Knihy

Knižné tipy babieho leta

Knižné tipy babieho leta Počet fotiek v galérii: 1

Čo je lepšie, ako vziať do rúk knihu a ponoriť sa do príbehu, zabudnúť na okolitý svet a len oddychovať a nasávať atmosféru zo života iných? Ja nepoznám, hádam až na pár výnimiek, takmer nič. Vylepšiť to môže už len to, ak nám niekto „z fachu“ dá tip, po čom zaručene siahnuť, aby sme uspokojili svoju dušu.

 JANKA BENKOVÁ

Spisovateľke Jane Benkovej na Slovensku doteraz vyšli desiatky kníh, v Českej republike viac ako desať. Pre svojich slovenských čitateľov už začala písať aj úplne novú knižku!

Právo na lásku (Jana Pronská)

Jana Pronská, jedna z najúspešnejších slovenských spisovateliek, už celé roky prináša svojim čitateľom podmanivé romance, úzko späté s našou históriou. Vo svojom najnovšom, dvadsiatom románe nás opäť zavedie na stredoveké hrady a kráľovské dvory, kde sa odohráva strhujúci príbeh zakázanej lásky)

Mary z Genesee (Erika Jarkovská)

Historický román Mary z Genesee je rozprávaním o osude skutočnej Mary Jemisonovej, dcére írskych prisťahovalcov, ktorých priviedla do Ameriky vidina šťastného života)

Cudzinec (Pavol Božík) 

Úspešný hudobný producent Jakub má na Slovensku život, ktorý mu možno iba závidieť. A práve závisť, nekompetentnosť ľudí, s ktorými musí spolupracovať, ale aj katastrofálna spoločenská situácia, korupcia na najvyšších miestach a byrokracia v úradoch sú dôvodom, prečo sa v štyridsiatich štyroch rokoch rozhodne začať odznova v Nórsku)

Michaela Zamari: Krízový plán

Voľné pokračovanie romanticko-erotickej série Šéf môjho šéfa. Deana sa cez leto šialene zamiluje do cudzinca, s ktorým sa následne musí rozlúčiť. Vymyslí plán, ako si našetriť a vymeniť Európu za americký sen. Na inzerát sa jej ozve Miky, hľadajúci dočasný azyl. Dea mu zo zúfalstva nahovorí, že je lesbička, aby ho presvedčila, že nič nehrozí, ak sa k nej nasťahuje. A to je len začiatok jazdy plnej humoru, lásky a neustáleho iskrenie.

MICHAELA ZAMARI

Michaela Zamari tento rok vydala dve knihy. Začiatkom roka odbočila od svojho žánru a priniesla na trh knižnú chuťovku Zákulisie samovydávania (alebo ako si vydať knihu) a koncom leta jej vyšlo ďalšie voľné pokračovanie romanticko-erotickej série Šéf môjho šéfa s názvom Krízový plán, ktorým sa vracia k beletrii.

Jeseň bude nabitá skvelými titulmi, ale ja mám svoje 3 srdcovky jasné. Po takmer troch rokoch sa dočkáme novinky od môjho veľkého vzoru - Moniky Wurm, ktorej vyjde román Nedotknuteľný. Monika nám opäť namieša tie najlepšie ingrediencie a som si istá, že ku knižke budeme potrebovať aj vreckovky. Hriešnejšiu chuťovku si pre nás pripravuje Baja Dolce (Venupress), ktorá nám po čarovnom príbehu Horkosladké esencie (vyšiel v lete 2020) ukáže ďalšiu stránku svojho talentu a tentokrát nás zavedie do temného sveta s knihou Habibi. Mala som tú česť čítať knihu tesne pred odoslaním do tlače a je sa veru na čo tešiť. Habibi vás zvedie, využije, poláska, vypľuje a aj tak ho budete chcieť ešte raz. Tretím titulom, na ktorý si tiež vyhradím špeciálny čas a oddych od písania, bude ďalšia cestovateľská pochúťka z pera svetobežníka Martina Navrátila v spolupráci s Petrom Hliničanom. Títo dvaja odvážlivci nás vezmú Na kraj sveta. V rovnakom čase vyjde Martinovi aj druhý diel série Cesta okolo sveta, a ja sa neviem dočkať ďalšej fenomenálnej exkurzie aspoň cez písmenká a fotografie.

 

MARTINA NOVOTNÁ, AKČNÉ ŽENY

Zakladateľka platformy www.akcnezeny.sk na zdieľanie pre ženy na Slovensku a v Českej republike , ktoré milujú to, čo robia. Poskytuje inšpiráciu, online a offline vytváranie sietí a vzdelávacie aktivity pre aktívne ženy. Členky platformy si navzájom pomáhajú rásť v podnikaní, kariére, vzdelávaní a materstve prostredníctvom obsahu platforiem a rôznych udalostí.

Jak na sítě: Ovládněte 4 principy úspěchu na sociálních sítích je ideálna voľba zo vzdelávacích/ praktických príručiek pre každého. Sociálne siete vám môžu naozaj výrazne pomôcť, keď viete, ako na ne. Ako na siete je prvou knihou, ktorá popri mnohých čiastkových postupov a príkladov z českého i svetového prostredia prináša aj niečo oveľa hlbšieho a univerzálneho.

Vzdelaná (Tara Westoverová) 

Z beletrie, je to Vzdelaná, Príbeh rozpráva o hľadaní vlastného ja. Je to príbeh o neoblomnej rodinnej lojalite a o smútku, ktorý sprevádza pretrhnutie najužších väzieb. Príbeh Tary Westoverovej o dospievaní sa vyznačuje prenikavým postrehom veľkých spisovateľov a zdôrazňuje význam a prínos skutočného vzdelania – schopnosť vidieť život novými očami a ochotu meniť ho.

Jediná žena v miestnosti (Marie Benedict)

Neuveriteľný a dychvyrážajúci je životný príbeh slávnej hollywoodskej herečky a utajenej  vynálezkyne Hedy Lamarrovej. Rovnaká je aj kniha americkej autorky Marie Benedictovej Jediná žena v miestnosti, ktorá život oslnivo krásnej a ohromujúco múdrej ženy opisuje. V týchto dňoch vychádza v slovenskom preklade Denisy Ghaniovej vo vydavateľstve Lindeni.

MILAN BUNO

Literárny publicista, Milan Buno, ročne prečíta 220 kníh a číta takmer všetko. Ale stále ho môžete vidieť aj na TV obrazovkách, ako hovorí o knihách a môžete čítať jeho recenzie.

Smršť (Jozef Karika)

Výborný karikovský mysteriózny triler, divoká jazda, z ktorej vám bude miestami behať mráz po chrbte a fučať za zadkom :) Jožo Karika totiž založil príbeh na fenoméne tzv. halného vetra. Ako píše v knihe, je to suchý nárazový vietor, ktorý vanie z tatranských končiarov. Strháva strechy, ničí lesy. Ale to nie je hlavné. Hlavné je, že halný vplýva aj na ľudí. Negatívne. Keď fúka halný, Goralom, ktorí v tej oblasti žijú, preskakuje. Stúpa vtedy počet bitiek, vrážd aj samovrážd. Domáci opisujú stúpajúcu nervozitu, zlosť, úzkosť, depresívnosť. Keď sa blíži halný, posilňujú tam policajné aj záchranárske hliadky, dokonca na to upozorňujú v predpovedi počasia. Smršť je nočná jazda autom, naokolo tma a ľudoprázdna pustina. Za vami bude prízrak stareny v pohrebných šatách, ktorý je bližšie zakaždým, keď čo i len na chvíľu zastanete... Hrdinovia Karikovho mysteriózneho trileru zažívajú tú najhoršiu nočnú moru. A verte, že budú zimomriavky behať po chrbte aj vám!

 

Nádherná smrť v Altaji (Jozef Banáš)

Nový motivačný príbeh Joža Banáša, ktorého tri Kódy sa stali slovenským bestsellerom a predalo sa z nich asi 120.000 výtlačkov. Hlavný hrdina románu – manžel, otec a podnikateľ Martin sa v Altaji vďaka hraničným situáciám na pokraji smrti dostane do kontaktu s energiami, o ktorých dovtedy netušil. Pochopí, že smrť ako definitívny koniec neexistuje, existuje len zmena. Jednoducho niečo musí skončiť, aby mohlo začať nové. Vďaka šamanovi Četovi spozná Martin, že smrť je omnoho lepšia ako povesť ktorú má. Slovák Martin a Altajec Čet sa nerozprávajú o smrti fyzickej, ale o smrti pýchy, ega, žiadostivosti. A v tom je odkaz tejto knihy. Len takto môžeme prekonať svoje pochybnosti, slabosti a prijať život taký, aký je v jeho dokonalosti a pokore. „Šťastie nenájdeš mimo seba. Ak nie si šťastný vo svojom vnútri, vonkajší svet ťa šťastným neurobí. Môžeš prejsť celý svet a všade budeš nešťastný...“

Prečo ja? (Andrea Coddington)

Konečne nový príbeh od Andrey, ktorá si získala čitateľov bestsellermi ako Židovka, Mal to byť pekný život, Jozef Bednárik, Dedičný hriech, či Tenis je môj život. „Venujem všetkým,  ktorí našli odvahu a majú nádej,“ píše v úvode autorka. Spoznáme Sašu, ktorá je v manželstve nešťastná. Dusí v sebe odpor k vlastnému mužovi, no napriek všetkému vo vzťahu zotrváva, veď navonok sa niet na čo sťažovať. Za výbuchov prvých silvestrovských ohňostrojov sa jej život dramaticky zmení a ona vstupuje do nového roka vystrašená, s otázkou, na ktorú neexistuje odpoveď — Prečo ja? Doteraz zdravá žena sa ocitá na onkológii, odstrihnutá od svojich najbližších pre pandemické opatrenia. „Ty vieš, prečo ja? Som dobrý človek. Nikdy som nič neukradla, nikomu nič zlé neurobila...“ rozplakala som sa. Saši sa v hlave vynárajú najhoršie scenáre. Celý život sa starala o blaho ostatných, robila len to, čo sa od nej očakáva, a pritom si odopierala vlastné šťastie. Čo je však horšie, aj lásku. Dostane ešte šancu napraviť to?

 

FRANTIŠEK KOZMON

František Kozmon, Zdroj: FK

Autor slovenskej detektívky, ktorý sa zúčastnil na viacerých poviedkových súťažiach a experimentoval s rôznymi knižnými žánrami, má na svojom konte má päť krimi príbehov a onedlho mu vychádza ďalší pod názvom Červ. Jeho debut Posledný prípad kapitána Čontoša zvíťazil v súťaži Detektívka 2014 a bodoval v čitateľskej ankete.

Anjel v podsvetí (Juraj Červenák)

Prvým tipom je novinka. Anjel v podsvetí, najnovšia časť historickej krimi od Juraja Červenáka, vychádza v týchto dňoch. Stein, Barbarič a Jaroš tvoria nielen skvelý vyšetrovateľský tím, ale predovšetkým sú to výborne napísaní hrdinovia, ktorých sa oplatí spoznať.

DNA (Yrsa Sigurðardóttir)

Ďalej odporúčam sériu Freyja a Huldar od Yrsy Sigurdardóttirovej. Napínavé čítanie, knihu nepustíte z rúk, kým sa nedozviete, kto je vrah. Ale zároveň budete celý čas riešiť to, kedy (a či vôbec?) sa Freya s Huldarom dajú dokopy.

Narodený v modrú stredu (Daniel Tammet)

V neposlednom rade by som rád vyzdvihol titul Narodený v modrú stredu. Autor Daniel Tammet vám cez svoj príbeh priblíži život autistického génia, ktorý vníma čísla ako farby.

 

IVICA ĎURICOVÁ

Slovenská copywriterka a autorka niekoľkých kníh má na konte biznisové tituly sa na poli beletrie predstavila v roku 2016 napínavým románom Zlaté puto, ktorý si získal výborné čitateľské recenzie. Román inšpirovaný mestom Trenčín, v ktorom Ivica žije aj tvorí, Cudzinec z papiera, je autorkinou piatou knihou.

Smútok lásku neodplaví (Agnes Martin-Lugand)

Agnes je majsterka ženských románov, ktorá je niekde celkom hore na spisovateľskom nebi a niekoľko galaxií za ňou nik nie je. Píše úžasne, všetky jej knihy ma nie že rozplakali, ale revala som pri nich ako tur. A to nie sú tragické, iba sú tak emocionálne silné, že sa skrátka inak nedá. Hlboké vzťahy, krásne vykreslené plastické postavy, nádherné opisy miest a nečakané zvraty. Všetky tieto ingrediencie nájdete v každej jednej „Lugandovke“ a ja už sa neviem dočkať tej najnovšej. Vychádza 30.10.2020 a opäť má nádhernú obálku, ako aj všetky predošlé. 

Ľúbostné listy z Montmartre (Nicolas Barreau)

Nádherný romantický príbeh, ktorý sa začína aj končí na cintoríne. A končí sa šťastne, napriek tomu, že hlavná postava Julien Azoulay, mladý vdovec, je na začiatku knihy príšerne nešťastný. Svojej zomierajúcej žene sľúbil, že jej po jej smrti napíše 33 listov. Každý za jeden rok jej života. Julien ich postupne nosí na cintorín a vkladá ich do tajnej schránky v jej náhrobku. Nechce sa mu žiť, no keď si jedného dňa nájde v schránke miesto svojich listov odpoveď, jeho život sa obráti na ruby... citlivé, romantické, trpko-sladké a plné nádeje. Ak k tomu pridáte ešte prechádzku čarovnými uličkami Paríža, kam vás Nicolas zoberie vďaka svojim brilantným opisom, máte návod na dokonalé jesenné čítanie. 

Insomnia (Vladimíra Šebová)

Ak máte na jeseň chuť na niečo temnejšie, vyskúšajte mysterióznu trilógiu Insomnia od slovenskej autorky Vladimíry Šebovej. Okrem prvej knihy Insomnia vyšli už aj ďalšie dve pokračovania – Hypersomnia a Paralýza. Ide o veľmi podarené urban mystery, ktoré sa odohráva v prostredí súčasného Londýna. Hlavná postava Sara nikdy nespí, trpí chorobou zvanou insomnia. Postupne zisťuje, že nie je jediná a objavuje svet jej podobných ľudí, ktorí ju vezmú medzi seba. Keď sa život práve začne zdať ideálny, niekto sa rozhodne, že tento „špeciálny druh“ treba vyhubiť... Vladimíra píše skvele, jej knihy vás nútia prevracať stránky od prvej po poslednú a nebyť jej mena, pokojne by ste si jej knihy zmýlili so zahraničnými bestsellermi. Svedčí o tom aj nominácia na ocenenie Panta Rhei Awards.

 

 

 

 

Podobné články

Knihy

Putovanie časom

Putovanie časom

Alexandra Brackenová je momentálne podľa New York Times najpredávanejšou autorkou a v pokračovaní sé...

Knihy

Ja že som nekompetentná? Presvedčím ho, že sa mýli!

Zdroj: bux.sk

Vi Keelandová je na Slovensku mimoriadne obľúbená, tento rok dokonca navštívila Bratislavu, kde disk...