O tebe - V biznise

Marianna Fajnorová: Naučila som sa, že dievčenské sukne sa prosto musia točiť!

Marianna Fajnorová: Naučila som sa, že dievčenské sukne sa prosto musia točiť! Počet fotiek v galérii: 4

Videla som perfektné korunky, ktoré keď zbadáte, poviete si, že ich musíte svojmu dieťaťu/vnúčaťu/súrodencovi určite zaobstarať (ale asi len do určitého veku) a stavím sa, že ste ich niekde zahliadli aj Vy. Aj „knedle“ koláčovej som v nich videla a boli perfektné. A potom jedného dňa, rozhodla som sa, že pôjdem na jeden seminár a hľa....tam sama autorka Lovely Little Something....a zistila, že to nie sú len korunky pre kráľov a kráľovné, ale je toho omnoho viac....tak a ďalej už nebolo o čom :) chcela som vedieť viac...prečítajte si na minútku s... Mariannou Fajnorovou

Povedzte nám niečo o tom, ako to celé začalo..prečo ste sa rozhodli venovať výrobe vecí pre detičky?

Začalo sa to veľmi nevinne a nenápadne. Mojmu nastaršiemu synovi (vtedy 7-ročnému) sa roztrhla kartónová korunka, ktorú si vyrobili na výtvarnom krúžku a bol z toho veľmi smutný. A tak som vytiahla náš starý rodinný šijaci stroj a z látok, ktoré mi zostali z môjho pubertálneho tvorenia, som mu jednu ušila. Bola na gombík a máme ju dodnes. Vtedy v nej aj spával. Fungovalo to. A tak som ušila korunku aj druhému synovi, ktorý mal dva roky. A aj v jeho prípade to zafungovalo. Boli šťastní-prešťastní. Postla som fotku na facebook a vtedy sa to celé začalo valiť. Objavila som čaro patchworkových dizajnérskych látok a načisto ma to pohltilo.

A prečo „Lovely Little Something“? Je to také milé :)

Keď som rozmýšľala, ako toto moje nové dieťa pomenovať, vedela som, že to bude niečo farebné, hravé, miestami šibnuté, ale vnemala som pocit, že to má nejaké konkrétne meno, prosto „niečo malé, milé“. A bolo to správne intuitívne rozhodnutie. Časom sa moja tvorba rozrástla na rôzne veci, ale stále to je to niečo, ten pocit, emócia.

Čo všetko ponúkate svojím zákazníkom?

Popri korunkách som sa venovala mackom, snažila som sa zdokonalovať strihy, vychytať bezpečnostné prvy. Najmladší syn bol vtedy bábätko, preto som bola veľmi opatrná. Mackovia sú mojou srdcovou záležitosťou doteraz. Teším sa z každého jedného dokončeného, lebo každý je iný, každý má iný výraz a tvár. Venujem sa patchworku, oblečeniu pre deti a ženským sukniam, šatám a taškám. Je toho veľa. Výhradne používam 100 % bavlnené dizajnérske látky, najmä americkej produkcie.

O aký sortiment je najväčší záujem?

Štatistiku nemám, ale korunky a mackovia sú pre deti top. Vymýšľam interaktívne hracie deky s rôznymi motívami, ktoré hrkajú, šuštia, pískajú. Väčšinou na objednávku a aaj menom dieťatka, to je darček od narodenia a pamiatka na celý život, o tie je veľký záujem. A vílové šaty s krídlami :) A dámske sukne, ktoré majú môj špecifický rukopis. Tam už viem, že ak si niekto objedná prvú sukňu, bude potrebovať aj ďalšie :)

Keď som rozmýšľala, ako toto moje nové dieťa pomenovať, vedela som, že to bude niečo farebné, hravé, miestami šibnuté, ale vnemala som pocit, že to má nejaké konkrétne meno, prosto „niečo malé, milé“. 

A čo sa týka farebnosti a materiálu, z ktorého vyrábate? O čo je záujem, čo preferujete..

U mňa je to čím farebnejšie, tým lepšie. Dôležité je farby nakombinovať tak, aby výsledný efekt bol dobrý. Robím zo 100 % bavlnených látok prémiovej kvality, ktoré sú stálofarebné, rada ich dopĺňam tylom, pom-pom, krajkami, pierkami, stužkami...Deti majú radi hrkátka, pískatka, šušťátka, hracie strojčeky s melódiou. Naučila som sa napríklad, že dievčenské sukne sa prosto musia točiť! To je veľmi dôležité :)

Kde beriete inšpiráciu?

Inšpirujú ma samotné látky, už pri ich výbere tuším, čo z nich bude, kričia na mňa: ja budem sukňa, ja macko!

Kam až sa dostali vaše vecičky? Sledujete ich cestu?

Geograficky okrem Európy viem o Južnej Amerike – Argentína, Peru, Uruguaj, potom USA, Canada, NZ, Australia, dvaja mackovia cestovali do Cape Town, jeden do Nórska a asi som aj niečo zabudla :) Väčšinou prostredníctvom niekoho, kto už moju tvorbu pozná a považuje to za dobrý darček.

Koľko „prototypov“ ste vytvorili, kým ste si povedali, že práve toto je ten „top“, ktorý je určený na predaj?

Veľa, môj zmysel pre dokonalosť je aj mojou nočnou morou. Ale ten výsledok potom stojí za to a ja som sama vnútorne spokojná a nemusím sa hanbiť, alebo mať výčitky, že som niečo zanedbala.

Čo chystáte na leto? Máte nejaké novinky v rámci vášho sortimentu?

Na leto chystám dvojmesačné prázdniny s našimi troma mušketiermi. Už viem, že veľa toho neurobím, lebo budeme pri vode, na výletoch, doma malovať a užívať si leto. Ale beriem so sebou skicár a moje milované farbičky a gelové perá. Keď už budem mať po pár dňoch pocit, že je dosť niečnerobenia, chcela by som pracovať na novej vlastnej kolekcii dizajnov látok inširovaných detvianskou výšivkou krivou ihlou a ak sa to podarí, v októbri by mohla ísť do tlače.

Pre mňa to bolo nájsť ten balanc medzi chcem a musím. Ak to rozdelím do dvoch častí – tvorba na objednávku, na mieru je istý príjem, ten ma živí a tvorba, ktorú robím popri tom je dôležitá pre moju vnútornú slobodu. A tak sa stane, že narobím 30 rôznych krásnych mackov, chodím sa s nimi rozprávať a časom sa nájde presne ten, pre koho sú určení. 

Venujete sa Lovely Little Something na plný úväzok alebo len v rámci svojho voľného času?

Už šiesty rok je Lovely Little Something môj „fulltime job“, som zamestnaná, mám firemné auto polepené mackami :)

Aké máte plány, kde sa chcete vidieť o pár rokov? Je to podnikanie s „L_L_S“? Alebo je to len chvíľková záležitosť?

Čas ukázal, že je to podnikanie. Za tie roky som si vytvorila milú skupinu ľudí, ktorí sa ku mne radi vracajú, ja im plním priania, oni sú spokojní a odporúčajú ma ďalej. Je to krásny obojstranný vzťah a veľmi si ho vážim.

Čo je podľa vás najťažšie na podnikaní?

Pre mňa to bolo nájsť ten balanc medzi chcem a musím. Ak to rozdelím do dvoch častí – tvorba na objednávku, na mieru je istý príjem, ten ma živí a tvorba, ktorú robím popri tom je dôležitá pre moju vnútornú slobodu. A tak sa stane, že narobím 30 rôznych krásnych mackov, chodím sa s nimi rozprávať a časom sa nájde presne ten, pre koho sú určení. Veľmi dôležité je stanoviť si cenu svojej práce, svojho nápadu a tvorby. Okrem toho, podnikanie, také to slušné a poctivé je u nás ťažká vec.

Ako si hľadáte zákazníčky?

Mám svoj virtuálny obchod na handmade portáloch na Slovensku a v zahraničí, fanpage a párkrát do roka sa zúčastňujem dizajn marketov.

Máte nejaký idol vo Vašom živote? Ale i v rámci výroby roztomilých vecí pre deti?

Ani nie.

Čo Vás ženie vpred?

Hlava plná nápadov a snaha o ich realizáciu.

Ostáva Vám čas na nejaké hobby? 

Toto jedno hobby mi úplne stačí :).

TIP TOP

♣ Jedlo ♣ Môj úplný top sú ryby a morské plody. A vietnamská kuchyňa :)
♣ Kniha ♣ Pri posteli mám slušnú kôpku rozčítaných kníh, ale vždy, keď sa dostanem do postele, vypne ma :)
♣ Kaviareň ♣ Úprimne, ja nie som veľmi kaviarenský typ, ale rada sa vraciam do Štiavnice a jej kaviarní.
♣ Kozmetika ♣ Nuxe a Jean Paul Gaultier
♣ Film ♣ Life of Pi
♣ Vychytávka ♣ Pre mňa je vychytávkou nová kolekcia látok od Phillipa Jacobsa, vôňa od Jil Sander Sun Shake a nové letné Melissky Solar Salinas :)

Lovely Little Something nájdete aj tu:

https://www.facebook.com/LovelyLittleSomething/
https://www.instagram.com/mariannafajnorova/

A niečo milé malé pekné si kúpite aj tu: http://www.sashe.sk/L_L_S

 

Podobné články

O tebe

Jana Jurčenko: Nebolo dňa, aby som módu neriešila

Zdroj: redakcia

Jana Jurčenko získala pred sviatkami Oscara za módu. Osobne si ho prevzala počas slávnostného galave...

O tebe

Cutman Matúš Dudo: Vždy ma lákalo pomáhať ľuďom

Zdroj: Matus Dudo

Boli ste už na nejakom profesionálnom fighterskom galavečeri? Ak áno, určite ste si všimli, že okrem...