O tebe

Michael Achberger: Ďalšie dvere viedli do fitka. A vtedy sa to stalo. Láska na prvý pohľad

Michael Achberger: Ďalšie dvere viedli do fitka. A vtedy sa to stalo. Láska na prvý pohľad Počet fotiek v galérii: 1
Michael Achberger

Kým sa stal trénerom a odvážil sa koordinovať aj iných ľudí, ubehlo pár rokov, no teraz patrí medzi tých úspešných, ktorí si svojou prácou plnia svoj sen. Čítajte na minútku s Michaelom Achbergerom, známym blogerom a fitness trénerom.

Kedy ste sa začali zamýšľať nad „kariérou“ osobného trénera? Začali ste sa tomu venovať hneď aktívne alebo to bolo súčasťou vášho voľného času? 

To je veľmi zaujímavé. Je to už naozaj dlhá doba. Môj prvý kontakt s fitness bol v 15tich rokoch. Predtým som už cvičil sám doma, nejaké svoje ľahké cviky. Samozrejme, že to nebolo ono. Tak som sa s mamou dohodol, že chcem skúsiť niečo iné. Vtedy bolo trendy tae-bo, tak že to skúsime. Pri nás mali akurát sálu, kde cvičili. Ale čo sa nestalo, práve vtedy bola hodina zrušená, tak čo teraz? Ďalšie dvere viedli do fitka. A vtedy sa to stalo. Láska na prvý pohľad, všetko ako sa mi tam páčilo. Odvtedy som začal túžiť pracovať ako fitness tréner, ako práca mojich snov.
Ale kým som sa stal trénerom a odvážil sa koordinovať aj iných ľudí, ubehlo pár rokov. Vyskúšal som to najprv počas troch rokov so spolužiakmi na telesnej výchove, kde som im ukazoval, čo a ako majú cvičiť, keďže ako jeden z mála som vtedy chodil cvičiť. A veľmi ma to bavilo.

Môžeme povedať, že si plníte svoj sen?

Áno, moja práca je môj splnený sen, za ktorým si idem ďalej, rozvíjam ho a snažím sa prirodzeným spôsobom ovplyvňovať pozitívne druhých ľudí, ktorí majú o to záujem.

 "Cvičí skoro každý, neregeneruje skoro nikto. A pritom si stačí dať relax aspoň raz do týždňa. Nemusí to byť vždy masáž, stačí aj pozvoľné plávanie, sauna, alebo relax vo vani... a samozrejme, funguje to len v tom prípade, ak počas týždňa dodržiavame zdravý spánkový režim."

 

Ako si spomínate na úplne prvé tréningy, nemali ste trému?

Mal som. A veľkú. Našťastie mi pomáhala trénerka na to určená, aby ma uviedla do tohto sveta. Najhoršie na tom všetkom bolo, že som mal pocit, že pri cvičení vyzerám zle, bál som sa, že sa strápnim. Čo teraz úplne chápem aj u svojich klientov, ktorí so mnou začínajú cvičiť. Pretože rovnaké pocity som prežíval aj ja sám.

Vyžadujú si vaše tréningy špeciálnu prípravu? Koľko trvá tento proces?

Áno, snažím sa vytvoriť si určitú kostru tréningov, ktorej sa držím počas hodiny, a podľa výkonu klienta to prispôsobujem, alebo modifikujem. Zmeny sa dejú aj podľa obsadenosti strojov a miesta vo fitnesscentre. Tieto zostavy, alebo interné tréningové plány, si pripravujem počas víkendu na týždeň dopredu, keďže k mojím činnostiam patria aj ďalšie aktivity a nemal by som na to počas týždňa čas.

Kto vás motivoval k tejto práci?

V minulosti som nemal aktívny pracovný idol, ale v momentálne je mojím vzorom a motivátorom k práci austrálsky tréner Marc Fitt. Jeho prirodzený štýl a pracovné nasadenie je mi veľmi blízke.

Ste aktívny aj „v blogovaní“, dávate odporúčania ohľadom výživy a kondície. Odkiaľ získavate potrebné vedomosti?

Som človek modernej doby, čo využíva možnosti sprostredkovať a získavať informácie novými formami. Medzi ne patrí aj blogerská činnosť. Informácie, ktoré podávam, zbieram z viacerých zdrojov. V prvom rade sú to vlastné skúsenosti, vedecké štúdie, informácie z internetu – hlavne zahraničné weby, mám doma kopec kníh, ktoré mi tiež podávajú komplexnú informáciu. Ja sa totiž tiež učím celý život.

Čo by teda podľa vás mal človek robiť, aby bol zdravý, cítil sa a vyzeral dobre?

Základom je naozaj začať sa hýbať a o niečo zdravšie jesť. Je to síce klišé, ale nie úplne nedosiahnuteľné a abstraktné ako na prvý pohľad vyzerá. Už len to, že občas auto necháte doma a niečo si odšliapete, že upustíte zo svojho lenivého komfortu, sa začne prejavovať na vašom zdraví. A, samozrejme, jesť striedmo, pre zdravie môžete jesť všetko ale s mierou. Jediné reálne obmedzenie vidím v alkohole.

Aký je váš názor na diétovanie – celkovo, ale i diéta typu „toto nejem, nechcem pribrať“?

To vždy záleží na okolnostiach a cieli. Pokiaľ niekomu pomáha obmedziť si určitú potravinu na nejaký čas, je to v poriadku, taký človek potrebuje pravidlá a tak funguje.
Ja som ale zástancom jesť všeobecne zdravo. Bez diét, radšej väčšie množstvo pohybu. Výsledky sú síce pomalšie, ale o to trvalejšie, človek vyzerá zdravší. Čo sa však mnohým klientom nezdá a samozrejme, keďže žijeme v komerčnej dobe, tak sa prikláňajú skôr k diétam a chcú rýchlejšie výsledky.

Môžete prezradiť, kto sú vaši klienti? Zaujíma ma, či sa venujete aj „bežným ľuďom“? Ak by mali čitatelia záujem, bolo by to možné? ☺ ☺

Keď si urobím prierez mojou klientelou, je to naozaj rôzne, ale jedno majú spoločne: sú to práve bežní ľudia, ktorí majú ale rôzne ciele. Od výrazne starších, až po mládež, menej mobilných, až po športovo aktívnych, extrémne chudých ale aj obéznejších. Ženy aj muži. Proste sociálna prirodzená spoločnosť.

Ľudia sú rôzni, nie každý má veľkú trpezlivosť, motiváciu, či odhodlanie, ale keď sa už do toho niekto dá, viete dať tipy našim čitateľom, ako to nevzdať hneď po prvých tréningoch?

Začať s tréningom sám sa ešte dá, ale vydržať cvičiť sám, to je už horšie. Pri trénerovi máte ako takú zodpovednosť prísť, aj keď nájdu sa...
Vytrvať v cvičení si vyžaduje určitú zmenu. Väčšiu než len začať cvičiť. Pokiaľ chcete vydržať, treba urobiť viac zmien v živote – odporúčam zmeniť si niečo v byte, premaľovať, ísť si nakúpiť nejaké nové oblečenie, prípadne nové hrnce na varenie fitness jedál. Tieto zmeny v bežnom živote nám budú denne pripomínať to, že cvičíme a je to nás životný štýl.


Aké pravidelné cviky by ste odporučili našim čitateľkám, ktoré sa dajú vykonávať aj doma, a ktoré sú podľa Vás najúj keď činnejšie?

Sú to všetky cviky s vlastnou váhou ako sú drepy, výpady, prípadne angličáky. Ale výborným spôsobom cvičenia na doma je cvičenie na TRX – závesný systém, s ktorým posilnite celé telo. Ja s ním cvičím tiež, beriem si ho na dovolenky, kde viem, že nebude fitko a budem chcieť cvičiť.

 

"Vytrvať v cvičení si vyžaduje určitú zmenu. Väčšiu než len začať cvičiť. Pokiaľ chcete vydržať, treba urobiť viac zmien v živote – odporúčam zmeniť si niečo v byte, premaľovať, ísť si nakúpiť nejaké nové oblečenie, prípadne nové hrnce na varenie fitness jedál. Tieto zmeny v bežnom živote nám budú denne pripomínať to, že cvičíme a je to nás životný štýl" 

 

Čo by ste označili za najväčšie chyby, ktoré robíme pri tréningoch, aby sme sa im vyvarovali?

Čo sa týka chýb vo fitku a žien, tak najväčšiu chybu vidím v tom, že ženy cvičia často s nízkou intenzitou, prípadne sa boja cvičiť s váhami – tým sa ukracujú o podstatný progres. Alebo naopak, cvičia s príliš vysokou intenzitou, ale len na kardiu. Tým si prepaľujú svalovú hmotu a spomaľujú tak svoj metabolizmus.

Ruka v ruke ide s trénovaním i stravovanie, predsa len je to životný štýl, aké „chyby“ vnímate tu? 

Pri stravovaní vidím najväčšie chyby v radikálnosti – úplne obmedziť nejakú potravinu za účelom rýchleho schudnutia. Treba si ale uvedomiť, že dlhú dobu sme naberali tuk a zdravým spôsobom a dlhodobo udržateľným je potom zase nutné dlhšiu dobu spaľovať tuk. Pokiaľ je to možné, strava by mala byť pestrá, ak sa nechystáme na bikini fitness alebo na inú fitness súťaž.

Tréning je tréning, ale čo taká regenerácia? Aké sú vaše odporúčania, resp. kde pozorujete najviac nedostatkov, či už u vašich klientov alebo všeobecne v okolí.

Áno, v tomto vidím dosť veľký problém. Cvičí skoro každý, neregeneruje skoro nikto. A pritom si stačí dať relax aspoň raz do týždňa. Nemusí to byť vždy masáž, stačí aj pozvoľné plávanie, sauna, alebo relax vo vani... a samozrejme, funguje to len v tom prípade, ak počas týždňa dodržiavame zdravý spánkový režim.

Momentálne je leto, obzvlášť veľa ľudí dbá na to, ako vyzerá, ale keď sa blížia sviatky Veľká Noc alebo Vianoce, radi podľahnú. Ako ste na to Vy? Ako odolávate všetkým domácim sviatočným pokušeniam – koláčiky, šalátik? Skúšate zdravšie varianty tradičných pochúťok?

Zdravšie varianty skúšam aj bežne počas roka, ale aj tie nezdravšie. Zaradil som do svojho života tzv. cheat days – dni, keď si môžem dať aj nie príliš fitness jedlo. A počas sviatkov zase mám nastavený určitý typ objemového jedálnička, kde občasné porušenie s nezdravými jedlami nevadí. Týka sa to hlavne vianočných sviatkov, ostatné sviatky jem striedmo, alebo, ak vyjde na sviatok cheat day, nemám problém dať si čokoľvek.

 

Vedeli by ste navrhnúť pre naše čitateľky „letné menu“, alebo dať tip ako niektorý z klasických chodov nahradiť iným ľahším jedlom?

V prvom rade vynechať všetky „menučka“, a nahradiť ich vlastným jedlom, prípadne sa snažiť nájsť si taký typ jedla, ktorý obsahuje v sebe dostatok vlákniny, napríklad zelenina, a bielkoviny – napríklad kuracie, morčacie mäso, ryby, hovädzie mäso. Sladké jedlá a osviežujúce letné nápoje určite nahradiť menšou dávkou ovocia.

Otázka trošku ako na pracovnom pohovore, ale neverili by ste, koľko ľudí bude zaujímať ☺ Aké máte plány, kde sa chcete vidieť o pár rokov?

Moje najväčšie plány si určite nechám pre seba, ale mám nastavené určité smerovanie, ktorému sa stále blížim.
Snažím sa robiť veci najlepšie ako sa len dá, dávam do svojej práce všetko. A keďže ma to baví, tak aj v budúcnosti plánujem zotrvať vo fitness svete a pre Slovensko priniesť nový vzrušujúci pohľad na tento životný štýl, dostupný pre všetkých a už od útleho veku. To je teda taký môj náznak toho, čo plánujem naďalej a v budúcnosti robiť.

Čo rád robievate vo svojom voľnom čase, máte ho vôbec? ☺

Počas dňa mám veľmi málo voľného času, ten využívam na oddych, jedlo a spánok. A po práci zvyknem chodiť ešte do druhej práce – sadnem si za svoj počítač a pracujem zase tam.
Ale víkendy sa snažím mať voľné a vtedy cvičím, oddychujem, jem, kultúra, knihy, hry, kamaráti...

Ako vyzerá váš bežný deň?

Často vstávam už o 5 alebo 6 ráno. Raňajky a práca, počas pracovného dňa si zacvičím a mám pauzu. Potom by som to nazval poobedná smena až do 21 a niekedy až do 22. Po práci idem domov a tam ma čaká práca za počítačom. Možno pre niekoho nuda, ale tá nuda má baví, keď mi príde počas dňa 10-12 ľudí, veľmi ma to teší. Vážim si, že toľkí ľudia majú vo mne dôveru a cítim sa naozaj potrebný a životom naplnený.

Máte nejaký idol vo vašom živote?

Mám – austrálsky fitness tréner Marc Fitt. Jeho prirodzený životný štýl je mi veľmi blízky. Je maximálne cieľavedomý, pracovitý a naozaj pre mňa patrí medzi top trénerov na svete.

Čo chystáte na jeseň?

V lete som odštartoval kampaň spolu s Ticket restaurant – stal som sa tvárou roka, kde sa snažíme ukázať ľuďom zdravý životný štýl, že vynechávanie jedla počas dňa nemusí byť správne a zdravý spôsob života je pre každého.
Na jeseň plánujem doma nejaké väčšie prerábky v byte, preto sa obávam, že moje plány vytvoriť cvičebnú skupinu v štýle boot camp army asi nebudem stíhať, ale snáď sa mi to podarí.

Aká je vaša vysnívaná destinácia, kam by ste sa chceli ísť pozrieť...

Keď mi to niekedy čas dovolí, tak raz sa snáď pozriem do Číny, Peking – užiť si bežný sociálny život. Proste zažiť tu pravú ázijskú atmosféru Pekingu.

A ešte predsa, nedá mi to ☺ strašiak všetkých žien – vnútorné stehná, čo s nimi? Počula som, že ak začnete cvičiť, že sa to len zhorší, pretože sval bude väčší, však to nie je tak a vieme s tým niečo spraviť? ☺ ☺ ☺

S cvičením ide, samozrejme, aj úprava stravy, takže pokiaľ budete len cvičiť, tak áno, vnútorné stehná budú len väčšie. Ale pokiaľ budete cvičiť a dlhodobo dodržiavať správny jedálniček, určite z nich pôjde dole aj ten tuk. Bohužiaľ, je pravda, že je odolnejší než na iných partiách tela.

TIP TOP

podľa Michaela Achbergera

♠ Jedlo ♠ Ovsené vločky s proteínom a arašidovým maslom
♣ Kniha ♣ A je tu zas – Timus Vermes – politická satira
♥ Kaviareň ♥ Skôr čajovňa V podzemí v Starom meste Bratislave
♦ Kozmetika ♦  Stará NIVEA krém – najväčšia klasika
♠ Film ♠ Moje detstvo Harry Potter
♣ Vychytávka ♣ Môj Ipad Pro
♥ Aplikácia ♣ Instagram

Viac info získate na facebook HD Fitness a sledujte aj Instagram: michael_fittt

Podobné články

O tebe

Jana Jurčenko: Nebolo dňa, aby som módu neriešila

Zdroj: redakcia

Jana Jurčenko získala pred sviatkami Oscara za módu. Osobne si ho prevzala počas slávnostného galave...

O tebe

Cutman Matúš Dudo: Vždy ma lákalo pomáhať ľuďom

Zdroj: Matus Dudo

Boli ste už na nejakom profesionálnom fighterskom galavečeri? Ak áno, určite ste si všimli, že okrem...