Letné nástrahy

Letné nástrahy Počet fotiek v galérii: 1
Zdoj: onavie.sk

Slnko, voda, vietor, hory, lúky, pláže, sladká i slaná voda. A k tomu úpal, prechladnutia, zápaly, uštipnutia, poranenia. Pred letnými nástrahami varuje MUDr. Iveta Vaverková, všeobecná lekárka pre dospelých, a odporúča letnú lekárničku.

 

Úpal

Pobyt na prudkom slnku počas celého dňa môže spôsobiť prehriate organizmu. Viac ohrozené sú najmä deti a seniori. Chrániť sa môžeme pokrývkou hlavy, dostatočným príjmom tekutín, obmedzením pobytu na priamom slnku najmä počas poludnia. Prejavom úpalu je nevoľnosť, zvracanie, bolesť hlavy, slabosť. Vždy si treba ľahnúť do chládku, dávať vlažné zábaly na telo alebo končatiny, podávať dostatok tekutín.

Letné prechladnutie

Horúce dni a studené nápoje, zmrzlina, prudké zmeny teploty medzi vonkajškom a klimatizovanými priestormi a fúkajúce ventilátory sú najčastejšie príčiny prechladnutia horných dýchacích ciest – nádcha, bolesť hlavy, kašeľ. Až v 90% sú za to zodpovedné vírusy. Tu platí, že s doktorom, či bez doktora sa budeme liečiť 7-10 dní. Potrebný je kľud na lôžku, dostatok vitamínov, pri teplote antipyretiká, pri bolesti hrdla antiseptiká (kloktadlá, pastilky), pri nádche kvapky do nosa ( degongestívne), na kašeľ antitusiká alebo mukolytiká. Ak lekár zistí bakteriálnu infekciu, nasadí vhodné antibiotiká.

Zápaly močových ciest

V horúcich dňoch je príjemné chodiť naboso, sadnúť si na chladný múrik, v mokrých plavkách posedieť v bufete. K nepríjemnému častému nutkaniu na močenie, či páleniu a rezaniu pri močení nie je ďaleko. Základom je prevencia – obúvať sa, prezliekať si suché plavky. Pomôže urologický čaj, potrebné je však vypiť 2-3 litre za deň, môžeme užívať aj extrakty z brusníc, ktoré majú liečivý účinok. V prípade horúčky, bolestí v podbrušku, prítomnosti krvi v moči je potrebné vyhľadať lekára, je pravdepodobné, že bude nutné predpísať silnejšiu liečbu.

Pokazený žalúdok a hnačka

V lete treba mať na pamäti, že potraviny sa v teple rýchlo kazia a riziko vzniku tráviacich ťažkostí je zvýšené. Zdrojom nákazy sú aj špinavé ruky a kontaminovaná voda. Nákaza sa prejaví bolesťami žalúdka, nevoľnosťou, zvracaním, bolesťami brucha, hnačkou. Niekedy sa pridruží teplota a bolesti kĺbov. Dôležité je dodržiavať diétu a prijímať dostatok tekutín. Základom diéty je čierny nesladený čaj, nesýtená minerálka, pri veľkých stratách tekutín dostať v lekárni kúpiť tzv. rehydratačný roztok, ktorý dodá telu základné minerálne látky a energiu. Potrebné je dodržiavať aj ďalšie diétne opatrenia – sucháre, varená ryža, varená mrkva. Z jedálnička na pár dní vylúčiť všetky tuky, dráždivé jedlá, alkohol,kávu, obmedziť príjem sladkostí. Užívanie probiotík napomôže úprave črevnej flóry a úprave trávenia. Väčšina črevných infekcií sa lieči diétnymi opatreniami, len vo výnimočných prípadoch je potrebné podávať antibiotiká a to tiež až po mikrobiologickom určení patogéna. Celoživotná ochrana je možná vo forme očkovania pred vznikom žltačky A a B.

Uštipnutie hmyzom, plazom

Pri uštipnutí hmyzom obyčajne v mieste vpichu vzniká opuch, začervenanie, pociťujeme svrbenie alebo bolesť. Prvá pomoc vo forme prikladania studených obkladov je najjednoduchšia. V lekárni sú k dispozícii rôzne gély, mastičky s protisvrbiacim, chladivým efektom. Poprípade môžete užiť aj tabletku – antihistaminikum, ktoré zmierni uvedené prejavy. Ak ste alergický na uštipnutie hmyzom, mali by ste mať predpísaný tzv. protišokový balíček (môže ho predpísať alergológ, dermatológ) a mať ho poruke. Ak vás uhryzne had, je potrebné čo najskôr vyhľadať lekára.

Vytknutie členku, oškreté koleno

Viacej pohybu v letných mesiacom prináša so sebou zvýšené riziko úrazu. Vytknutý členok, koleno bolí, opuchne, bráni v pohybe. Pomôže masť s protizápalových a protiopuchovým účinkom a elastický obväz na fixovanie končatiny. Taktiež ľadové obklady prinášajú úľavu. Poranený kĺb si vyžiada niekoľko dní až týždňov kľudový režim, kým bude schopný plného pohybu. Odrenina väčšieho rozsahu je vždy nepríjemná – bolí, páli, nedovolí nám kúpať sa, športovať pár dní. Je potrebné ju vždy vyčistiť a vydezinfikovať. Najmä oškretie alebo poranenie hlbšieho charakteru a znečistené zeminou je nebezpečné zo vzniku tetanu. Jeho pôvodca (baktéria Clostridium tetani) sa bežne nachádza v zemine, alebo v prachu. V prostredí rany bez prístupu kyslíka tvorí neurotoxín, ktorý spôsobuje smrteľné poškodenie nervového systému. Najjednoduchšou prevenciou je pravidelné preočkovanie proti tetanu u praktického lekára každých 15 rokov.

Domáca letná lekárnička

Liek na teplotu (paracetamol), nosné kvapky, antiseptiká na kloktanie alebo vo forme pastiliek, lieky na hnačku – adsorbencium (Smecta), črevné dezinfekcium (Endiex), antidiarrhoikum (Imodium), probiotiká, rehydratačný roztok (napr. Kulíšek), lieky proti bolesti – analgetiká, liek proti alergickej reakcii po uštipnutí – antihistaminikum, dezifekčný prostriedok na povrchové poranenie, náplasť, elastický obväz, krém na opaľovanie, pokrývku hlavy, slnečné okuliare.

foto: pinterest.com

Podobné články

Tip redakcie

Ako zariadiť izbu, aby bola moderná a pritom praktická?

Zdroj obrázku: Photographee.eu / Shutterstock.com

Dizajn dnešných interiérových prvkov je zvyčajne založený na zásade „menej je niekedy viac“. Preto j...

Tip redakcie

HONOR a fotograf Rankin spolupracujú a prinášajú inšpiráciu, aby sa podelili o svoju jedinečnosť s dokonalými fotografickými portrétmi

HONOR a fotograf Rankin spolupracujú a prinášajú inšpiráciu, aby sa podelili o svoju jedinečnosť s dokonalými fotografickými portrétmi

HONOR, najrýchlejšie rastúca značka smartfónov v Európe, zverejnila ďalšie podrobnosti o svojej spol...