O tebe - V biznise

Lucia Oravcová: Byť sám sebe šéfom hrá veľakrát proti nám

Lucia Oravcová: Byť sám sebe šéfom hrá veľakrát proti nám Počet fotiek v galérii: 8

Citrónové logo, žiarivé firemné farby, vlastná konverzačná metóda, vlastné učebnice, zábavné kurzy, neformálna atmosféra - to všetko a omnoho viac ponúka Lemon Language Center. O neistote v začiatkoch podnikania, o fejsbukovaní a o výsledkoch svojej práce, ktoré ju ženú vpred nám porozprávala Lucia Oravcová, majiteľka jazykovky s najpersonalizovanejšou webovou stránkou. Btw. jazdí aj na motorke :)

Povedz nám niečo o tom, ako to celé začalo..prečo si sa rozhodla pre vlastnú jazykovku?

Jednoduché. Mala som priveľa súkromných študentov a učila som všade možne, v kaviarňach, reštikách, baroch, u seba, u nich, no a navyše mi napadalo mnoho spôsobov ako ich učiť a čím obzvláštniť výučbu, aby bola nielen zaujímavá, ale aj efektívna. V jazykovkách, kde som pracovala, som videla čo funguje a čo nie a rozhodla som sa všetky tieto poznatky aplikovať do vlastnej jazykovej školy. Takže stručne takto. :)

Keď sa pozrieš späť, zmenila by si niečo na svojich krokoch?

Jasné, určite veľa vecí, veď moje začiatky boli robené systémom pokus-omyl, ale na druhej strane, keby som niečo vtedy zmenila, možno by to teraz bolo celé úplne inak – a to by som nechcela. Som spokojná s aktuálnym stavom. :)

Začať podnikať, makať na sebe a postupne vidieť výsledky svojej práce je celkom náročné...Kedy si začala cítiť okrem veľkej zodpovednosti spokojnosť, že je to to, po čom si túžila? 

No takto. Ja som to cítila od začiatku, len vždy v inom merítku. Hneď, keď začneš robiť sám na seba, tak je to taký iný pocit, tešíš sa z každého miniúspechu, lebo sa realizuješ. Ak majú tieto úspechy progresívnu tendenciu, je dobre. :D U mňa to tak funguje, vždy je lepšie a lepšie, ale či budem niekedy spokojná natoľko, že si poviem „To je ono, toto je to, čo som chcela (viac netreba)“, tak to pochybujem! :D

Podnikanie ti má prinášať sebarealizáciu, spokojnosť a peniaze, čiže určitý druh slobody. Teda aspoň ja to tak vnímam. Ak to tak nefunguje, treba sa zamyslieť, kde je chyba. 

A prečo vlastne Lemon? Dlho si rozmýšľala nad názvom?

Už si ani nepamätám, či to bolo dlhé rozmýšľanie, ale cieľ bol jasný – nájsť taký názov, ktorý sa píše rovnako, ako sa číta - aby s tým nemal nikto problém; aby bol ľahko vysloviteľný a zapamätateľný (nie ako tieto dve slová :D), aby sa dal pekne skloňovať a aby sa z neho dalo spraviť kvalitné logo a mohla som pracovať na brandingu, čiže šíreniu značky. Slovo LEMON je úplne super, ľudia to používajú presne tak, ako som vždy chcela – som v Lemone, idem do Lemonu atď. Naše citrónové logo a firemné farby si tiež každý okamžite zapamätá a zo slova Lemon sme vytvorili našu internú lemonovskú terminológiu – lektorky nazývame lemonky, 5-minútové písomky sa volajú lemonovky a tak. :D

Čo ešte. okrem Lemon metódy :D odlišuje tvoju jazykovku od ostatných?

Skúsim to nejako zosumarizovať: takže, ako si už spomenula, vlastná zábavná konverzačná metóda, vlastné učebnice – pravidelne dopĺňané, obsahujúce modernú, novodobú angličtinu a nie tú z roku 1990 ako vo väčšine učebníc (v tom lepšom prípade). Sme otvorení nápadom – neraz som otvorila kurz na podnet študenta – veď keď je to dobrý nápad, why not? :) Vďaka JEDNORAZOVKE ZA BABKU, ktorú budem spomínať neskôr, máme zaujímavé a originálne portfólio kurzov. Naša webová stránka je jednoznačne najpersonalizovanejšia (existuje vôbec také slovo??:))) webstránka široko ďaleko! Naše kurzy sú zábavné no efektívne. A ako citrónik na torte, celý náš Lemon je veľmi útulný a citrónový, všetci si tam tykáme, vládne tam kamarátska, neformálna atmosféra – pre učenie tiež celkom dôležitý aspekt. 

Ste čisto ženský kolektív? Lebo, vieš ako sa hovorí...samé baby, to nerobí dobrotu, ako je to v Lemone? Aké je to riadiť tím ľudí?

Sme, ale neboli sme stále. Nejako sa to takto prirodzene deje, že pohovormi prejde vždy baba. :D Ale ako kolektív sme fakt super, žiaden problém, pomáhame si navzájom, komunikujeme spolu, meetingujeme, kecáme mimo roboty hádam aj oveľa viac ako v nej, stretávame sa u mňa či v kaviarni, riešime spolu chlapov či šminky... Avšak keď je nejaký problém v robote a ja to musím riešiť, tak som nekompromisná šéfka, pretože poriadok musí byť, ak chcem, aby moja firma fungovala ako si predstavujem. Avšak úprimne povedané, táto pozícia „drsnej šéfky“ mi nikdy veľmi nesadla, nemám to rada.

Učíme len angličtinu ale učíme ju výborne! Ja sama som učila anglinu takmer 10 rokov, čiže si všetky baby viem odkontrolovať, pohovory robím JA, a to priamo v angličtine, mám to skrátka pod palcom.

Ktorý je tvoj obľúbený kurz z Lemonu, ktorý by si všetkým odporučila? Mne sa najviac páči príprava na pohovor, wow!

Prípravu na pohovor pravidelne dávame v kurze, ktorý je určený pre širokú verejnosť – Jednorazovka za babku. Tento koncept kurzu – hodinovka alebo dvojhodinovka pre kohokoľvek, kto chce spoznať Lemon alebo nemá čas či peniaze absolvovať štandardný kurz, je dokonalým riešením. Vyučujeme vždy inú tému – či už gramatickú alebo konverzačnú, podávame to našou metódou, študenti to majú takmer zadara, naši individuálni klienti to majú ako bonus, ľudia si radi prídu pokecať a zoznámiť sa. 

Aké jazyky „zastrešujete“?

Učíme len angličtinu ale učíme ju výborne! Ja sama som učila anglinu takmer 10 rokov, čiže si všetky baby viem odkontrolovať, pohovory robím JA, a to priamo v angličtine, mám to skrátka pod palcom. Boli tu snahy o otvorenie nemčiny, taliančiny a francúzštiny, ale padlo to nateraz. Možno neskôr.

Podnikanie

A na ktorú časť tvojho podnikania si najviac hrdá?

Hrdá? :)) Teším sa, keď ľudia o Lemone už počuli, teším sa z pozitívnych referencií, čo je viac?

Zažila si vo svojej kariére i takú na prvý pohľad beznádejnú situáciu, že by si si povedala, že nikdy viac, končíš s podnikaním, ale opäť si do toho „spadla“?

Heh, no tak áno, na začiatku tam boli takéto momenty či obdobia, keď som pracovala 18 hodín denne, občas prespávala na gauči v práci a pitný režim pozostával z lacných litrových energydrinkov, tak ale prešlo to! Našťastie!!! :) Ta hyperaktivita mi ale zostala dodnes. :D

Ak by ťa poprosili o pár tipov, ako na to, ako sa nevzdať pri prvom neúspechu – čo by si odporučila začínajúcim podnikateľom?

Mne každý hovoril „deleguj, deleguj“. No, ale ono sa ti ľahko deleguje robota na iných, keď ich máš z čoho zaplatiť, všakže. Avšak väčšina malopodnikateľov ide do prvého biznisu takmer (alebo úplne) bez peňazí a skrátka si nemôžu dovoliť delegovať tú miliardu drobných úloh na niekoho iného, lebo im takmer nič neostane. Na začiatku podnikania dávaš do biznisu všetky peniaze čo zarobíš, ťažko si z toho v tých začiatkoch niečo odkladať. Sama som bola v takej pozícii a môj bežný deň vyzeral asi takto: budík 5:00 a hopšup do šialeného kolotoča – učiť v lemone, mejly, telefonáty, pohovory, do banky, naspäť do lemonu, upratať, vytlačiť knihy, odniesť ich zviazať, opraviť vstupné testy, medzi tým všetkým telefóny, občas neohlásená návšteva v jazykovke, potom vyrobiť faktúry, utekať na poštu poslať veci, behať naspäť, pripraviť cenové ponuky pre nové firmy, vyrobiť fejsbukový post, zmeniť info na stránke, opäť učiť, potom utekať učiť na druhý koniec Bratislavy k firemným klientom, utekať naspäť, komunikovať s klientmi u nás, pripraviť veci individuálkam so špeciálnym plánom, odkontrolovať prezenčky, medzitým ešte nejaký úrad a domov som prichádzala o 23-tej večer, dala si prvé jedlo dňa, energy drink, otvorila počítač a pokračovala kým som nezaspala. Nejedávala som, nestretávala sa s ľuďmi, nemala som čas ani zdvihnúť telefón. No a potom som párkrát skončila v nemocnici a prehodnotila to celé a odvtedy som si úplne istá svojou radou všetkým začínajúcim podnikateľom – deleguj, deleguj, aj keby ti mala zostať nula! Získaš čas a energiu, ktorú premeníš do ziskových nápadov, ktoré budeš mať chuť realizovať! Keď si v takom pracovnom režime, že ti nezostáva čas ani myšlienka na jedlo či najbližších priateľov, ver tomu, že zmizne aj akákoľvek kreativita. A tá je pri podnikaní dôležitá. No a samozrejme – zdravie na prvom mieste.

Čo je podľa teba najťažšie na podnikaní?

Tá neistota na začiatku, risk a time management. Keď je toho príliš veľa, keď si nevieš povedať DOSŤ. Byť sám sebe šéfom hrá veľakrát proti nám – človek pracuje dlho do noci, alebo zapína počítač cez víkend. Keby pracoval pre niekoho iného, asi by to nerobil takto – a tie firmy fungujú aj tak! :) Ja osobne som mala obrovský problém spoľahnúť sa v rôznych veciach na iných, vždy som si myslela, že to najlepšie spravím ja sama, potom som to po každom kontrolovala, čo v konečnom dôsledku bola dvojitá robota a tým pádom aj moje zbytočné výdavky... Čas a skúsenosti ukázali, že to treba robiť úplne inak. :) Podnikanie ti má prinášať sebarealizáciu, spokojnosť a peniaze, čiže určitý druh slobody. Teda aspoň ja to tak vnímam. Ak to tak nefunguje, treba sa zamyslieť, kde je chyba.

Páči sa mi komunikácia Lemonu. Marketing si robíš sama? Kedy si zistila, že je nutná podpora marketingovej komunikácie? A čo Facebook, resp. ostatné sociálne siete? Adminuješ ho sama? Veľké korporácie ho delegujú na agentúry, ale myslím, že tebe sa celkom darí a najmä návštevníkov to zaujíma.

Komunikácia s klientmi prostredníctvom sociálnych sietí je jedna veľmi dôležitá záležitosť, ktorá ma, našťastie, fakt baví! Robiť si marketing cez Fejsbuk, no tak o tomto som pred pár rokmi ani nesnívala! :) Faktom ale je, že na Slovensku je FB najobľúbenejšou sociálnou sieťou a ja to považujem za vynikajúci spôsob komunikácie. Robím to ja sama a k postom vždy pridávam reálne fotky. Sú to fotky z môjho bežného denného života. Väčšinou selfiny (svojky) mňa alebo mojich lektoriek. Nie je to žiadne honenie ega! Chcem, aby naši fanúšikovia vedeli s kým komunikujú (akože so mnou:)), vedeli si predstaviť, aké baby pracujú v lemone, vidia, že ten spôsob komunikácie je všetko, len nie strohý a formálny. Taká som ja a aj všetky moje kolegyne. Všetky sme veselé, komunikatívne, no profíčky. Záleží mi na tom, aby naši klienti vedeli, čo zhruba očakávať, keď sa nám zveria do rúk – napríklad aj tento individuálny prístup. Každý náš klient komunikuje priamo so mnou, a to celý čas počas našej spolupráce. Väčšinou aj potom. :) Inak, aby ste si nemysleli, že to je 5- minútovka raz denne spraviť nejaký ten post – ee, trvá mi to asi hodinu – treba spraviť fotku, nájsť tému na post (status), ak sa nič dôležité nedeje, treba niečo vymyslieť, potom to zoštylizovať, no je tam dosť roboty veru. Každý deň niečo postovať, po pol roku máš pocit, že už sa snáď ani nemá čo udiať v tom tvojom živote! :D Teraz fičím dosť na súťažiach, to sa ľuďom páči...pochopiteľne. :) 

O tebe

Ostáva ti čas na nejaké hobby? 

Jasné, teraz už áno, konečne. Kedysi to bola moja motorka, teraz som trochu „skľudnila“ a prešla na cestovanie bez ohľadu na dopravný prostriedok. Milujem more v kombinácii s rozkvitnutou prírodou a starobylé kamenné mestečká - čiže milujem stredomorie! Taliansko – Sardínia, Sicília, Toskánsko, Chorvátske ostrovy – to je moje. No, aby nedošlo k nedorozumeniam – nemám rada opaľovanie, zbožňujem ranné behanie pri mori, plávanie v mori, či len tak si sadnúť podvečer na prázdnu pláž, žiadna komercia, prosím!, a rozjímať, rozmýšľať, vymýšľať, plánovať, užívať si ticho, kľud, tú atmosféru, relax. To je pre mňa raj. Vtedy mi je fakt dobre, dokážem sa totálne zresetovať, som kreatívna, všetko ako má byť. :) Aaa ešte - moje ďalšie hobby je líčiť baby, zbožňujem to. No, moja vlastná tvár ma vôbec nebaví. :D A chcem sa naučiť aj fotiť. Tak asi toľko. :)

Komunikácia s klientmi prostredníctvom sociálnych sietí je jedna veľmi dôležitá záležitosť, ktorá ma, našťastie, fakt baví! Robiť si marketing cez Fejsbuk, no tak o tomto som pred pár rokmi ani nesnívala! :) 

V jedle si skôr gurmán, či „hladoš“? Na dovolenke vyskúšaš čokoľvek, či si vyberavá? Máš nejaký obľúbený recept, ktorý si rada pripravuješ sama?

Na dovolenkách, keďže uprednostňujem to stredomorie, sa brutálne prežieram. Každý deň si dávam seafood, a nemyslím tým nejaký úbohý krevetový koktejl, nie, nie, ja si dávam na večeru každý deň aj niekoľko chodov – špagety s morskými príšerami, šaláty, ryby, bruschetti, dezerty, mušle...pri mori mi skrátka chutí. Dokonca aj doma varím a pečiem strašne rada, takmer každý deň (áno, aj to pečenie :)). Obľúbený recept nemám, vždy si niečo vyberiem z mojich talianskych kuchárskych kníh. :)

Aký jazyk ovládaš okrem angličtiny, resp. aký by si chcela?

Učím sa taliančinu, slovo „ovládam“ by bolo v tomto prípade absurdné použiť. :D Hádam raz. 

Máš nejaký idol v živote?

Idol nie. Ale ľudí, ktorých obdivujem a inšpirujú ma v živote, je neúrekom, no nie v oblasti podnikania, to nie je na vrchole môjho hodnotového rebríčka. Obdivujem a vážim si ľudí, ktorí nezištne pomáhajú iným, ktorí to potrebujú.

Čo ťa ženie vpred?

To, že vidím výsledky svojej práce, samozrejme. Keď sa mi klient pochváli, že konečne spíkoval, že konečne sa nebál v robote zodvihnúť telefón s anglickou predvoľbou, keď len tak zhodnotí, že cíti progres, to je pre mňa TEN pocit. Veľmi podobný pocit zažívam aj vtedy, keď vidím, že moje lektorky, ktoré u mňa pracujú, sú spokojné. Že ich to baví, napĺňa, že sa chcú spolupodieľať na budovaní našej značky. Toto ma ženie ďalej.

(POZN. REDAKCIE - Držím a palce a dúfam, že Lemon bude dlho fungovať (v tvojich rukách), pošlem k tebe svoje deti, (btw. máme zatiaľ prvé a ešte nemá ani rok, takže sa musíš snažiť dlho podnikať :))

:)  dúfam, že k nám privedieš celú škôlku! :)

TIP TOP

♣ Jedlo ♣ Milujem taliansku kuchyňu a úplne najviac mušle.
Kniha ♣ Láska po taliansky od Katherine Wilson, nenormálne úžasná kniha o Američanke v Neapole, po sto rokoch som si kúpila beletriu a bol to úplne najlepší výber, smiala som sa nahlas pri čítaní! Odporúčam!
♣ Kaviareň ♣ Nemám obľúbenú, páčia sa mi tiché, útulné kaviarne pre nefajčiarov s pohodlnými kreslami. Nejaké odporúčania? 
♣ Kozmetika ♣ Nedám dopustiť na krémy od Vichy, sprcháče Aroma Ritual od Dermacol, dekoratívku od Bourjois, antiperspirant od Bioderma
♣ Film ♣ Milujem komédie s Benom Stillerom – výborne pri nich viem zrelaxovať. Nemám rada ťažké žánre.
♣ Aplikácia ♣ Mobilná appka PhotoEdit na úpravu fotiek.

Podobné články

O tebe

Jana Jurčenko: Nebolo dňa, aby som módu neriešila

Zdroj: redakcia

Jana Jurčenko získala pred sviatkami Oscara za módu. Osobne si ho prevzala počas slávnostného galave...

O tebe

Cutman Matúš Dudo: Vždy ma lákalo pomáhať ľuďom

Zdroj: Matus Dudo

Boli ste už na nejakom profesionálnom fighterskom galavečeri? Ak áno, určite ste si všimli, že okrem...