O tebe

Mirka Moravcová: Byť eko neznamená míňať veľa peňazí za nové eko produkty

Mirka Moravcová: Byť eko neznamená míňať veľa peňazí za nové eko produkty Počet fotiek v galérii: 1
Mirka s rodinou, Foto: Katarína Kariková

Ak ste sa niekedy zamýšľali, ako funguje rodina, ktorej nie je ľahostajný vzťah k životnému prostrediu, čítajte nasledujúce riadky.

Mirka Moravcová má tri deti, partnera, zero-waste domácnosť a eshop - čo myslíte, kto z nich potrebuje najväčšiu starostlivosť? :). Ako to vyzerá u nich doma, ktoré sú ich obľúbené “zero waste” produkty a bez čoho sa Mirkina viacčlenná domácnosť určite nezaobíde.

Kedy si sa začala zaujímať o “zero waste”? Prišlo to samé? Alebo si sledovala niekoho známeho, resp.čítala takúto literatúru?

Už veľmi dlho sme si partnerom uvedomovali množstvo odpadu, ktorý vyprodukuje bežná domácnosť. Skutočný zlom v našom “konzumnom” živote začal po narodení nášho prvého dieťaťa, našej dcérky Valérky. Začala som veľa čítať, mnohé si všímať a uvedomovať si aj to, koľko zbytočného odpadu vyprodukuje aj naša domácnosť každý deň. Zamýšľala som sa nad tým, ako by nám ekologické obaly zjednodušili život, ako by uvedomelé správanie nás všetkých pomohlo našej planéte. No a kde inde začať ako od seba.

Už veľmi dlho sme si partnerom uvedomovali množstvo odpadu, ktorý vyprodukuje bežná domácnosť. Skutočný zlom v našom “konzumnom” živote začal po narodení nášho prvého dieťaťa, našej dcérky Valérky.

Kedy si založila eshop a čo ťa k tomu viedlo?

Ekonetku som založila krátko po narodení nášho syna Tobiasa - pred vyše dvomi rokmi. V tom období som už aktívne hľadala alternatívy za jednorazové produkty v domácnosti. Výsledky ma prekvapili. Napríklad, márne som na našom trhu hľadala náhradu za plastovú fóliu. Trávila som veľa hodín na internete hľadaním ekologickej alternatívy. Keď som sa na zahraničnej stránke dostala k recenziám na Bees wrap, vedela som, že som ju našla. Neváhala som a oslovila som priamo výrobcu Bees Wrap a do pár týždňov sme Bees wrap priniesli slovenským zákazníkom…. a tak začal príbeh ekonetky. Medzičasom som portfólio produktov rozšírila o ďalšie a pritom na slovenskom trhu nové značky ekologických produktov. Momentálne u nás nájdete už všetko potrebné pre vašu bezodpadovú domácnosť.

Máš tri krásne deťúrence, partnera, domácnosť - dá sa skĺbiť “materstvo” na plný úväzok a manažovanie webu?

Je to často veľmi náročné, nakoľko naše deti nechodia do škôlky, sme tzv. “domškôlkári :)”, takže väčšinu pracujem skoro ráno a neskoro večer, keď sú deti v posteli. Počas dňa som typicky-netypická matka na materskej s bežnými každodennými radosťami a starosťami. Máme radi prírodu a turistiku, tak veľa času trávime vonku, na výletoch a piknikoch. A keďže preferujeme kvalitné, chutné a doma uvarené jedlo, tak si doma radi a často všetci spolu varíme. Žiaľ, deň má len 24 hodín, tak najmenej pozornosti venujem domácim prácam :) Musela som si v tomto utriediť priority a vždy uprednostním kvalitne strávený čas s rodinou pred upratanou domácnosťou. Možno aj vďaka tomu nachádzam záľubu v minimalizme, kde menej je viac :)

Mala si niekedy pocit, že toho už máš dosť?

Áno :) nebudem klamať.

Čo považuješ za najväčšie bariéry v podnikaní?

U mňa je to rozhodne nedostatok času .

Ako to vyzerá u vás doma?

Učíme deti veci nevyhadzovať ale opravovať. Požičať si, vymeniť, nie kupovať neustále nové a zbytočne plytvať. Uprednostňujeme zážitky pred materiálnymi darčekmi. Rozhodne neplytváme jedlom, stravujeme sa prevažne vegetariánsky a zväčša si varíme doma.

Tvoje obľúbené zerowaste vychytávky doma? A bez čoho sa vaša viacčlenná domácnosť nezaobíde?

Je veľmi ťažké vybrať obľúbené eko produkty, nakoľko všetko, čo na ekonetke ponúkame sú produkty, ktoré reálne sami doma používame a máme radi.

Učíme deti veci nevyhadzovať ale opravovať. Požičať si, vymeniť, nie kupovať neustále nové a zbytočne plytvať. Uprednostňujeme zážitky pred materiálnymi darčekmi. Rozhodne neplytváme jedlom, stravujeme sa prevažne vegetariánsky a zväčša si varíme doma.

Medzi moje top produkty v domácnosti ale rozhodne patrí Vejibag. Vejibag je vrecko z organickej bavlny na uchovanie čerstvosti zeleniny, byliniek a šalátov. Pri správnom použítí Vám zeleninka zostane vo Vejibagu čerstvá a chrumkavá aj po dobu dvoch týždňov. Na zakrytie rôznych potravín a na uskladnenie pečiva zasa používam Bee\\\\\\'s Wrap. Nevyhnutným pomocníkom v kuchyni sú pre mňa kompostovateľné hubky a lufa. Nakoľko strávim veľa času aj mimo domov, termohrnček rCUP rozhodne nesmie chýbať v mojej kabelke.

Je naopak niečo, čo si doprajete z “konzumného” života?

Moje obľúbené raw tyčinky v plastovom obale sú moja závislosť :)

Nejaké odporúčania, ktoré by si (chcela) vedela dať okoliu?

Byť eko neznamená míňať veľa peňazí za nové eko produkty, ale dopoužívať to, čo už doma máme. Byť eko neznamená vyhadzovať plastové nádoby, sáčky, produkty a nahradiť ich novými ekologickými vecičkami. Kupovať len naozaj to, čo je potrebné. To platí aj v prípade potravín:)

Podobné články

O tebe

Jana Jurčenko: Nebolo dňa, aby som módu neriešila

Zdroj: redakcia

Jana Jurčenko získala pred sviatkami Oscara za módu. Osobne si ho prevzala počas slávnostného galave...

O tebe

Cutman Matúš Dudo: Vždy ma lákalo pomáhať ľuďom

Zdroj: Matus Dudo

Boli ste už na nejakom profesionálnom fighterskom galavečeri? Ak áno, určite ste si všimli, že okrem...