Knihy / Recenzie

O knihe: Kráľova klietka /recenzia/

O knihe: Kráľova klietka /recenzia/ Počet fotiek v galérii: 1

Dnes sa v knižnom okienku vrátime k dystopickej sérii o neobyčajnom dievčati a ešte neobyčajnejšom svete. Po pomerne dlhšej pauze bol vydaný ďalší diel nesúci príznačný názov Kráľova klietka.

Autor: Victoria Aveyard 
Názov: Kráľova klietka (3. časť série Červená kráľovná)
Počet strán: 448
Rok vydania: 2017
Vydavateľstvo: Motýľ

 

O knihe

V tomto dych berúcom treťom diele série Červená kráľovná bude lojálnosť skúšaná z každej strany. Kto sa stane svetlom na ceste povstania, keď Bleskové dievčatko stratí iskru?
Mare Barrow je väzenkyňou, bezmocnou bez svojho blesku, mučenou svojimi fatálnymi chybami. Žije z milosti muža, ktorého kedysi milovala, muža stvoreného z klamstiev a zrady. Teraz už kráľ Maven Calore pokračuje v spriadaní temných sietí svojej mŕtvej matky, aby udržal kontrolu nad krajinou a svojou väzenkyňou.
Skupina tých, ktorí patria k novej krvi, a červených pokračuje v organizácii, trénovaní a rozširovaní sa. Pripravujú sa na vojnu. A Cal, princ vo vyhnanstve, bude bojovať o srdce Mare. Tentoraz nedovolí, aby ho čokoľvek zastavilo. Je rozhodnutý vyhrať.

Môj pohľad

Aj v treťom pokračovaní sa Victoria Aveyard pohráva s čitateľom hneď od úvodných strán. Dej pokračuje v okamihu, v ktorom v druhej časti skončil, preto doň pomerne rýchlo vhupnete. Autorka navyše zakomponovala v rámci spomienok isté pripomenutia na to, čo sa odohralo v Sklenenom meči. Preto ak aj knihy nečítate bezprostredne za sebou, príbeh sa vám v mysli raz-dva obnoví.
Osobne sa mi úvodné stránky javili slabšie ako predchádzajúce knihy. Najskôr som si myslela, že je to časovým odstupom od dvojky, avšak potom som si uvedomila, že za to môže zmena situácie, v ktorej sa Mare ocitla. Po dvoch veľmi akčných častiach som sa zrazu dostala do o niečo pokojnejších vôd, i keď nemožno povedať, že by v texte absentovala akákoľvek akcia. To nie, len jej je zo začiatku o niečo menej.
V tretej časti sa dozvedáme viac nielen o krajine, v ktorej žije Mare, ale aj o okolitých zemiach, kde spolu nažívajú v mieri Strieborní, Červení a aj takí, ako je Mare – červení so schopnosťami. Čitateľ tak získa viacero odpovedí na rôzne otázky. Veľká pozornosť sa tiež venuje Mavenovi a jeho vnútru – to považujem zo strany autorky za dobrý ťah, pretože aj keď asi väčšina čitateľov tohto záporného hrdinu neznáša, bude ich zaujímať pozadie jeho správania.
Z hľadiska textovej výstavby je tu novinka, a to striedanie pohľadov. Dosiaľ sme mali možnosť čítať všetko z pohľadu Mare, v Kráľovej klietke je však Mare uväznená a čitateľ potrebuje vedieť, čo sa deje „vonku“. Pre mňa osobne to bolo príjemným osviežením, ktoré dodávalo textu na dynamike. Čo sa týka štýlu písania, Aveyard si zachováva jednoduchší, opisnejší štýl písania, ktorý si tento žáner do istej miery vyžaduje a ktorý je pre cieľovú skupinu série – prevažne mládež – príjemnejšie čitateľný.
Ako celok hodnotím knihu a vývoj príbehu dobre. Autorka vie skutočne zaujímavo pôsobiť na city čitateľa, a preto si myslím, že milovníkov série tretie pokračovanie nesklame, avšak je, ako aj celá séria, určené skôr mladším ročníkom. Náročnejší čitatelia fantasy literatúry v nej už nemusia nájsť všetky kvality, ktoré od dobrej dystopie očakávajú.

J. Š.

Podobné články

Knihy / Recenzie

O knihe: Vesmír vám kryje chrbát /recenzia/

O knihe: Vesmír vám kryje chrbát /recenzia/

Gabrielle Bernsteinová je žena, ktorej bude patriť dnešné knižné okienko. Autorka knihy Vesmír vám k...