O tebe

BOHOVSKÉ BUNDY: My sme také bohémky, veľa sa v živote riadime pocitmi, intuíciou, srdcom

BOHOVSKÉ BUNDY: My sme také bohémky, veľa sa v živote riadime pocitmi, intuíciou, srdcom Počet fotiek v galérii: 12
Zdroj: Bohovske bundy, Halime Sarrag

V šatníku každého z nás dominuje aspoň jeden kúsok, ktorý je priam nesmrteľný. Niečo, vďaka čomu sa môžeme cítiť výnimočne. Presne takýto pocit vo mne vyvolávajú BOHOvské bundy, kimoná, šaty a tričká... A stavím sa, že ste o nich už nejedenkrát počuli, lebo Evka Kincsesová a Zuzka Mrkvicová sú zohratá dvojka, o ktorej chcete vedieť viac. Čo myslíte, ako to začalo? a majú dievčatá ešte dostatok  inšpirácie? Alebo môžete si vybrať vlastný vzor? Začítajte sa a zístite viac..    

Veľakrát nás inšpirujú samotní zákazníci, keď si od nás objednajú kúsok, ktorý je prispôsobený ich štýlu a osobnosti a my musíme trochu vystúpiť z komfortnej zóny a nájsť spoločnú cestu tak, aby finálny model viedol k spokojnosti oboch strán.
Nejeden, či nejedna z nás túži vlastniť niečo špeciálne. Kedy prišla prvá myšlienka, že idete do upcyklovanej módy?

Tá vlastne prišla súbežne hneď s prvým modelom Boho bundy, ktorý sme vytvorili. Všetky naše prvé boho kúsky vznikli s použitím recyklovaných materiálov, a nie je tomu inak ani dnes. Textílie, koženky a niekedy aj iné doplnky na bundách sú už z existujúcich kúskov odevov, tašiek, bytových doplnkov atď. Keď už musíme kúpiť niečo nové, snažíme sa ozaj len to nevyhnutné.

A môžno práve preto, že všetko je originál, nie je jednoduché stále niečo nové vymýšľať, máte nejaký vzor medzi módnymi návrhármi?

Konkrétny vzor ani veľmi nie, máme skôr veľa návrhárov a značiek, ktoré sú nám veľkou inšpiráciou a motiváciou.

V šatníku každej ženy existujú kúsky, ktoré sú nesmrteľné. Keby ste sa mohli vrátiť do minulosti, z ktorého obdobia by ste si vedeli „zobrať“ minimálne JEDEN kúsok do súčasného šatníka?

Evka: Ja by som si najradšej zobrala z každej éry niečo, ale keby som si mala vybrať niečo, čo by som reálne aj nosila v bežných dňoch, tak nejaký kvalitný kožený kabát - plášť z 80-tych rokov a samozrejme "poriadne" hrubú rifľovku, čím by bola staršia, tým lepšie.
Zuzka: Ako už Evka spomínala tiež by som si v každom období asi vedela niečo vybrať, ale takú kvalitkú koženú motorkársku bundu a hrubú (naozaj hrubú kvalitnú) rifľovku z 80-tych by som brala hneď.

Kruh okolo symbolizuje akési spojenie, také bezpečie, zázemie - to je niečo, čo sme jedna druhej vytvorili. Nie je to pre nás len značka, podnikanie - je to taký druhý symbolický domov. Keď sa zavrieme do ateliéru, je to miesto, kde sme šťastné, zabudneme na všetko ostatné, sme samé sebou a tvoríme tak ozaj zo srdca. A tie dve hviezdičky - to sme predsa my dve!
 
 
Tak to už hej, keďže ste "bohovské bundy" tento výber ma vôbec neprekvapil :) Máte aj nejaký obľúbený kúsok, ktorý sa s vami ťahá už dlhé roky?

Evka: Jasné, mám ich dokonca viacero! A sú to veru tiež riflové bundy, koženka, ale aj šaty, blúzky.. Mám pár srdcoviek, ktoré sú dizajnom jednoduché a univerzálne, preto vôbec  "nevychádzajú z módy ". Mám v šatníku aj kúsky po mamine, čo si dávala šiť ešte "za mlada", dokonca aj po Zuzkinej mamine! (ďakujem! :))
Zuzka: U mňa je to tiež jedna riflová bunda a riflová košeľa, flanelová košeľa a čierne klasické sako. To sú také tie moje “podedené srdcovky”.

Bohovské bundy nie sú len bundy..

Čo všetko patrí do vášho portfólia? Mňa osobne zaujala aj detská móda – dalo by sa spraviť aj nejakú "matching" kolekciu pre deti aj dospelých?

V súčasnosti je toho už ozaj pomerne veľa. Čo sa týka búnd, tričiek a mikín, tie tvoríme pre dámy aj pánov, väčšina z nich je unisex. Ženy si ďalej vedia vybrať aj kimoná, šaty, plášte a saká.
Čo sa týka detských kúskov, málokto to vie, ale sú súčasťou nášho sortimentu v podstate už od začiatku. Či už ide o bundičky, mikiny alebo tričká. V podstate všetko (okrem kimon), čo vyrábame pre dospelých, je možné vyrobiť aj pre deti. Keďže sa nám ťažko prezentujú v rámci nášich sociálnych sietí, robíme detské kúsky momentálne len na objednávku. Prípadne si viete niektoré modely kúpiť aj v predajni Pán Medvedík v Bratislave.

Kde beriete inšpiráciu na vaše výtvory?

Vlastne všade! Máme rady umenie, cestovanie, zaujímajú nás rôzne kultúry a samozrejme aj móda. Veľakrát nás inšpirujú samotní zákazníci, keď si od nás objednajú kúsok, ktorý je prispôsobený ich štýlu a osobnosti a my musíme trochu vystúpiť z komfortnej zóny a nájsť spoločnú cestu tak, aby finálny model viedol k spokojnosti oboch strán.

Tááákže robíte aj bundy na mieru, resp. zvykne prísť zákazník s vlastnou predstavou?

Vlastne sme trochu predbehli otázku predošlou odpoveďou. Áno a tvorí to ozaj veľkú časť našej tvorby. Samozrejme, je to v rámci nejakých limitov, no v podstate čokoľvek z našej ponuky si viete aj objednať na mieru.
Keďže máme z každého modelu len jeden kus, často sa stáva, že nesadne veľkosť, alebo sa o konkrétny produkt zaujíma viac zákazníkov, vtedy tiež pristupujeme k výrobe na objednávku. Jediná podmienka je vždy tá, že ten kúsok nebude taký istý, ako už existujúci model. Nerobíme duplikáty, všetky naše modely sú originály, jediné svojho druhu.

Ktorá kolekcia sa vám podľa vás podarila najviac, resp. ktorá je taká, na ktorú „neviete“ zabudnúť?

Pravdou je, že vždy sa nám najviac páči najnovšia - v tom čase aktuálna kolekcia, pretože s odstupom času vidíme, čo by sme na tých pôvodných urobili inak. No z každej kolekcie máme srdcovky a obľúbené modely, ktoré si budeme vždy pamätať do detailu. My samé vlastníme o dosť menej kúskov, akoby sme chceli. Keď chystáme niečo nové, najprv vyrábame prototypy, ktoré testujeme. Tieto nám väčšinou zostanú, aj keď už sa stalo že skončili u rodinných príslušníkov alebo priateľov, snažíme sa samozrejme vlastniť z každej línie aspoň zopár produktov, no viete ako to chodí - obuvníkove deti sú často tie bosé.

Mám pár srdcoviek, ktoré sú dizajnom jednoduché a univerzálne, preto vôbec  "nevychádzajú z módy ". Mám v šatníku aj kúsky po mamine, čo si dávala šiť ešte "za mlada",
Prečo práve BOHOVSKÉ bundy? Stavím sa, že to zaujíma každého. Tí, čo nosia vaše kúsky sa cítia bohovsky? Bohémske duše je to, čo je vám blízke?

Presne, my samé sme také bohémky, veľa sa v živote riadime pocitmi, intuíciou, srdcom. A tak vznikajú aj naše kolekcie. A samozrejme, to je BOHOvské!

Ako ste vytvárali logo? Znamená niečo špeciálne?

Logo som nám nakreslila ja (Evka), v deň svojich narodenín, len tak na posedenie. Kruh okolo symbolizuje akési spojenie, také bezpečie, zázemie - to je niečo, čo sme jedna druhej vytvorili. Nie je to pre nás len značka, podnikanie - je to taký druhý symbolický domov. Keď sa zavrieme do ateliéru, je to miesto, kde sme šťastné, zabudneme na všetko ostatné, sme samé sebou a tvoríme tak ozaj zo srdca. A tie dve hviezdičky - to sme predsa my dve! 

Vytváranie unikátnych kúskov, starostlivosť o obchody je náročná, napriek tomu vaša komunikácia na sieťach je ukážková. Manažujete si to vy samy?

Oo ďakujeme! Veľmi si našich priaznivcov a zákazníkov vážime, uvedomujeme si, že bez nich by sme si tento sen plniť nemohli, preto sa snažíme aby to tak aj cítili. Všetko si manažujeme samé, a nevieme si to inak ani predstaviť ani do budúcna. BOHOvské bundy sú pre nás niečo tak osobné a vzácne, že len ťažko by sme asi vpustili aj tretiu osobu. My dve si dôverujeme na 200 % vo všetkom, vieme, že sa môžeme jedna na druhu spoľahnúť, preto nemáme strach ani keď má jedna z nás toho trochu viac - vieme, že tá druhá to potiahne aj za dve :)

To je úžasné, že si môžete tak dôverovať. A nehovorím o vašom foto portfóliu - je krásne! Modelky a modelov si vyberáte nejak špeciálne? Všetko tak parádne ladí.

Sme moc rady, že to tak pôsobí!
Modelky a modelov, aj miesta aj fotografov aj všetko okolo si vyberáme tiež pocitovo. Ak sme zo stretnutia, z miesta, z predstavy nadšené a šťastné, vieme, že budeme spokojné aj s výsledkom. Samozrejme, máme vždy nejakú víziu ktorú sa snažíme predostrieť aj publiku, a ktomu patrí aj výber správneho tímu a miesta.

Keďže máme z každého modelu len jeden kus, často sa stáva, že nesadne veľkosť, alebo sa o konkrétny produkt zaujíma viac zákazníkov, vtedy tiež pristupujeme k výrobe na objednávku. Jediná podmienka je vždy tá, že ten kúsok nebude taký istý, ako už existujúci model. Nerobíme duplikáty, všetky naše modely sú originály, jediné svojho druhu.
Kde všade je možné vidieť vaše bundy? Máte eshop alebo kamenný obchod?

Eshop je niečo, čo plánujeme už dlho, no chceme si ho poriadne premyslieť. Tým, že máme z každého modelu len po jednom kuse, je to trochu ťažšie, ale máme už nejaké predstavy a veríme, že ich čoskoro dáme dokopy a pustíme sa do toho. Zatiaľ nás však môžete nájsť na viacerých miestach v Bratislave (Pokrok shop v Bory Mall, Vibe concept store v OC Vivo, Pop up store v Auparku, alebo Luxury Vintage v starom meste), ďalej v predajni Šik in the city v Nitre, alebo v Ateliér 22 v Trenčíne. Detské kúsky zas nájdete v už spomínanej predajni Pán Medvedík.

Aké máte plány so značkou? Je niečo, nejaký špeciálny kúsok v šatníku, čo sa chystáte vyrábať?

Plánov máme veľa. Chceli by sme expandovať aj do zahraničia, ale aj dostať sa viac do povedomia aj tu doma. Jedným z našich snov je mať ateliér spojený so showroomom, kde by si ľudia vedeli pozrieť, vyskúšať alebo osobne objednať tie svoje kúsky, ideálne v centre Bratislavy.

Stotožňujete sa s označením, že ste podnikateľky? Zasiahla vás pandémia (v tom biznisovom ponímaní)?

Hahaaaaa, ešte si na ten výraz zvykáme, jasné, zasiahla, ale nie len v tom negatívnom slova zmysle. Bol to pre nás najprv dosť škrt cez plány, keďže sme jednak mali pripravenú festivalovú kolekciu, a tiež sme sa čerstvo dostali do nových predajní. No vďaka všetkým lockdown - om sme získali čas, ktorý sme mohli investovať do vytvárania úplne nových kolekcií, a zrealizovať nápady, ktoré sme mali dlhšie v hlave.

Nesplnený sen, resp. cieľ, v rámci, ktorého by ste sa chceli posunúť ďalej? 

Vďakabohu, sny sa nám pekne plnia jeden po druhom. No stále ich máme samozrejme veľa náš najväčší spoločný sen je asi už spomínaný ateliér/showroom. A tiež už dlho snívame o spoločnom Business tripe, ktorý stále nejak nevieme uskutočniť.  No a potom, takým veľkým snom a cieľom zároveň je posunúť BOHOvské bundy tak, aby sme sa im venovali ako plnohodnotnej práci, nie popri práci :) veríme, že pomaly ale isto sa tam dopracujeme:)

Podobné články

O tebe

Jana Jurčenko: Nebolo dňa, aby som módu neriešila

Zdroj: redakcia

Jana Jurčenko získala pred sviatkami Oscara za módu. Osobne si ho prevzala počas slávnostného galave...

O tebe

Cutman Matúš Dudo: Vždy ma lákalo pomáhať ľuďom

Zdroj: Matus Dudo

Boli ste už na nejakom profesionálnom fighterskom galavečeri? Ak áno, určite ste si všimli, že okrem...