♥ K: Aplikácie momentálne neriešim, jedine navigáciu, tá vždy pomôže.
P: Mne sa pokazil displej na mobile, takže môžem len telefonovať. Je to veľmi oslobodzujúce byť dlhodobo offline počas dňa, už som na to aj zabudla. Ale uz si ho idem dať opraviť, tak hádam si ten pocit dokážem udržať aj naďalej. Ináč mám rada Waze, veľmi šikovná vecička.
 
Zdroj foto: archív Katka, Petra, Kresky (daviddoros)

Podobné články

O tebe

Jana Jurčenko: Nebolo dňa, aby som módu neriešila

Zdroj: redakcia

Jana Jurčenko získala pred sviatkami Oscara za módu. Osobne si ho prevzala počas slávnostného galave...

O tebe

Cutman Matúš Dudo: Vždy ma lákalo pomáhať ľuďom

Zdroj: Matus Dudo

Boli ste už na nejakom profesionálnom fighterskom galavečeri? Ak áno, určite ste si všimli, že okrem...