O tebe - V biznise

Verbua: Chceme zostať malí a ponúkať osobný prístup

Verbua: Chceme zostať malí a ponúkať osobný prístup Počet fotiek v galérii: 1

Vlastniť tašku na mieru? Dá sa to! A vôbec nemusíte byť shoppaholicom. Luxusné kabelky s nádychom Francúzska ponúka slovensko-francúzsky pár žijúci v Bratislave - Veronika a Bastien. A môžete si byť istí tým, že vlastníte proukt jediný svojho druhu a nielen to, k produktu získate i zážitok. Zážitok z výberu, tvorby, čakania i z prvého "omaku" :) Prečítajte si o tom, ako to celé začalo a čo majú v pláne, na minútku s Veronikou Boisanfray.. 

Povedzte nám niečo o tom, ako to celé začalo.. aký je príbeh verbua.sk?

Začalo to v roku 2011, keď nám manželov otec oznámil, že ide do dôchodku a len tak medzi rečou sa nás spýtal, či by sme nechceli prebrať jeho brašnársky ateliér. Vtedy sme už s Bastienom spolu žili v Bratislave a pracovali vo veľkých korporáciách. No vždy sme mali veľmi blízko k jeho remeslu. Hlavne Bastien, ktorý sa motal v ateliéri od detstva. Rozmýšľali sme pár dní a rozhodli sme sa, že do toho ideme. Nechali sme si ešte rok na prípravu, premyslenie a hlavne šetrenie. Svokor súhlasil a počkal na nás. Potom sme odišli do Francúzska, ja na intenzívnu stáž a Bastien na zdokonalenie. Boli sme tam pol roka. Potom sme celý ateliér presťahovali z Normandie do Bratislavy a začali sme vyrábať pod značkou verbua.

A prečo verbua? Znamená to niečo?

Pôvodný názov ateliéru môjho svokra bol Au sellier ( u sedliara – ten čo vyrába sedlá). Vedeli sme, že sa budeme venovať len taškám kabelkám a iným doplnkom, preto sme sa rozhodli, že zmeníme názov ateliéru. Rozmýšľali sme pol roka, práve počas našej stáže vo Francúzsku. VER– ako Veronika, BUA – ako fonetický začiatok Bastienovho priezviska, teda teraz už aj môjho. Neznamená to nič konkrétke, no vieme, že to ľuďom znie francúzsky.

Čo všetko zahŕňa vaše portfólio, ktoré ponúkate svojím zákazníkom?

Vyrábame najmä tašky pre dámy a pánov. Elegantné, biznis, ale aj casual štýl. Potom sú to rôzne doplnky ako peňaženky, opasky, portfoliá,…V našej ponuke predstavujeme vlastné modely, no ak si zákazník prosí vlasný dizajn tašky, tvoríme aj na mieru.

Je toho celkom dosť :) O aký sortiment je najväčší záujem?

Sme veľmi radi, že ľudia začali mať veľký záujem o tašky. Na začiatku boli trochu opatrní, začínali sme najmä s peňaženkami :)

Naším zámerom nie je rásť do obchodov, do zahraničia a ani e-shop asi nikdy nebudeme mať :) Chceme zostať malí, ponúkať osobní prístup a pracovať na objednávky pre individuálnych klientov. Takto ponúkame nielen produkt ale aj zážitok, keď si zákazník sám vyberie kožu, farbu, kovanie, vybavenie tašky,...

Odkiaľ odoberáte kože? Máte viacerých dodávateľov? Ako by ste porovnali typy kože pre nás laikov :) veď krava nie je pštros (niekde som o vás čítala, že i z pštrosej kože vyrábate kabelky, tomu sa mi ani nedá uveriť :)) Pracuje sa so všetkými rovnako?

Materiál nakupujeme z francúzskych garbiarní. Pracujeme s tou istou kožou ako Bastienov otec, máme k tej garbiarni veľkú dôveru, lebo vieme ako vyzerá jej koža za 20 rokov. Postupne sme kontaktovali aj ďalšie francúzske garbiarne, ktoré sa špecializujú na iné druhy koží a majú v ich výrobe dlhú tradíciu. Napríklad koziu, pštrosiu a iné druhy hovädzej kože. Ale jeden typ nakupujeme aj z Čiech.
Každá garbiareň má vlastný proces výroby a koža z každej jednej má iný omak a vlastnosti. Tu záleží na konečnom výrobcovi, aký materiál sa hodí k jeho výrobkom a ako sa mu s ňou pracuje. Teľacia je jemnejšia, kozia zase hutná,... Špecifická je pštrosia koža, ktorá má na sebe výstupky tzv. nopy po perí. Kožu musíme z vnútornej strany ručne otrhávať a stenčovať. Pri iných druhoch používame stenčovací stroj, ale tu by nám nopy odrezal a zostala by dierkovaná koža. Najkrajšia „nopová“ časť je v strede chrbta, čiže nie je veľká, preto nám z jednej kože dovoľuje spraviť len menšiu tašku.

A čo doplnky – zipsy, cvoky, atď – využívate aj slovenských dodávateľov?

Zipsy si dávame vyrábať na mieru u jednej celosvetovej firmy. Mnohé drobné kovanie, spony na opasky nakupujeme od dlhoročného francúzskeho výrobcu, ktorý sa zameriava aj na jazdecké kovanie a kovanie a tašky. No nevenuje sa zámkom alebo zatváraniam. Firmy, ktoré sa vo Francúzsku tomuto venovali museli ukončiť výrobu a monopol teraz prebralo Taliansko. Nakupujeme teda od nich, no je veľmi náročné nájsť pekné a kvalitné kovanie, ktoré Vám predajú v menšom počte ako 200ks. Nuž, to je nevýhoda malého ateliéru, s ktorou sa pasuje asi každý drobný podnikateľ :) Ale s istotou pri každom komponente na našej taške zaručujeme európsky pôvod.

Inšpiráciu berieme zo starých nadčasových modelov, ale aj podľa toho, čo ľudia momentálne potrebujú. Dosť vysoké percento našich objednávok sú zákazkové tašky, podľa nákresu zákazníka, alebo spoločného konzultovania. Ľudia majú radi unikátne veci, o ktorých vedia, že existuje len 1 ks

Čo sa týka farebnosti a materiálu, z ktorého vyrábate, ako by ste to zhodnotili, aké sú trendy, o čo je záujem? A naopak, čo preferujete vy osobne?

Na sklade máme široký výber farieb. Ak by si predsa len zákazník nevybral, ponúkame vzorkovník 72 farieb z garbiarne a následne ju objednávame. Trendy nesledujeme, keďže vyrábame na objednávku a zákazník si farbu vyberá sám. Čo sa týka materiálu, zostávame verní len a len koži, ktorá má prirodzený vzhľad. Nepúšťame sa do experimentov so zlatou kožou či kvetinovou potlačou na koži. Zvyčajne sú to kože nízkej triedy a potlač dlho nevydrží, je to len trend na sezónu.

Kde beriete inšpiráciu na produkty? Ak by zákazník prišiel s vlastným nákresom, vyhoveli by ste mu alebo robíte len podľa Vašich nákresov?

Inšpiráciu berieme zo starých nadčasových modelov, ale aj podľa toho, čo ľudia momentálne potrebujú. Dosť vysoké percento našich objednávok sú zákazkové tašky, podľa nákresu zákazníka, alebo spoločného konzultovania. Ľudia majú radi unikátne veci, o ktorých vedia, že existuje len 1 ks.

Kam až sa dostali vaše vecičky? Sledujete ich cestu?

Taška verbua okrem Slovenska a Česka šla zákazníkom do Francúzska, Švajčiarska, Nemecka a Holandska. Spolupracujeme aj s jednou módnou značkou, tam sa naša práca dostala až do Ázie. Je to skvelý pocit.

Koľko „prototypov“ ste vytvorili, kým ste si povedali, že práve toto je ten „top“, ktorý je určený na predaj?

Uf, je to individuálne. Práve už vyše roka popri objednávkach pracujeme na jednej krásnej taške. Zatiaľ ešte nemáme finálnu verziu, no spravili sa z nej už 4 prototypy, kým sme prišli na najlepšie technické riešenie jej montáže.

Predpokladám, že výroba každej kabelky je individuálna, vedeli by ste mi zhodnotiť, ako dlho trvá tvorba, povedzme, jednej listovej kabelky s jednoduchým zapínaním? 

4-5 dní

Tvoríte aj personalizované produkty, akú najkreatívnejšiu vec ste svojím zákazníkom splnili?

Asi sme nerobili nič bláznivé. Výnimočne sme robili pár bytových doplnkov ako veľký kôš na prádlo, či fotorámiky. Nejaké obaľovanie častí auta, ale radšej sa zameriavame na tašky.

Čo chystáte na leto a na jeseň? Chystáte novinky v rámci vášho sortimentu?

August bude plný zmien, lebo sťahujeme ateliér do nových priestorov. Popri práci si ho budeme zariaďovať a verím, že sa nám ho podarí dať do nového šatu v septembi. Radi by sme na jeseň dokončili hore spomínanú tašku a vytvorili väčšiu dámsku peňaženku, lebo nám tento model zatiaľ chýba. Taktiež už pracujeme na vylepšenom modely pracovnej tašky Manager.

Ktorý produkt vlastníte vy sama?

Nič konkrétne z nášho portfólia nevlastním. Stále nosím tašku ešte od môjho svokra, ktorú som dostala na Vianoce pred 5 - timi rokmi. Potom mám od neho peňaženku. Z vlastnej výroby mám pár opaskov, mini taštičku a potom také drobné veci, na ktorých som skúšala či novú montáž, či trvácnosť farby – takže testujem :)

Aký je váš sen, kde chcete vidieť značku verbua o niekoľko rokov?

Veľmi radi by sme toto francúzske remeslo MAROQUINERIE predstavili na Slovensku naďalej a rozšírili našu klientelu. Naším zámerom nie je rásť do obchodov, do zahraničia a ani e-shop asi nikdy nebudeme mať :) Chceme zostať malí, ponúkať osobný prístup a pracovať na objednávky pre individuálnych klientov. Takto ponúkame nielen produkt, ale aj zážitok, keď si zákazník sám vyberie kožu, farbu, kovanie, vybavenie tašky,...
Naším snom je jeden deň mať ateliér aj vo Normandii, kde budeme tráviť na striedačku so Slovenskom pol roka tam a pol roka tu. Ale je to zatiaľ len sen.

Čo je podľa vás najťažšie na podnikaní?

Keďže pracujeme v remeselnom segmente je náročné vysvetliť hodnotu našej práce, ktorá sa potom odráža v cene výrobku. Lebo keď sa povie remeslo, ľudia si predstavia niečo ľudové a nespájajú si s pojmom aj niečo exkluzívne či luxusné. Ale sme radi, že na Slovensku sa povedomie o tejto práci zvyšuje.

Ako by ste zhodnotili/porovnali trhy – je to vôbec možné porovnávať? Váš svokor začínal vo Francúzsku, vy ste ateliér presťahovali do Bratislavy – akí sú tu zákazníci, resp. podmienky na podnikanie?

Vo Francúzsku má toto remeslo veľkú tradíciu, ľudia si ho vážia. Majú aj školy, ktoré vychovávajú brašnárov, no väčšinou idú pracovať do veľkých firiem ako Hermés, Luis Vuitton, Celine,.... Málokto si otvorí vlastné brašnárstvo, je to veľká investícia a neistá budúcnosť. Preto aj vo Francúzsku už nenájdete toľko ateliérov ako pred tým. Podmienky na podnikanie sú tam v niečom zhovievavejšie no na rozbeh finančne náročnejšie. My sme sa rozhodli pre Slovensko, lebo sme nepoznali nikoho, kto by tu pracoval podobným štýlom. Mali sme šťastie a zaplnili sme dieru na trhu. Ako perličku musím povedať, že slovenskí zákazníci sú náročnejší ako francúzsky. Čo je dobre aspoň neustále prekračujeme hranice a posúvame sa.

Ako si ich hľadáte, či oni si nájdu Vás? :)

Boli sme v pár médiách a zákazníci sa začali sami ozývať.

„Handmade“ veci prežívajú momentálne booom, zvyknete sa chodiť predstavovať aj na rôzne trhy, resp. využívate handmade portály na predaj, napr. sashe.sk ako je u nás?

Áno je to veľký boom, a my sa pousmejeme, že sme nikdy toto neplánovali a prišlo to úplne spontánne. Áno začínali sme na dizajnových trhoch, kde sme spoznali nadšených ľudí, ktorí potom boli našimi zákazníkmi, no väčšinou sme sa pasovali s vysvetľovaním našej práce aby ľudia porozumeli vyššiu cenu. Niekedy úspešne, inokedy nie :) Všimli si nás niektoré médiá a napísali o nás pár článkov a potom sa to všetko rozbehlo. Neuvažovali sme o hand-made portáloch, lebo sme si nevedeli predstaviť, že niekomu pošleme náš výrobok a nevidíme výraz tváre a spätnú väzbu. Je to pre nás anonymné.

Ostáva vám čas na nejaké hobby? :)

V poslednej dobe ani veľmi nie, no radi cestujeme po Slovensku a Čechách, keď máme voľnejší víkend. A od jari sa venujeme záhradníčeniu, máme prenajaté boxy v komunitnej záhrade neďaleko on nás.

TIP TOP

♣ Jedlo ♣ Špenát
♣ Kniha ♣ Knihy milujem, no zatiaľ ich len hromadím a nečítam.
♣ Kaviareň ♣ Kdekoľvek s priateľmi
♣ Kozmetika ♣ L´oréal
♣ Film ♣ Imaginárne lásky – Xavier Dolan

Podobné články

O tebe

Jana Jurčenko: Nebolo dňa, aby som módu neriešila

Zdroj: redakcia

Jana Jurčenko získala pred sviatkami Oscara za módu. Osobne si ho prevzala počas slávnostného galave...

O tebe

Cutman Matúš Dudo: Vždy ma lákalo pomáhať ľuďom

Zdroj: Matus Dudo

Boli ste už na nejakom profesionálnom fighterskom galavečeri? Ak áno, určite ste si všimli, že okrem...