O tebe - V biznise

Lenka Babinová: Teší ma kreativita a voľnosť, ktorú mi podnikanie ponúka

Lenka Babinová: Teší ma kreativita a voľnosť, ktorú mi podnikanie ponúka Počet fotiek v galérii: 8

Predstavte si ten pocit - vychutnať si dobrú kávu v spojení s knihou, ale trochu inak. Ak si to neviete predstaviť, musíte navštíviť Prešov, aby ste to zažili :) To je práve to, čo sa snaží priniesť Prešovčanka Lenka Babinová Prešovčanom - rozšíriť ich obzory. Čítajte viac o podnikaní s kaviarňou Libresso Books & Coffee.

Prečo ste sa rozhodli otvoriť kaviareň?

Keďže som vyštudovala odbor cestovný ruch v Banskej Bystrici, ku kaviarňam a celkovo pohostinským zariadeniam som mala blízko. Utvrdila som sa v tom počas môjho pobytu v Kanade, kde som pracovala ako baristka v lokálnej kaviarni. Keď sa naskytla možnosť otvoriť si vlastný podnik v priestoroch pôvodného kníhkupectva, neváhala som.

Čo ju odlišuje od ostatných?

Odlišujeme sa najmä konceptom kníhkaviarne, ktorý je v Prešove ojedinelý. Snažíme sa mať v ponuke lokálne a vychytené produkty, zameriavame sa na kvalitu služieb a tiež začíname ísť cestou kaviarní „tretej vlny“ (ponuka alternatívnych metód prípravy kávy). Organizujeme rôzne druhy akcií (pozn. red. Science Café), ktoré sú vždy spojené s kultúrou a vzdelaním.

Povedzte nám niečo viac o Science Café..

Science Café je projekt,ktorý, ako už z názvu vyplýva, sa zameriava na priblíženie vedy laickej verejnosti v kaviarenských priestoroch. Je to o tom, že si prizveme odborníka z akejkoľvek oblasti a ten sa snaží priblížiť problematiku zákazníkom, ktorí nemusia byť z danej oblasti. Toto spojenie sa nám osvedčilo a badať, že ľudia o takúto formu strávenia svojho voľného času majú záujem.

Akých ľudí ste už privítali počas týchto podujatí a koho by ste chceli „dotiahnuť“ na tieto podujatia – osobnosť...ktorá by mnohým „splnila sen“

Zatiaľ sme oslovovali odborníkov z okolia Prešova a Koších, ktorých prácu tak chceme takisto zviditeľniť. Výber hostí ma na starosti môj priateľ, preto by táto otázka mala smerovať skôr na ňho..mne by sa páčilo, ak by sme mali ešte viac mladých cieľavedomých „vedcov“, ktorí by boli inšpiráciou pre mladých v Prešove.

Podnikanie

Stali ste sa finalistkou súťaže Podnikateľka Slovenska. Ako hodnotíte túto súťaž a aké sú vaše pocity z účasti?

Súťaž hodnotím pozitívne, nakoľko dáva priestor a hodnotí ženy, ktoré sú v dnešnej dobe rovnako úspešné ako muži. Mala som možnosť sponať úžasné ženy a ich príbehy. Bolo tam veľa pozitívnej energie a zároveň to bola pre mňa veľká pocta byť vo finále vzhľadom na môj vek a dĺžku podnikania.

Áno, podnikáte necelé dva roky, ako to vnímate s odstupom času? Zmenili by ste niečo na svojich krokoch?

Zatiaľ neprešla taká doba, aby som to vedela povedať s určitosťou, no moja práca ma baví a doteraz to vôbec neľutujem, hoci podnikanie v tejto oblasti v Prešove nie je jednoduché.

Čo konkétne vás baví, resp. na ktorú časť vášho podnikania ste najviac hrdá?

Najviac ma teší kreativita a voľnosť, ktorú mi podnikanie ponúka a s tým mám spojené vytváranie konceptu, priestoru, zladenie kombinácie kaviarne, kníhkupectva a organizáciu špecifických podujatí.. Snáď na toto celé môžem byť aspoň trošku hrdá..

Zažili ste vo svojej kariére i takú na prvý pohľad beznádejnú situáciu, že by ste si povedali, že nikdy viac, končíte s podnikaním, ale zvedavosť a túžba objavovať bola väčšia a opäť ste do toho „spadli“?

Zatiaľ som v podnikaní stále nováčik, takže vyslovene takúto situáciu som nezažila, hoci keď je slabšie obdobie a ľudí je menej, nevyhnem sa aj takým myšlienkam. Na reálne zvažovanie skončenia s podnikaním si myslím je príliš skoro.

Odlišujeme sa najmä konceptom kníhkaviarne, ktorý je v Prešove ojedinelý. Snažíme sa mať v ponuke lokálne a vychytené produkty, zameriavame sa na kvalitu služieb a tiež začíname ísť cestou kaviarní „tretej vlny“ (ponuka alternatívnych metód prípravy kávy). Organizujeme rôzne druhy akcií, ktoré sú vždy spojené s kultúrou a vzdelaním.

Vedeli by ste dať niekoľko tipov začínajúcim podnikateľkám „ako na to“, ako sa nevzdať pri prvom neúspechu?

Za každých okolností si treba povedať, že môže byť aj horšie :) Samozrejme, že nastanú aj kritické momenty a treba si zvážiť, či to čo robím má zmysel - nielen pre môj osobný pocit, ale aj z ekonomického hľadiska. A každopádne tomu treba dať čas, keďže nie každý druh podnikania sa ukáže ako ziskový po týždni, mesiaci, či roku..

O tebe 

Ostáva Vám čas na nejaké hobby? 

Toho času je naozaj veľmi málo, hlavne, keď človek s podnikaním ešte len začína. Snažím sa však vyhradiť si nejaký ten čas na moju rodinu, priateľov. Sem tam mi ostane čas na výlety, šport, kultúru :)

Vysnívaná destinácia, kam by ste sa chceli ísť pozrieť?

Veľmi ma láka Bretónsko a tiež Rumunsko. Čo sa týka krajín „za oceánom“, tak by som sa rada pozrela do Polynézie a opäť sa vrátila na skok do Kanady.

Najviac ma teší kreativita a voľnosť, ktorú mi podnikanie ponúka a s tým mám spojené vytváranie konceptu, priestoru, zladenie kombinácie kaviarne, kníhkupectva a organizáciu špecifických podujatí.. Snáď na toto celé môžem byť aspoň trošku hrdá..

Máte nejaký idol vo Vašom živote?

Nie som veľmi na idoly, snažím sa ísť svojou cestou, no iste ma inšpirujú príbehy ľudí, ktorí dosiahli úspech vo vede a potom tiež ľudia, ktorí sa venujú neziskovému sektoru a robia to s radosťou a odhodlaním.

TIP TOP

♠ Jedlo ♠ V Kanade som si veľmi navykla na sushi, ktorého sa neviem dojesť, no na Slovensku nie je veľa kvalitných reštaurácií tohto typu..Pre mňa však stále ostáva top môj obľúbený chlebík vo vajíčku - na ten nemá asi nič :)
Kniha ♠ Hoci mám kopec kníh dennodenne rovno pred nosom, nie vždy mi na ne ostáva čas...naposledy ma potešila kniha Tracyho Tiger od Williama Saroyana v nádhernom stvárnení vydavateľstva Artforum. Je to krásny príbeh, ktorý zaručene pohladí na duši.
♠ Kaviareň ♠ Pri mojej poslednej návšteve Piešťan som zašla do novootvorenej kaviarne Concept, ktorá predčila moje očakávania. Je to presne moja šálka kávy 
♠ Kozmetika ♠ Kozmetiku nepoužívam vo veľkej miere, nikam však nevyrazím bez BB cream 6in1 od Yves Rocher!
♠ Film ♠ Naposledy som si pozrela film od Quentina Tarantina Nehanební bastardi, ktorého humor a absurdita ma opäť veľmi pobavila.
♠ Vychytávka ♠ Momentálne je to jednoznačne aeropress! Jeho funkčnosť človek ocení hlavne na cestách, kedy si veľmi rýchlo a ľahko kdekoľvek pripraví kvalitnú šálku kávy!
♠ Aplikácia ♠ Nie som veľmi technický typ, a preto aj v tejto oblasti u mňa vyhrávajú appky zamerané na gps, či vyhľadávanie názvu práve prehrávanej pesničky/interpreta. Posledne som si stiahla appku „letgo“, ktorá ponúka možnosť zohnať secondhandové/bazárové veci priamo vo vašom okolí.

Podobné články

O tebe

Jana Jurčenko: Nebolo dňa, aby som módu neriešila

Zdroj: redakcia

Jana Jurčenko získala pred sviatkami Oscara za módu. Osobne si ho prevzala počas slávnostného galave...

O tebe

Cutman Matúš Dudo: Vždy ma lákalo pomáhať ľuďom

Zdroj: Matus Dudo

Boli ste už na nejakom profesionálnom fighterskom galavečeri? Ak áno, určite ste si všimli, že okrem...