Knihy / Recenzie

O knihe: Bola som tu /recenzia/

O knihe: Bola som tu /recenzia/ Počet fotiek v galérii: 1

Dnešné knižné okienko bude opäť patriť svetu mladých čitateľov, avšak som presvedčená, že knižka má veľký potenciál zaujať i mnohých starších. Ide v nej o tému, s ktorou sa v živote stretne len hŕstka ľudí, avšak tú hŕstku to naozaj veľmi poznačí. 

Gayle Formanová otvorila tému, o ktorej by sa malo hovoriť. Oceňujem, že značné množstvo autorov kníh pre mládež sa vo svojich dielach dotýka tém, o ktorých je potrebné diskutovať, pretože sa to takmer nerobí. 

Autor: Gayle Formanová
Preklad: Jana Cinková
Názov: Bola som tu
Počet strán: 296
Rok vydania: 2016
Vydavateľstvo: Ikar, edícia Yoli

 

O knihe

Cody Reynoldsová sa nevie zmieriť so stratou najlepšej priateľky Meg, ktorá nečakane spáchala samovraždu. Nevie pochopiť, prečo taká úžasná, energická a priateľská osoba túžila zomrieť a neustále ju prenasleduje pocit viny. Všetko sa zmení, keď sa Cody na žiadosť Meginých rodičov vyberie do Tacomy po priateľkine veci a odhalí celkom novú stránku jej osobnosti. Ponára sa čoraz hlbšie do spleti Meginých tajomstiev a neváha podstúpiť akékoľvek nebezpečenstvo, len aby konečne spoznala pravdu. Podarí sa však prísť tejto záhade na koreň a nájde skutočne to, čo hľadala?

Môj názor

Samovražda, ešte k tomu ju spáchalo decko... Starostlivý rodič si povie, preboha, toto mám dať čítať svojej ratolesti? Ó, áno! Mali by ste! Viem, na prvý pohľad nejde o príťažlivú tému, veď presne toto je jedna z vecí, od ktorých my, ľudia, bočíme. Zatvárame oči pred tým, čo nás desí, čo sa nám nepáči, čo svedčí o tom, že svet nie je dokonalé miesto. Žiaľ, je to fakt a my, hoci by sme to najradšej nevideli, musíme venovať pozornosť aj nepríjemným veciam. Prečo? Lebo raz sa môžu dotýkať priamo nás!

Gayle Formanová je známa svojím jednoduchým, zato však veľmi pútavým štýlom písania. Žiadny čitateľ nebude mať problém prehrýzť sa stránkami jej diela, pretože tie sa otáčajú priam samy. Aj keď dej nie je extra zložitý, hlboko prepracovaný, aj tak je táto kniha výnimočná. Tu totiž ide o to, ako sa autorka popasovala s témou, ktorú by sa mnohí iní báli spracovať. Bola som tu je príbeh dvoch dievčat – jednej mŕtvej, ktorá sa zabila a ktorej dôvody a okolnosti, ktoré ju k samovražde dohnali, objavuje tá druhá – živá – jej najlepšia priateľka. Kniha je písaná z pohľadu Cody, ktorá, ako už napovedá anotácia, sa nevie vyrovnať so smrťou Meg. Potrebuje získať odpoveď, prečo sa zdanlivo šťastné dievča odhodlá na taký čin a či mu k tomu niekto nepomohol. Spolu s ňou sa vydáte na búrlivú cestu pátrania, odhaľovania tajomstiev a zákutí ľudskej duše. A nakoniec pochopíte, ako pochopila aj ona...

Bola som tu je veľmi dobre napísaná kniha, ktorá sa opiera o skutočnú osobu. Autorka urobila dobre, že vychádza z niekoho reálneho, hoci príbeh ako taký je fiktívny. Vďaka tejto knihe sa vám možno otvoria oči, viac si začnete všímať svojich blízkych a predovšetkým, dozviete sa niečo o tom, prečo sa niektorí ľudia dobrovoľne odoberú zo sveta. Áno, táto kniha je smutná, ale je pravdivá, je otvorene napísaná, nie je v nej nič poburujúce, no práve naopak, ide o akúsi osvetu. K podobným knihám by sme mohli zaradiť aj knihu Hovor, ktorej recenziu nájdete tu: http://www.onavie.sk/o-knihe-hovor-recenzia.
Oceňujem, že Ikar vydáva aj takéto knihy. Nie, nemyslím si, že máte dať svojim deťom čítať len tento druh literatúry, no občas je fajn dať im do rúk aj takúto knihu, no predtým si ju vy, rodičia, prečítajte tiež a následne sa o tom so svojím dieťaťom porozprávajte. Nič tým nestratíte, práve naopak, môžete len získať. :)

Jana Šulková

Podobné články

Knihy / Recenzie

O knihe: Kráľova klietka /recenzia/

O knihe: Kráľova klietka /recenzia/

Dnes sa v knižnom okienku vrátime k dystopickej sérii o neobyčajnom dievčati a ešte neobyčajnejšom s...