O tebe - V biznise

Zuzana Pintérová: Táto práca pre mňa znamená viac ako podnikanie

Zuzana Pintérová: Táto práca pre mňa znamená viac ako podnikanie Počet fotiek v galérii: 14

Je jednou z tých, ktorí robia to, čo milujú a do práce sa prídu odreagovať a zabudnúť na stresy, či problémy. Keď nepracuje, cestuje a cestuje veľa, ale len cez Vianoce a mimo sezóny, pretože počas sezóny ju poznáte ako inštruktorku Zuzku, ktorej rukami prešlo už viac ako 500 spokojných detičiek a ich mamičiek. Prečítajte si o Zuzke Pinterovej alebo o majiteľke plaveckého klubu Aquababy.

Ako si sa dostala k plávaniu pre detičky?

Keď som mala asi 10 rokov rodičia ma prihlásili na plavecký krúžok. Vtedy neexistovalo niečo ako aquababy, resp. sa to k nám zo sveta nedostalo. A už sa to so mnou ťahalo až doteraz. Dvojfázové tréningy denne, plavecké súťaže, vysoká škola so športovým zameraním, trénerská prax, až som sa rozhodla svoj sen naplniť a otvoriť vlastnú prevádzku, zameranú na športové aktivity pre najmenšie detičky.

Je potrebné nejaké špeciálne vzdelanie na vedenie kurzov plávania s malými deťmi? Ako dlho vedieš kurzy?

Trénovaniu detí sa venujem vyše 10 rokov. Začala som ešte vo svojom materskom klube, kde som po skončení môjho tréningu, odovzdávala skúsenosti budúcim šikovným malým plavcom. Môj názor je, že pracovať s deťmi môže ktokoľvek, kto má k tomu vzťah bez ohľadu na vzdelanie. To viem z vlastných skúseností pri výbere svojich inštruktorov. Dnes však nový zákon o športe neumožňuje pracovať s deťmi bez potrebnej licencie a vzdelania.

Už sa neviem dočkať novej sezóny, keď privítame nových drobcov, tí moji pokračujúci plavci povyrastú, z bábätiek budú zrazu dievčence a chlapáci (áno, za 2 mesiace badať obrovské zmeny). Chystám mnohé novinky - kurzy pre budúce mamičky AQUAPRENATAL, v centre pribudnú Montessori dielničky a privítame u nás aj nové šikovné inštruktorky.

Vieš zrátať, koľko detí už prešlo tvojimi rukami, resp. vašimi kurzami?

Som veľmi rada a hrdá na to, že môžem uviesť celkom vysoké číslo, čo svedčí o spokojnosti mojich klientov. Teším sa každému novému plavcovi, ale ešte viac si vážim, že maminky po ukončení kurzu predlžujú tento o ďalšie a ďalšie. Mojimi rukami prešlo už vyše 500 dečičiek od veku troch mesiacov.

Od akého veku je možné a vhodné začať s deťmi plávať?

„Plávať“ s detičkami je možné od narodenia. Začíname aktivitami vo vaničke a po ukončení tretieho mesiaca deti môžu navštevovať špecializované bazény pre túto činnosť.

Všade sa hovorí, že bábätká môžu plávať od troch mesiacov, v čom spočíva plávanie najmenších detí?

Najdôležitejšie je v tomto veku utožovať vzťah maminka s dieťaťom v prostredí, ktoré je bábätku známe od vnútromaternicového života – vo vode, kde sa cíti bezpečne a ako bonus má pri sebe človeka, ktorý mu je najbližší a najviac mu dôveruje. V tomo veku je pre mňa ako inštruktorku najdôležitejšie naučiť mamičku správnej manipuláciii dieťatka vo vode. Hodiny sú plné relaxácie, oddychových polôch a aktivít, ktoré umožňuje psychomotorický vývin dieťatka v tomto veku. Už v tomto útlom veku deti prichádzajú do kontaktu s rovesníkmi, čo má veľký vplyv na neskoršiu pozitívnu socializáciu.

Kedy môžeme pozorovať prvé úspechy bábätiek? Od akého veku je dieťa schopné preplávať samostatne nejakú vzdialenosť?

Každý deň dieťatko dosahuje svoj úspech. Pre mňa jeho úspech znamená každý úsmev, úškrn, dokonca aj plač, pretože aj ten je dôležitým komunikačných prostriedkom dieťaťa. Mnoho rodičov mi na prvej hodine kladie otázku, kedy sa ich dieťa naučí plávať a to má iba tri alebo štyri mesiace. Je to pre mňa úsmevné, ale napriek tomu chápem reakcie rodičov. Rovnako ako každá iná schopnosť človeka je to veľmi individuálne, kedy sa dieťa naučí plávať. Svoje prvé metre dieťa dokáže odplávať už v dvoch rokoch. Dokáže mať prirodzený rešpekt k vode, zadržať dych, či splývať na hladine. Aj tu je však dôležitá pravidelnosť a trpezlivosť.

Veľa ľudí tvrdí, že je to momentálny boom, je to naozaj tak? Čo môže dieťa získať plávaním?

Áno, ako majiteľka klubu môžem potvrdiť, že aquababy je teraz naozaj populárne. Maminky na materskej dovolenke navštevujú miesta, kde sa spolu stretávajú a odovzdávajú si skúsenosti a rady. Je vedecky dokázané, že plávajúce detičky sú menej choré, lepšie spinkajú, papajú, lepšie sa zaraďujú neskôr do kolektívu a samozrejme pri neskoršej plaveckej výučne nadobudnú potrebné zručnosti rýchlejšie.

Ako dlho by malo dieťa plávať, resp. navštevovať kurzy, aby to malo nejaký efekt?

Samozrejme ako pri každej inej činnosti, kde chceme dosiahnuť progres je efektívne navštevovať kurzy čo najdlhšie, pričom pri priebehu kurzov sa na tento progres prihliada. Myslím si, že aj mamičky pozorujú prvé pozitívne zmeny už pri ukončené prvého cyklu, čo sú spravidla dva mesiace.

Som veľmi rada a hrdá na to, že môžem uviesť celkom vysoké číslo, čo svedčí o spokojnosti mojich klientov. Teším sa každému novému plavcovi, ale ešte viac si vážim, že maminky po ukončení kurzu predlžujú tento o ďalšie a ďalšie. Mojimi rukami prešlo už vyše 500 dečičiek od veku troch mesiacov.

Bábätká, ale už aj väčšie detičky sa pravidelne stretávajú s „kamošmi“, ako na nich vplýva plávanie? Predsa – nové podmienky voda, pohyb, kolektív…

Z vlastných skúseností vnímam, že dôležitejšie ako samotné plávanie a pobyt vo vode je kontakt dieťaťa so svojimi rovesníkmi. Súčasťou každého dobrého plaveckého centra by mala byť aklimatizačná miestnosť (detský kútik), kde spolu detičky trávia po plávaní dostatok času. Napapajú sa tam, pohrajú sa s kamarátmi a dokonca aj pospinkajú. Ten spánok je tuším najväčší bonus našej činnosti pre mamičky. :)

Všetci rodičia dbajú na to, aby svojim deťom dali to najlepšie a obzvlášť i pri takýchto aktivitách, ako je plávanie. Mohla by si stručne zhrnúť hlavné zásady plávania malých detí?

Nikde vo svete sa podľa mojich doterajších skúseností nedbá na hygienické zásady pri vykonávaní plávania dojčiat a batoliat, tak ako na Slovensku. Čo je na jednej strane dobré, ale všetko s mierou. Sterilné prostredie dieťatko určite neobrní a neposilní jeho imunitu.
Čo sa týka tých zásad, medzi najdôležitejšie patrí absolútne bezproblémová voda. Voda musí byť zo strany mikrobiologického, ako aj chemického pre deti adekvátna. Na to si Regionálny úrad verejného zdravotníctva potrpí, a pravidelne odoberá vzorky z bazénov, kde sa s bábätkami pláva. Voda v bazénoch musí byť recilkulovaná a pravidelne vymieňaná s teplotou okolo 31 stupňov. Naše pomôcky, hračky, prebaľovacie pulty musia byť dennodenne dezinfikované.

Máš skúsenosti aj s mentálne či fyzicky hendikepovanými deťmi? Mali ste už také v kurzoch? Ako na ne plávanie vplývalo?

Momentálne máme v kurzoch niekoľko detičiek s Downovým syndrómom, ale pracujeme s nimi úplne rovnako ako s deťmi zdravými. Ani by ma nenapadlo spraviť pre ne špeciálnu skupinu a špeciálne sa im venovať. Rozdiely z hľadiska psychomotoriky nebadám vôbec, samozrejme to súvisí ešte aj s vekom, keďže sú to ešte len bábätka. Sú vnímavé, aktívne sledujú každý nový podnet, ide im to jednoducho výborne.

Máš dve prevádzky v Senci a v Komárne - ako dlho už funguje Aquababy?

Áno, momentálne sú to dve prevádzky, ktorým sa veľmi teším. Možno si niekto kladie otázky, prečo práve tieto mestá. Však sú od seba dosť vzdialené. Obe majú pre mňa citovú hodnotu. V Komárne som sa narodila, vyrastala, mám tu stále domov, rodičov a hlavne kamarátky z detstva, ktoré sú teraz na materskej a je to príležitosť opäť s nimi nadviazať kontakt. A Senec, resp. Bratislava je môj nový domov, kde mám prácu, nový domov. Moje bábätko – AQUABABY existuje približne 2 roky, aj keď predtým som vystriedala množstvo klubov, kde som trénovala a naberala potrebné skúsenosti.

Keď sa pozrieš späť, zmenila by si niečo na svojich krokoch?

Určite by som sa pustila skôr do podnikania. Málo si verím, chýba si v tejto sfére správne sebavedomie a dlho som sa odhodlávala.

Čo je podľa teba najťažšie na podnikaní?

Možno teraz niekto prekrúti očami, ale táto práca pre mňa znamená viac ako podnikanie, ktoré by malo zarábať. Moji blízky vedia, že napriek tomu, že som prvé (a aj ďalšie) faktúry platila zo svojich úspor, nikdy som nestratila chuť do roboty. Však práca s detičkami nie je práca, je to dar, keď sa môžem ísť do roboty odreagovať, zabudnúť na stresy, problémy. Mnoho ľudí mi práve takúto robotu závidí. A veru majú mi čo závidieť. :))
Ja viem, že maminky dajú aj posledné peniaze na svoje dieťa a chcú pre neho to najlepšie. Pre mňa je to najväčšia odmena, keď nadobudnú pocit, že práve AQUABABY je to, čo robí ich dieťa šťastným a spokojným.

Máš nejaký idol vo svojom živote?

Jednoznačne svojich rodičov. Aj keď to so mnou v živote nemali ľahké, vždy ma podporovali v tom, čo ma robilo šťastnou. Aj keď mám pomaly 30, vždy sa pri nich cítim ako dieťa a aj si to patrične užívam.

Však práca s detičkami nie je práca, je to dar, keď sa môžem ísť do roboty odreagovať, zabudnúť na stresy, problémy. Mnoho ľudí mi práve takúto robotu závidí. A veru majú mi čo závidieť. :))

Čo ťa ženie vpred?

Pocit, že sú na mňa hrdí moji blízky. Dosť to pre mňa znamená.

Čo robíš vo voľnom čase?. Ostáva ti čas na nejaké hobby?

Ach, no toho voľného času, času pre seba veľa nemám. Ale v poslednom čase sme si s priateľom obľúbili cestovanie po svete. Prešli sme tak Srí Lanku, Filipíny, celú Indonéziu, Malajziu, Vietnam, Sumartu. Väčšinou cestujeme počas vianočných sviatkov a v lete, kedy sú brány Aquababy zatvorené. A ešte sa riadim heslom: „Od zajtra začnem behať, od zajtra začnem korčulovať, prihlásim sa na poledance", ale popravde ešte ten zajtrajšok neprišiel. 

Ako si strávila leto? Chystáš nejaké novinky na jeseň?

Celé leto som precestovala. Navštívili sme Kambodžu a Vietnam, kde sme nevynechali skoro ani jedno miesto nepreskúmané, ale už sa neviem dočkať novej sezóny, keď privítame nových drobcov, tí moji pokračujúci plavci povyrastú, z bábätiek budú zrazu dievčence a chlapáci (áno, za 2 mesiace badať obrovské zmeny). Chystám mnohé novinky - kurzy pre budúce mamičky AQUAPRENATAL, v centre pribudnú Montessori dielničky a privítame u nás aj nové šikovné inštruktorky, ale o tom sa príďte presvedčiť k nám :)

TIP TOP

♥ Jedlo ♥ Všetko sladké. A nech je toho veľa.
♥ Kniha ♥ Nie som typ, čo číta knihy. Skôr je to študijný materiál, rada sa vzdelávam v oblasti, kde chcem napredovať.
♥ Kaviareň ♥ V Bratislave je jedna kaviareň s reštauráciou pri hrade, volá sa Kafé Nervosa, kde chodím veľmi rada. Kedysi som tam pracovala ako čašníčka a odvtedy mi prirástla k srdcu. Inde už ani nejdem .
♥ Kozmetika ♥ Yves Roches (zbožňujem ju).
♥ Film ♥ Konkrétny typ nemám, ale s priateľom sme si v poslednom čase obľúbili francúzske komédie.
♥ Vychytávka ♥ Momentálne sa vytešujeme doma z ryžovaru. Túto vychytávku do kuchyne sme odkukali z našich ciest po Ázii. Uvariť dobrú ryžu je podľa mňa umenie, ale odkedy ho máme sa u nás robí najlepšia ryža.
♥Aplikácia ♥ Sports Tracker. Ani nie kvôli sebe, ale môj ocino je vášnivý cyklista, no dobre je to cyklomaniak (to je to správne slovo). Pomocou tejto aplikácie rada pozorujem, a aj on sa rád pochváli, aké trasy zdoláva.

Podobné články

O tebe

Jana Jurčenko: Nebolo dňa, aby som módu neriešila

Zdroj: redakcia

Jana Jurčenko získala pred sviatkami Oscara za módu. Osobne si ho prevzala počas slávnostného galave...

O tebe

Cutman Matúš Dudo: Vždy ma lákalo pomáhať ľuďom

Zdroj: Matus Dudo

Boli ste už na nejakom profesionálnom fighterskom galavečeri? Ak áno, určite ste si všimli, že okrem...