Knihy

Historická romanca V očiach pomstiteľa

Historická romanca V očiach pomstiteľa Počet fotiek v galérii: 1
Zdroj: bux.sk

Svet sa s ňou zatočil. Sama v ten osudný večer v sieni vyriekla, že objavila na ostrove jaskyňu… Vedeli o nej a teraz k nej utekali, aby sa ukryli pred pomstiteľmi...

Po románoch V rukách nepriateľa a Na želanie kráľa vrcholí škótska séria  Kristíny Brestenskej treťou časťou s názvom V očiach pomstiteľa. Autorka nás v nej prenesie na magické, legendami opradené ostrovy Eigg a Skye, kde sa odohráva pútavý dobrodružno-romantický príbeh o láske, nezmyselnej nenávisti a pomste, inšpirovaný skutočnými historickými udalosťami.

Jedna búrka a stroskotaná loď spustia lavínu udalostí, ktoré obrátia Nessin život naruby. Keď na ostrov Eigg vtrhnú dobyvatelia zo znepriateleného klanu, je nútená ukryť sa medzi skalami.

Alexander MacLeod sa pridal k strýkovej výprave s cieľom pomstiť smrť jeho mužov, no ani vo sne by mu nenapadlo, že na protivníkovom území natrafí na vystrašenú mladú ženu a… na lásku. Stačil však jediný pohľad do hlbokých očí, aby pozmenil svoje úmysly a odplatu nahradila snaha o záchranu nevinnej dievčiny. Lenže na ceste za vytúženým šťastím stojí priveľa prekážok – nielen dlhoročná nenávisť medzi klanmi, ale aj Nessina strata pamäti a hrozba odhalenia jej pravej totožnosti.

Alexander je však odhodlaný ochrániť Nessu pred hroziacim nebezpečenstvom, a to i napriek nesúhlasu rodiny a možnosti, že Nessa si jedného dňa spomenie, kto bol v skutočnosti muž, čo ju ohrozoval na jej rodnom ostrove…

V očiach pomstiteľa je tretia kniha škótskej série, voľné pokračovanie, ktoré obsahovo nadväzuje najmä na prvú časť V rukách nepriateľa. „Súvisí s nepriateľstvom dvoch ostrovných škótskych klanov, ktoré bolo nosnou témou prvej knihy. Pôvodne mala byť táto škótska séria iba dvojdielna, no pri písaní prvých dvoch kníh som natrafila na zaujímavé skutočnosti. Bolo mi ľúto nevyužiť ich a inšpirovalo ma to k napísaniu tretieho dielu,“ vysvetľuje Kristína.

Príbeh je síce fiktívny a dvojica hlavných hrdinov vyfabulovaná, ale ústredný konflikt bol vo veľkej miere inšpirovaný skutočnou udalosťou masaker na ostrove Eigg, pri ktorej zomreli všetci obyvatelia. A tu nastupuje Kristína ako autorka. „Chcela som iba priblížiť udalosť, ktorá bola dôsledkom nepriateľstva dvoch klanov, a priniesť príbeh o láske, ktorá sa pokojne mohla odohrať na pozadí nezmyselnej nenávisti a pomsty.“

Prečítajte si úryvok z knihy V očiach pomstiteľa:

Do tváre jej šľahal mrazivý dážď, nemohla sa dostatočne hlboko nadýchnuť. Stála osihotená v pustatine bičovanej búrkou a nevedela nájsť ovcu. Točila sa v kruhu, pre hustý lejak nevidela ani na krok, ale nesmela sa vzdať, zostala jej iba ovca, nikto iný. Odrazu prestalo pršať, akoby niekto zastavil dážď švihom biča. Rozbúrené more zmietalo vo vlnách loď so zlomeným sťažňom. Na nebi plachtili oblaky tak rýchlo, že ich nestíhala sledovať. Slnko, čo spoza nich sem-tam vykuklo, sa už nížilo k horizontu. Počula tichý šum vodopádu aj zosúvajúcu sa skalu. Hej, Alexander, našiel si niečo? Videl si niekoho? zakričal ktosi. A potom už len padala. Strhla sa s krikom zo sna, po lícach jej stekali slzy. Ktosi jej vošiel prstami do vlasov a pritiahol tvár k čomusi pevnému a zároveň teplému. Vnímala tlkot srdca i pravidelný pohyb hrude, na čele cítila ťažký dych. V komôrke bolo šero, netušila, kde je. „Dougall?“ hlesla rozrušene. Ruka v jej vlasoch znehybnela, hruď pri jej tvári stuhla. „Bol to iba sen.“ Odtiahla sa a zdvihla hlavu. Hej, Alexander, videl si niekoho?  Rozochveli sa jej dlane, vytrhla sa mu z objatia a štvornožky odplazila k dverám. Snažila sa ich otvoriť, ale boli zamknuté. Začala na ne búšiť päsťami. „Nessa!“ ozval sa Alexander trpezlivo. Ani sa neobrátila. „Tak ľahko sa neotvoria!“ No ona sa nevzdávala, trieskala po nepoddajnom dreve, hoci jej už od bolesti horeli hánky. Potrebovala sa dostať ďaleko od neho. Zrazu ju zozadu schmatol a uväznil jej ruky vo svojich. „Ublížiš si, Nessa.“ Chcela sa mu vykrútiť, no bol silnejší než ona. „Nessa, hovor so mnou!“ žiadal.  Keď mu celá zadýchaná pozrela do očí, zamrzla. Aké sú zvláštne... Zmätene krútila hlavou. Bože, prečo si nedokáže spomenúť?

Milan Buno, knižný publicista

Podobné články

Knihy

24 dní do Vianoc. Každý deň nová výzva a úloha

Zdroj: bux.sk

24 dní do Vianoc je ten typ knihy, pri ktorej máte radosť z čítania. Usmievate sa, je vám príjemne a...

Knihy / Rozhovory

Soňa Duchoňova: Každý má slobodu slova a smie vyjadriť svoj názor podľa chuti

Zdroj foto: autorka

Deň naviac je debut dvadsaťdva ročnej mladej autorky, ktorá momentálne študuje na univerzite, no ak ...