Knihy / Recenzie

O knihe: Hriechy otca /recenzia/

O knihe: Hriechy otca /recenzia/ Počet fotiek v galérii: 1

Pamätáte si na knihu Len čas ukáže? Ak nie, recenziu si môžete prečítať  TU. Dnes sa knižné okienko opäť vracia k tomuto brilantnému rozprávačovi, aby zhodnotilo druhé pokračovanie Kroniky rodu Cliftonovcov, ktoré za tým prvým, ako to zvyčajne pri sériách býva, vôbec nezaostáva! Práve naopak! Archer prináša opäť dávku napätia, histórie, ale aj zaujímavostí, ktoré nadchnú nejedného čitateľa.

 

Autor: Jeffrey Archer
Názov: Hriechy otca
Séria: Kronika rodu Cliftonovcov (2. diel)
Počet strán: 312
Rok vydania: 2015
Vydavateľstvo: Motýľ

 

O knihe

Majstrovské dielo Kronika rodu Cliftonovcov je viacgeneračná sága. Po prvej časti Len čas ukáže prichádza veľkolepé pokračovanie Hriechy otca.
Bolo to len pár dní pred tým, ako Británia vyhlásila vojnu Nemecku. Harry Clifton sa pridáva k posádke obchodnej lode, len čo si uvedomí, že si Emmu Barringtonovú nikdy nebude môcť vziať. Dúfa, že sa jeho odchodom zmiernia následky rodinného škandálu. Keď loď potopí nemecká ponorka, Harryho spolu s hŕstkou námorníkov zachráni parník Kansaská hviezda, na ktorom sa plaví aj ťažko zranený Američan Tom Bradshaw. V tú noc, keď Bradshaw zomiera, sa Harry chopí príležitosti, a keďže chce pochovať vlastnú minulosť, berie na seba jeho identitu. Po príchode do Ameriky ho zatýka polícia za vraždu brata Toma Bradshawa. Obvinený a odkázaný sám na seba nemá ako dokázať svoju skutočnú totožnosť. Harry je pripútaný k minulosti, horšej ako tá, ktorú opustil, a predurčený na budúcnosť, o ktorej sa mu ani nesnívalo...

Môj pohľad

Druhý diel som začínala čítať s veľkou zvedavosťou, nakoľko Archer každú z kníh zakončuje práve vo chvíli, keď ste v najväčšom napätí. Áno, tento autor to jednoducho vie – upútať, podnietiť predstavivosť, rozdúchať pocity, namiešať kokteil tajomstiev...
Harryho osud sa v tejto knihe začína v New Yorku, kam sa dostal vďaka rôznym okolnostiam, ktoré vám načrtáva anotácia. Hoci je kniha pomerne obsiahla, častí o Harrym je v nej pomenej, ako tomu bolo v prvom diely. Prečo? Aj to sa dozviete, keď si Hriechy otca prečítate.
Napriek všetkému zamilovaná Emma sa rozhodne hľadať Harryho, pretože si je istá, že je nažive. Odchádza do Ameriky, v ktorej ju čaká mnoho dobrodružstiev. Autor nás tak po skvostnej Británii zavedie do New Yorku, kde sa odohráva nemalá časť druhého dielu kroniky. Samozrejme, nesmieme zabudnúť ani na ostatné dôležité postavy, ako sú Hugo, Giles či Harryho matka. Aj oni počas mnohých rokov prežívajú rôzne situácie, ako sa napokon v knihe dočítate.
Archer je spisovateľ s veľkým S, pretože jeho knihy sú premyslené do posledného detailu. Nie je veta, ktorú by ste mu neuverili, nie je slovo, ktoré by vás donútilo zapochybovať o príbehu a o tom, či je skutočný, hoci ide o fikciu. Postavy a ich charaktery sú vykreslené priam dokonale, nechýbajú zloduchovia, obetavé ženy ani šikovní mladí muži, ktorí sa aj napriek všetkému, čo zažili, stávajú úspešnými. No a potom sú tu tie tajomstvá, ktorých je táto séria plná. Autor presne vie, kedy, ktoré a do akej miery nadávkovať čitateľovi, kde prestať, a hlavne, kedy knihu ukončiť tak, aby ste neváhali ani sekundu a siahli po pokračovaní. Navyše, ak vás zaujímajú knihy z prostredia druhej svetovej vojny, Hriechy otca je pre vás to pravé orechové!
Tretie pokračovanie Kroniky rodu Cliftonovcov s názvom Rodinné tajomstvo je už v predaji a na vydanie sa pripravuje aj štvrtý diel! Tak čo, ešte váhate? 

J.Š.

Podobné články

Knihy / Recenzie

O knihe: Kráľova klietka /recenzia/

O knihe: Kráľova klietka /recenzia/

Dnes sa v knižnom okienku vrátime k dystopickej sérii o neobyčajnom dievčati a ešte neobyčajnejšom s...