Knihy / Recenzie

O knihe: Mŕtve dievča neklame /recenzia/

O knihe: Mŕtve dievča neklame /recenzia/ Počet fotiek v galérii: 1

Keď niekto vo vašom okolí zomrie, niekto, kto nie je vašou rodinou, zasiahne vás to?

Povedzme, že ide o dievča z rovnakej školy, ktoré ste sotva poznali, alebo o susedu, s ktorou ste občas prehodili dve slovká... Lenže čo ak zomrie niekto, koho milujete, no vy mu to už nestihnete povedať? A čo ak vám ten človek má čo povedať aj po svojej smrti?

Autor: Jay Asher
Preklad: Paulína Feriancová
Názov: Mŕtve dievča neklame
Originálny názov: Thirteen Reasons Why
Počet strán: 240
Rok vydania: 2017
Vydavateľstvo: Slovart

 

O knihe

Clay Jensen objaví jedného dňa pred domom zvláštnu škatuľu s niekoľkými magnetofónovými páskami. Nahrala ich Hannah Bakerová – spolužiačka, do ktorej bol buchnutý. No Hannah pred dvoma týždňami spáchala samovraždu. Jej hlas na magnetofónových páskach mu prezradí, že existuje trinásť dôvodov, prečo sa rozhodla pre ten strašný čin. Clay je jeden z nich. A keď si ju vypočuje, zistí prečo. Clay strávi noc s Hannahiným hlasom v ušiach, nasleduje jej slová po celom meste a postupne odkrýva najhlbšie tajomstvá a bolesť dospievajúceho dievčaťa.

Môj názor

Do knihy som sa púšťala s nadšením, avšak to po pár stránkach opadlo. Niežeby kniha nebola dobrá, len ma akosi nevtiahla tak, ako som si to predstavovala. Myšlienka aj námet tejto knihy sú priam skvelé a veľmi originálne, len spracovanie je už o niečo slabšie, hoci treba uznať, že je nevšedné. Príbeh sa odohráva počas 24 hodín a rozpráva ho Clay, pričom zo záznamu sa čitateľom prihovára aj Hannah, o ktorej to vlastne celé je – o dievčati, ktoré sa rozhodlo spáchať samovraždu. Hannah však po sebe nechala na svete niekoľko kaziet, na ktorých objasňuje 13 dôvodov, prečo sa zabila. Tento premyslený čin hneď v úvode v čitateľovi vyvoláva pocit, že Hannah mala problémov viac ako dosť, že si veľmi dobre zvážila svoju dobrovoľnú smrť, ako aj isté nepochopiteľné nutkanie povedať ľuďom, ktorých z toho viní, že práve oni a ich činy prispeli k jej rozhodnutiu vzdať sa života. Takže nie, nebolo to spontánne. Asi najväčším kameňom úrazu pri mojom čítaní bol fakt, že som najskôr začala pozerať seriál natočený podľa tejto knižnej predlohy. Ten ma totiž od prvej časti pohltil, čo som očakávala aj od knižného spracovania. Neviem, ako by som knihu hodnotila, keby som seriál nevidela, no moje dojmy z čítania boli ovplyvnené tým, že som už do istej miery vedela, čo sa stane. Takže dobrá rada pre vás – najskôr kniha, potom seriál! Prvé strany ma dosť nudili (cítim sa hrozne, že musím napísať nudili, ale bolo to tak), no čím hlbšie som sa do knihy ponárala, tým viac stúpala moja zvedavosť, napätie aj túžba obrátiť ďalšiu stránku. Nechcem knihu porovnávať so seriálom, no zdá sa, že sa tomu nevyhnem. Slabinou knihy je v tomto prípade krátky časový úsek, počas ktorého sa dej odohráva, hoci v retrospektíve sa vraciame do minulosti, a chýbajúce reakcie postáv spomínaných na kazetách. Iste, kniha nebola písaná so zámerom ukázať, ako kazety od mŕtveho dievčaťa ovplyvnia život tých, ktorých okrem iného obviňuje tiež (okrem Claya), no príbehu to dáva lepší rozmer. Ak mám hodnotiť knihu ako výpoveď nešťastnej, pravdepodobne i labilnej a chorej dievčiny, potom svoj cieľ naplnila. Aj keď som z čítania nebola emočne vyšťavená, dané riadky podnietili moju zvedavosť, ako aj zamyslenie sa nad činmi svojimi, ako aj činmi ostatných. Uvedomíte si, ako na seba všetko navzájom vplýva. Iste, niektoré dôvody možno brať ako banálne, no netrúfam si hodnotiť vnútorné prežívanie človeka, pretože každý z nás reaguje inak, pre každého je banálne či vážne niečo iné, takže k dôvodom, ktoré Hannah uviedla, sa nebudem vyjadrovať. Myslím si, že kniha má svoje posolstvo aj význam, a preto ju v konečnom dôsledku hodnotím kladne. Čo už bolo horšie a čo ma pri čítaní priam vytáčalo, boli početné chyby v texte. Časom som ich už prestala počítať. To však nie je výčitka k príbehu, ale k redakčnej úprave knihy. Kiežby bola lepšia...

 

Podobné články

Knihy / Recenzie

O knihe: Kráľova klietka /recenzia/

O knihe: Kráľova klietka /recenzia/

Dnes sa v knižnom okienku vrátime k dystopickej sérii o neobyčajnom dievčati a ešte neobyčajnejšom s...