Tip redakcie

Spoznajte tipy ako sa najlepšie postarať o svoje oblečenie

Spoznajte tipy ako sa najlepšie postarať o svoje oblečenie Počet fotiek v galérii: 1

Poznáte to. Každý máme v skrini pár vzácnych kúskov, ktoré spadajú do kategórie „na zvláštne príležitosti“.

K týmto outfitom pestujeme špeciálny vzťah. Boli drahé, kúpil nám ich blízky, urobili sme si nimi radosť, keď cinkla výplata. Mali by sme preto dbať na starostlivosť o ne aj pri praní.

Slávnostný čas i materiály

Materiály sviatočného oblečenia sú častokrát náročné na ošetrenie. Vyžadujú si nielen mimoriadne citlivo zvolený prací cyklus, ale aj vhodný prací prostriedok a celý postup prania. Predsalen, stačí jedno chybné vypranie a s obľúbeným kúskom sa môžete rozlúčiť.

Začína to už výberom oblečenia z koša na bielizeň

Mnohokrát sa čudujeme, čo tá práčka zase nevyprala oblečenie tak, ako sme chceli. Zabúdame ale, že je veľa faktorov vplývajúcich na úspešnosť prania. Jedným z nich je napríklad samotné množstvo oblečenia, ktoré vložíme do bubna práčky. S tým je úzko prepojené aj správne dávkovanie pracieho prostriedku.

 

Ak zvolíme vhodnú dávku pracieho prostriedku, no následne bubon zapraceme až po jeho strop, oblečenie pri jeho otáčaní nemá dostatok priestoru, nevyperie sa tak na sto percent. Opačnou situáciou je, ak perieme dve veci v práčke, no pracieho prostriedku nalejeme akoby sme prali plný bubon. Nadmerné množstvo gélu môže po vypraní zostať na oblečení. V prípade, že používame pracie kapsule je železným pravidlom, že najprv sa vloží do bubna práčky kapsula a až potom oblečenie. To platí aj pri pracích obrúskoch.

Štítky sa neodstrihujú

Kúpime si oblečenie, odstrihneme cenovku, potom aj štítok (aby nás „nerezal“ na krku) a šup s ním na vešiak. Omyl. Štítky na oblečení spĺňajú nesmierne dôležitú funkciu – informujú nás o odporúčaní výrobcu, ako sa máme o danú tkaninu starať. Nemali by sme preto byť lenivý si štítok naštudovať a čo je ešte dôležitejšie – mali by sme sa ním riadiť. V tom sa zhodnú ako výrobcovia práčok, oblečenia, tak aj výrobcovia pracích prostriedkov.

Musíme ctiť to, z akého materiálu je náš obľúbený sviatočný kúsok vyrobený, prispôsobiť tomu teplotu, typ pracieho cyklu a prací prostriedok. Všeobecne platí, že háklivé materiály je lepšie prať na nižších teplotách, preferuje sa tzv. studené pranie (20-30°C), pričom je dobré cyklus nastaviť na kratšie trvanie. Samozrejmosťou je špecializovaný prací prostriedok, určený napríklad na vlnu, studené pranie, farebnú bielizeň, a pod.

Široká škála pracích prostriedkov nie je nadarmo

Vyzerá to jednoducho, no vybrať si vhodný prací prostriedok je priam umenie. V zásade platí, že by sme nemali používať iba jeden typ pracieho prostriedku. Iné výhody má prací prášok, iné zase prací gél alebo kapsula. Navyše, i pre práčku je vhodné ich striedanie. Je jasné, že prioritnou úlohou všetkých typov pracích prostriedok je vždy vyprať čisto a voňavo. No sú i ďalšie ich vlastnosti, ktoré stoja za povšimnutie, a ktorými sa od seba častokrát líšia. Prací prášok má silnú funkciu bielenia a rozžiarenia, je tak ideálnou voľbou pre pranie bieleho oblečenie. Gély sú zase vhodné na farebné tkaniny, fantasticky do nej preniknú a odstraňujú nečistoty. Dokonca teraz nájdete na trhu aj kombinovaný prací prostriedok – dvojkomorové kapsle z gélu a prášku.

Širokú škálu týchto variant ponúka napríklad značka Persil: gélové kapsule Persil Duo-Caps, rad Persil Sensitive.
Aviváž sa zase doplnkovo postará o to, aby vaše oblečenie nádherne voňalo, ľahšie sa žehlilo alebo sa znížil statický náboj. Vyskúšajte napríklad Silan s vylepšenou receptúrou, zachytíte tak vôňu domova vo svojom šatníku až na neuveriteľných 10 týždňov.

Špecializované prostriedky zase vyperú vaše oblečenie s ohľadom na jeho náročný materiál, ako napríklad Perwoll Wool&Silk, ideálny pre úpletové materiály, Perwoll Care & Repair ponúka riešenie obnoseného vzhľadu odevov, lebo predchádza štiepeniu vlákien a vzniku žmolkov, a dokonca tieto javy až z 80 % redukuje. Najlepšie proti- žmolkové výsledky sú dosiahnuteľné na bavlne a zmesi bavlnených vlákien pri pravidelnom používaní. Colour Catcher – pracie obrúsky, s ktorými môžete prať oblečenie rôznych, i kontrastných farieb, bez obáv z neželaného zafarbenia. Napríklad elegantné čierne šaty s bielym límcom.

 

Podobné články

Tip redakcie

Česi a Slováci vymysleli nový, jemný a ovocný Jägermeister ORANGE

Zdroj: jagermeister

Novinka roka je tu! Jägermeister ORANGE vás prekvapí výnimočne jemnou chuťou, pričom základnou ingre...

Tip redakcie

Party time, comma!

Zdroj: COMMA

Čas spoločenských udalostí, osláv a rodinných stretnutí prichádza... Čo na to váš šatník? Je v ňom d...