Knihy / Recenzie

O knihe: Červená kráľovná /recenzia/

O knihe: Červená kráľovná /recenzia/ Počet fotiek v galérii: 1

Dnešné knižné okienko bude patriť svetu, o akom sa vám ani nesnívalo! Svetu rozdelenému krvou, svetu novej formy nadradenosti a podradenosti medzi ľuďmi. Samozrejme, ani v tomto svete nesmie chýbať niekto výnimočný, niekto, kto sa pokúsi o zmenu...

 

Autor: Victoria Aveyard
Názov: Červená kráľovná (1. časť série)
Počet strán: 352
Rok vydania: 2016
Vydavateľstvo: Motýľ

O knihe

Svet Mare Barrow je rozdelený krvou – červenou a striebornou.
Spoločnosť je rozdelená na dve časti – Strieborných špičkových bojovníkov s božskými schopnosťami a Červených jednoduchých občanov, ktorí žijú pod krutou vládou Strieborných.
Mare Barrow je sedemnásťročné dievča, ktoré patrí medzi Červených, a ani vo sne by jej nenapadlo, že by to mohlo byť inak. No opak je pravdou. Onedlho zistí, že aj napriek tomu, že je Červená, aj ona má svoje schopnosti – dokonca také silné a jedinečné, že ohrozujú celú vládu Strieborných.
Príbeh plný intríg, triedneho boja a klamstiev prinúti čitateľa, aby sa ponoril do napínavého deja s túžbou zistiť, aký bude osud Mare – dievčaťa, ktoré si od začiatku obľúbi.

Môj pohľad

Kniha okamžite upúta každého čitateľa už len úžasnou obálkou, nehovoriac o téme, ktorá je naozaj zaujímavá. Červená kráľovná je kniha z radu fantasy, aká tu ešte nebola! Úplne nový svet, nová doba, príbeh odohrávajúci sa v budúcnosti, avšak nik nevie či v blízkej, alebo ďalekej. Záleží na čitateľovej fantázii, ako si vyloží autorkine vskutku zaujímavé opisy. Svet, aký poznáme, dostáva vďaka Červenej kráľovnej nový rozmer, nielen po zemepisnej stránke, ale najmä ľudia žijúci na Zemi sú iní...
Hlavná hrdinka Mare je obyčajné dievča obyčajnej červenej krvi. Poviete si, je aj iná krv? Vo svete Victorie Aveyard áno! Ľudia totiž už nie sú len ľudia, niektorí z nich sú akýsi polobohovia. Krv majú striebornú, oplývajú rôznymi schopnosťami, aké by človek nemal mať a vládnu všetkému od pôdy, cez nerasty až po vodu, no najmä Červeným. Na stránkach tejto knihy autorka rozvinula novú formu dynastie. V tomto svete tiež vládnu kráľovské rody, tiež sú tu šľachtici, ktorí sú viac ako len poddaní a tiež sú tu otroci, ktorí im musia slúžiť – Červení. Ľudia, ktorí sú ešte stále ľuďmi. Ale nie je to len príbeh o popoluške a princovi, hoci tento roky rokúce opakujúci sa námet tu nechýba, je tiež o vojne, o tom, ako svet vnímajú ľudia na základe ich postavenia, o túžbe po moci, ktorá sa neustále zväčšuje a o sne krajšieho života Červených.
Mare sa obáva, že ju odvlečú na vojnu, trvajúcu už dlhé roky, kde odvliekli aj všetkých jej bratov. Mare je síce dievča, ale na tom nezáleží – pokiaľ nemá prácu, musí ísť po dovŕšení osemnástich rokov do vojny. Mare má tiež dlhé prsty, o ktorých si myslí, že sú jej jedinou prednosťou, že kradnúť je to jediné, čo vie. Ale mýli sa! Vďaka šťastnej náhode sa dostane k práci slúžky u kráľa, čím sa spustí sled mnohých nečakaných situácií. Pretože hoci si pri čítaní zo začiatku neraz poviete, že už viete, čo bude ďalej, zmýlite sa. Dej je pomerne dosť nepredvídateľný, popretkávaný mnohými šokujúcimi udalosťami a ešte šokujúcejším záverom. Postavy hýria rôznorodosťou, a to nielen po povahovej stránke, ale aj svojimi schopnosťami. Hlavná hrdinka je znechutená svetom, v ktorom žije a chce ho zmeniť. Má stránky, ktoré na nej budete milovať a obdivovať, ale aj tie, za ktoré by ste ju najradšej uškrtili. Autorka umiestnila do príbehu mnoho tajomstiev, intríg a záhad, ktoré chcete čo najskôr rozlúsknuť – aj preto sa vám budú stránky pri čítaní otáčať prakticky samé. Taktiež tu nechýba láska – milostný trojuholník, v ktorom nebudete dokonca vedieť, ktorému z chlapcov fandiť, po celý čas budete na hojdačke rovnako ako Mare. Jediné, čo vás pri čítaní občas môže brzdiť sú niektoré opisy, ktoré sa čítajú trochu ťažšie, nakoľko ide o niečo nové, čo nepoznáme.
Ak máte radi fantasy, príbehy o kráľovstvách, ale aj poriadne napätie, potom je kniha určite vhodná pre vás. Pripravte sa však aj na dávku krvi, boja a smútku. Príbeh bleskového dievčatka, ako Mare prezývajú, vás prevedie paletou všetkých pocitov, ukáže vám niečo nové a otvorí vám oči v oblastiach, kde by ste to možno nečakali. Lebo hoci sa príbeh odohráva vo vymyslenom svete, má veľa spoločného s tým naším.

  Jana Šulková

Podobné články

Knihy / Recenzie

O knihe: Kráľova klietka /recenzia/

O knihe: Kráľova klietka /recenzia/

Dnes sa v knižnom okienku vrátime k dystopickej sérii o neobyčajnom dievčati a ešte neobyčajnejšom s...