O tebe

Petra Paštéková: Mahasi nie sú len šperky, sú to ženské talizmany

Petra Paštéková: Mahasi nie sú len šperky, sú to ženské talizmany Počet fotiek v galérii: 11

Každá z nás sa chce páčiť - niektoré trávime hodiny nakupovaním oblečenia od módnych návrhárov, či drahých šperkov. Iné zas vyrábame niečo "svoje", unikátne, čo iné ženy nemajú, lebo daný šperk, či kus oblečenia je jeden z mála ak nie jediný a jedinečný. Máme radi príbeh, skrytý za každým handmade výrobkom -  a tak je to i so šperkami. Sú unikátne, vyrábané z polodrahokamov a s láskou ich vyrába Petra Paštéková pod značkou Mahasi

Poďme pekne od začiatku, ako si sa dostala k tvorbe šperkov?

Šperky a bižutériu som milovala odjakživa. Pamätám si, že som vždy rada dopĺňala svoje jednoduché outfity nejakým výrazným a originálnym prvkom, či už to bol náhrdelník alebo náušnice. Časom mi však prišlo všetko v obchodoch také všedné a tuctové. Mala som pocit, že je to všetko na jedno kopyto. A keďže ma fascinujú kamene a polodrahokamy, skúsila som si ušiť svoj prvý náhrdelník so zeleným avanturínom. A vtedy sa to vo mne zlomilo. Aj keď bol môj prvý kúsok nedokonalý a robila som ho veľmi dlho, ten pocit keď bol hotový sa nedal opísať. Zrazu som si chcela vyrobiť šperk v každej farbe aj s inými kameňmi a už sa tá lavína tvorivosti vo mne nedala zastaviť.

Veľa žien sa často nevie rozhodnúť len pri výbere farby oblečenia, nieto ešte pri výbere šperkov (hovorím z vlastných skúseností :)) Podľa čoho vyberáš kamene, prípadne iné komponenty, kde berieš inšpiráciu?

Najväčšou inšpiráciou je pre mňa príroda, naša Zem a energie polodrahokamov, ktoré používam. Každý kameň má svoje špecifické liečivé a ochranné vlastnosti a vždy vyberám asi podľa môjho aktuálneho naladenia. Napríklad v jednu jasnú letnú noc som sledovala mesiac na oblohe a bolo to tak krásne, že ma v tom momente napadlo urobiť náhrdelník s okrúhlym mesačným kameňom, aby pripomínal mesiac v splne. A tak s pomocou tmavomodrých a strieborných korálok vznikla nočná obloha v šperku :) Napríklad som urobila šperky podľa štyroch elementov Oheň, Voda, Zem, Vzduch, kde som použila polodrahokamy, ktoré sa týmto elementom pripisujú. A samozrejme ma inšpirujú ženy samotné. Ich jemná esencia, vyžarovanie.

Pracuješ len na objednávku? Alebo máš niekoľko šperkov „v zásobe“

Zo začiatku som tvorila šperky iba pre seba a nosila ich. Vždy mali veľký úspech a ľudia sa pýtali odkiaľ to mám, bolo to niečo iné, čo bežne nevideli. Teraz robím na objednávku, no snažím sa popri tom robiť aj mimo objednávok.

Najväčšou inšpiráciou je pre mňa príroda, naša Zem a energie polodrahokamov, ktoré používam. Každý kameň má svoje špecifické liečivé a ochranné vlastnosti a vždy vyberám asi podľa môjho aktuálneho naladenia.

O aké šperky je najväčší záujem?

Záleží to od osobnosti budúcej majiteľky. Všimla som si, že prichádzajú v prvom rade s farbou, chcú šperk v nejakom farebnom prevedení a vtedy im radím, aký polodrahokam by sa hodil, prípadne ukážem. A potom sú tu tie, ktoré majú nejaký obľúbený polodrahokam a chcú šperk z neho. V takomto prípade zase konzultujeme farebnosť a kombináciu korálikov. Tvar väčšinou nechávajú úplne na mňa, keďže tvorím intuitívne a niekedy sama neviem, aký výsledný tvar šperk nakoniec bude mať. A to ma na tvorbe mojich šperkov baví najviac. Nemusím mať žiadnu predlohu, podľa ktorej robím. Predloha je moja fantázia počas samotného procesu, preto je každý šperk jedinečný originál.

Podľa čoho vyberáš polodrahokamy, ktoré používaš?

V podstate viem urobiť šperk z akéhokoľvek polodrahokamu podľa požiadaviek zákazníka. No keď je výber na mne, beriem do úvahy vlastnosti kameňov, farebné prevedenie a snažím sa tak doslova „ušiť šperk na mieru“. Napríklad, podľa mňa by mala každá žena vlastniť svoj ruženín. Je to kameň lásky a sebalásky a myslím, že je to úžasný pomocník k navráteniu sa k sebe samej. A navyše, žena s ruženínom tak krásne zjemnie, neviem či to vidím iba ja, lebo mám už profesionálnu deformáciu :), ale pôsobia na mňa tak žensky a láskavo. Takisto mesačný kameň je veľmi silný ochranný amulet, krásne sa kombinuje či už do tmavých alebo bledých farebných kombinácií a je to tiež kameň, ktorý navracia ženy k svojim koreňom, preto sa mu hovorí aj Kameň matky Zeme. Samozrejme je to len malý zlomok vlastností ktoré tieto kamene majú. To ma na nich fascinuje najviac.

Vyžadujú si tvoje šperky špeciálnu starostlivosť?

Šperky Mahasi sú ručne šité, no nevyžadujú špeciálnu starostlivosť. Tak ako zaobchádzame s ostatnými šperkami treba zaobchádzať aj s týmito.

Viem, že príprava jedného je veľmi individuálna, ale v priemere, koľko trvá výroba jedného?

Závisí to od veľkosti a náročnosti, v priemere mi trvá jeden náhrdeľník 2 týždne. Náušnice cca týždeň. Najdlhšie mi trvá kým vymyslím prvotný námet, potom to už ide samé.

Podľa mňa by mala každá žena vlastniť svoj ruženín. Je to kameň lásky a sebalásky a myslím, že je to úžasný pomocník k navráteniu sa k sebe samej. A navyše, žena s ruženínom tak krásne zjemnie, neviem či to vidím iba ja, lebo mám už profesionálnu deformáciu :), ale pôsobia na mňa tak žensky a láskavo. 

Aká je žena, ktorá nosí šperky Mahasi?

Šperky Mahasi sú určené každej žene, ktorá sa nebojí byť viditeľná, žene, ktorá je slobodná a autentická. Mahasi nie sú len šperky, sú to amulety – ženské talizmany.

Máš prehľad o svojich výrobkoch, kam až sa dostali – sleduješ ich cestu?

Najďalej sa zatiaľ dostal môj náhrdelník do Španielska. Dala si ho vyrobiť jedna klientka pre svoju budúcu nevestu.

Rýdzo slovenské výrobky zaznamenávajú veľký boom v poslednej dobe, čo pre teba znamená „nálepka slovenský výrobok“, ako to vnímaš ty?

Vnímam tento boom handmade a slovenských výrobkov pozitívne. Čoraz viac ľudí sa zaujíma o to, čo konzumuje alebo aký je pôvod výrobkov, ktoré kupujú. To všetko má vplyv na to, že uprednostňujeme lokálnych výrobcov, umelcov. Máme radi príbeh, skrytý za každým handmade výrobkom. Napríklad ja osobne len veľmi zriedkavo kupujem kozmetiku, príroda nám nadelila všetko, čo naša pleť aj telo potrebuje. S maminou si vyrábame vlastné krémy, telové maslá, oleje, mydlá. Používame bylinky, silice, takisto čistiace a pracie prostriedky si vyrábame samy. Neberiem to však ako trend, ale zodpovednosť každého z nás vnímať, aký dopad má náš život na životné prostredie. V dnešnej dobe internetu sa dá dostať k akýmkoľvek informáciám, preto je smutné, že mnoho ľudí z pohodlnosti ešte zatvára oči pred tým, ako funguje kozmetický, farmaceutický, potravinársky či odevný priemysel. V akých podmienkach je šité naše oblečenie. Čím všetkým je napustené. Ja osobne fandím, každému kto sa rozhodne svojou troškou, svojim snom, koníčkom niečo zmeniť. Ponúknuť niečo iné, nové, zdravšie, kvalitnejšie, krajšie. Podporujem slovenské výrobky a výrobcov. Nestačí len prečítať si múdry článok, pozrieť dokument a zdieľať na sociálnej sieti, aby sme ukázali, že áno súhlasíme. Treba zmenu priniesť do našich životov, do našich domovov a byť príkladom, že je to jednoduchšie ako sa zdá. Návrat k jednoduchosti je tá cesta. Páči sa mi, že veľa žien začína tvoriť, cítia, že sa ich prirodzená tvorivá sila derie na povrch  - či už robia šperky, šijú šaty, vyrábajú rôzne ozdoby, vymýšľajú recepty. Je to krásne.

Šperky Mahasi sú určené každej žene, ktorá sa nebojí byť viditeľná, žene, ktorá je slobodná a autentická. Mahasi nie sú len šperky, sú to amulety – ženské talizmany.

Čo sa týka ceny – veľa ľudí nevie oceniť „handmade“ výrobky, aké sú tvoje reakcie? Predsa polodrahokamy, čas strávený prácou..

Je pravda, že veľa ľudí nevidí ten čas strávený precíznou prácou. Navyše ja prišívam korálky ručne, dbám na to, aby bol šperk trvácny a kvalitný. Použité polodrahokamy sú z celého sveta, takisto používam korálky prvotriednej kvality z Čiech a Japonska. Pri mojej práci je však aj tak najväčšia pridaná hodnota láska, ktorú do tvorby šperkov dávam. Každý jeden je moja srdcová záležitosť a ťažko sa s nimi lúčim :) o to krajší je to však pocit, keď vidím akú radosť robí klientkám. A netreba zabúdať, čím väčší originál, tým má väčšiu hodnotu.

Zvykneš predávať na trhoch, kreatívnych piknikoch, príp. sashe.sk..atď.? Kde ťa môžeme najbližšie vidieť predávať? 

V tomto roku som vystavovavala na svadobnej výstave svadobné šperky. V budúcom sa plánujem zúčastniť ďalších veľtrhov a šperkárskych výstav. Všetky aktuálne informácie budú včas zverejnené či už na mojom facebooku, instagrame alebo webovej stránke.

tylová sukňa - Dress by Katarina Vargova

Keď máš „voľnú ruku“, po akých kameňoch siahaš? Ktoré sú tvoje obľúbené?

Moje najobľúbenejšie, ako som už spomenula, sú ruženín, mesačný kameň, rubín vo fuchsite, rôzne druhy achátu, hematit, čierny ónyx, sodalit, lepidolit, rada tvorím aj z perlete a riečnych periel. Z tých vzácnejších kameňov rada používam Lapis lazuli, pôsobí na mňa veľmi tajomne až magicky a môj úplne srdcu najbližší je Serafinit – anjelsky kameň.

Ovplyvňuje tvoju tvorbu nálada? :)

Áno, tvorím iba v dobrej nálade. Keď mám zlú náladu, netvorím. Vtedy čítam, idem sa prejsť alebo počúvam len tak hudbu. A seba :)

O tebe

Ostáva ti čas na nejaké hobby?

Rada čítam knihy s tématikou duchovna, mystiky, knihy o starovekých civilizáciách

Vysnívaná destinácia, kam by si sa chcela ísť pozrieť?

Je toho veľa, ale určite Aljaška ešte raz, Nový Zéland, Kanada, Tibet, Santorini.

Máš nejaký idol vo svojom živote?

Idol ani nie, ale súznim s tvorbou Michala Dušičku, je to veľmi inšpiratívny človek a zo žien je pre mňa inšpiráciou a stelesnením ženskosti šperkárka Petra Toth.

TIP TOP

♥ Jedlo ♥ Momentálne si „fičím“ na jalapenos papričkách, ak by som mohla, pridám ich aj do koláčov. :)
♥ Kniha ♥ Clarissa Pinkola Estés - Ženy, ktoré behali s vlkmi
♥ Kaviareň ♥ Urban Space na Námesti SNP, mám to tam rada
Kozmetika ♥ Okrem doma vyrobenej používam kozmetiku Weleda, Lavera, Kneipp, Manufaktura
♥ Film ♥ Život Davida Galea a z tých nových sa teším v decembri je premiéra Collateral beauty s Willom Smithom
Aplikácia ♥ Pinterest, nekonečný zdroj inšpirácií a nápadov
 
Foto: Anna Bednárová Photography; Dress by Katarina Vargova

Podobné články

O tebe

Jana Jurčenko: Nebolo dňa, aby som módu neriešila

Zdroj: redakcia

Jana Jurčenko získala pred sviatkami Oscara za módu. Osobne si ho prevzala počas slávnostného galave...

O tebe

Cutman Matúš Dudo: Vždy ma lákalo pomáhať ľuďom

Zdroj: Matus Dudo

Boli ste už na nejakom profesionálnom fighterskom galavečeri? Ak áno, určite ste si všimli, že okrem...